عنوان پست میاد اینجا

چطور کاشی‌های لق شده را تعمیر کنیم؟