عنوان پست میاد اینجا

چند روش آسان برای رفع خش‌های میز چوبی

 

یکی از دغدغه‌های روزمره داشتن وسایلی نو و زیبا است. ولی همیشه نمی‌توان بدون آسیب وسایل را نگهداری کرد مخصوصا اگر جنسی مانند چوب داشته باشند. چگونگی برطرف‌سازی خش از میز چوبی خانه هم یکی از راه‌های برطرف کردن نازیبایی‌های کوچک خانه است. راه‌های ساده‌ای برای این کار وجود دارد. 

در این مقاله به شما راهکارهایی پیشنهاد می‌دهیم که خش میز چوبی را به‌آسانی از بین برده و زیبایی و طراوت را به آن برگردانید.

 

تعمیر خش میز چوبی

بعضی مواقع به‌صورت اتفاقی یا هر علت دیگری نظیر بازیگوشی بچه‌ها و … ممکن است خش‌هایی روی میزهای چوبی به وجود آیند. خش‌های میزهای چوبی را می‌توان به کمک روش‌های مختلفی از بین برد. راه‌حل منطقی سپردن میز به یک کارشناس و متخصص است تا به شکل اصولی میز چوبی شما را تعمیر کند. ولی اگر خودتان قصد این کار را دارید در ادامه راهکارهایی را در زمینه تعمیر خش میزهای چوبی بیان می‌کنیم. ناگفته نماند که این روش‌ها در برخی موارد ممکن است کارساز نباشد.

 

استفاده از سس مایونز

سس مایونز برای برطرف‌کردن خش‌های عمیق یا شکاف‌های سطح میز چوبی ماده‌ای مؤثر است. برای به‌کارگیری این راهکار، ابتدا میز را به‌خوبی تمیز کرده و سپس شکاف یا خراش موردنظر را با سس مایونز پر کنید. اضافه‌های سس را از اطراف خش برداشته و اجازه دهید سس مایونز به مدت یک تا سه روز در شکاف بماند. پس از سپری شدن این زمان، چوب کمی متورم شده و شکاف را پر خواهد کرد. در این هنگام اگر سس مایونزی بر روی سطح میز باقی مانده، آن را پاک کنید. البته تمیزکردن روزانه میزهای چوبی با کمی سس مایونز باعث از بین رفتن خراش‌های سطحی می‌گردد.

 

رفع خش میزهای چوبی با لوازم آرایشی خانم‌ها

شاید تعجب کنید ولی یکی از روش‌های پوشاندن خش سطح میز، استفاده از مداد ابرو است. مداد‌های ابرو دارای روغنی هستند که ماده‌ای مناسب برای تعمیر خراش میز چوبی به شمار می‌رود. با توجه به رنگ میزتان یک مداد ابرو تهیه‌کرده و به کمک آن شکاف یا خش‌های میز چوبی را ترمیم کنید. پس از پایان کار بهتر است سطح میز را با یک جلاسنج برق بیندازید.

استفاده از مداد ابرو جهت رفع خش میز چوبی

استفاده از مداد ابرو جهت رفع خش میز چوبی

 

ترکیب جادویی سرکه و روغن‌زیتون

با ترکیب سرکه و روغن‌زیتون محلولی به دست خواهد آمد که جهت تعمیر خش میزهای چوبی بسیار مفید است. کار سختی در پیش ندارید فقط باید به مقدار مساوی سرکه و روغن‌زیتون را باهم مخلوط کنید. ابتدا می‌بایست سطح میز از هرگونه گردوغبار پاک گردد. سپس به کمک یک دستمال محلول آماده‌شده را بر روی خش‌های میز بکشید و این کار را چند دقیقه ادامه دهید. اکنون از نتیجه کارتان شگفت‌زده شده و تأثیر این ماده را در از بین بردن خراش‌های میز چوبی خواهید دید.

ترکیب سرکه و روغن‌زیتون برای خش میز چوبی

ترکیب سرکه و روغن‌زیتون برای خش میز چوبی

 

استفاده از پاستل مخصوص

روش مؤثر دیگر برای تعمیر خش میز چوبی، وسیله‌ای به نام پاستل است. پاستل (ابزاری شبیه به مداد شمعی) بیشتر توسط سازندگان لوازم چوبی جهت ایجاد سایه یا رنگ و … به کار گرفته می‌شود. شما می‌توانید جهت برطرف‌کردن خراش میز چوبی از همین راهکار بهره بگیرید. یک پاستل مخصوص چوب که به رنگ میزتان نیز بخورد، تهیه‌کرده و سپس سطوح دارای خش را به کمک آن ترمیم کنید. در انجام این عمل شتاب را کنار گذاشته و با دقت فراوان پاستل را روی خش بکشید. در انتها نیز با یک دستمال مناسب، سطح میز چوبی را تمیز کنید.

استفاده از پاستل برای تعمیر خش میز چوبی

استفاده از پاستل برای تعمیر خش میز چوبی

 

 گردو برای سطوح خش‌دار

گردو علاوه بر اینکه ماده غذایی مفیدی برای بدن انسان به شمار می‌رود، در تعمیر خش میزهای چوبی نیز کاربرد دارد. چربی موجود در گردو (مخصوصاً گردوی تازه) می‌تواند به از بین بردن خراش سطح چوبی کمک کند. یک گردو را به مدت چند دقیقه بر قسمت خش‌دار میز چوبی بکشید تا گردو در شکاف یا خش فرو برود. پس از پایان کار اثری از خش‌ها بر روی میزتان نخواهید دید. حتی این کار مقاومت میز چوبی را در مقابل خراش‌های احتمالی بعدی افزایش می‌دهد. ناگفته نماند که چوب نرم درخت گردو نیز برای از بین بردن خش میز چوبی بسیار مناسب است.

استفاده از گردو برای خش میز چوبی

استفاده از گردو برای خش میز چوبی

استفاده از واکس مخصوص

برای ترمیم و از بین بردن خش میزهای چوبی، واکس‌های مخصوصی نیز وجود دارند. هنگامی‌که واکس یا پولیش را بر سطح چوب می‌زنید، خراش‌های موجود توسط این واکس‌ها پر شده و اثر آن‌ها از بین خواهد رفت. اگر از واکس بی‌رنگ استفاده می‌کنید، می‌توانید پس از پایان کار، قسمت دارای خراش را به کمک رنگ‌های مخصوص چوب و متناسب با رنگ میزتان، بپوشانید تا هیچ نشانی از خراش باقی نماند. البته گفتنی است که واکس چوب در رنگ‌های متنوع تولید می‌شود که در صورت یافتن رنگی هماهنگ با میزتان دیگر نیازی به رنگ زدن پس از واکس نیست.

 

کمک‌گرفتن از قهوه

برخی از خش‌ها و ترک‌های سطحی و کوچک میزهای چوبی را با استفاده از قهوه می‌توان از بین برد. برای این کار مقداری پودر قهوه و آب را باهم مخلوط کرده تا ترکیب غلیظی از قهوه ایجاد شود. سپس این محلول را روی سطح خراش‌دار میز چوبی بکشید تا قهوه وارد خراش‌ها شده و آن‌ها را پر کند. در انتها سطح میز را با یک واکس چوب مخصوص جلا دهید.

 

نتیجه‌گیری

هنگامی‌که میز چوبی منزل یا محل کارتان دچار خش یا شکاف می‌شود و این صحنه هر روز مقابل چشمان شما قرار می‌گیرد، مطمئناً احساس خوبی به شما منتقل نخواهد شد. بسیاری از این خش‌ها را متخصصان و سازندگان به‌آسانی تعمیر می‌کنند. ولی روش‌های کارآمدی نیز در این رابطه وجود دارند که برخی از آن‌ها در مطالب بالا شرح داده شد.

مثل معروف پیشگیری بهتر از درمان است تقریباً همه‌جا به کار خواهد آمد ازجمله در همین زمینه که می‌توان با مراقبت و نگهداری صحیح و اصولی از میزهای چوبی از ایجاد خراش بر روی آن‌ها جلوگیری کرد تا مجبور به فکر راه چاره نباشیم.

 *برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو* 

منابع

http://samexxonsofa.com

https://www.chidaneh.com

http://kardasti.net

http://phow.ir

http://www.bistsotoon.com

http://irw.ir

https://hojrenama.com

http://www.ghatreh.com

http://begochetor.ir

http://mobleforma.ir

http://mag.ghashang.com

https://ashpazbashy.com

http://shahrematlab.com

http://namnak.com

http://medipharma.me

https://thesecretyumiverse.wonderhowto.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *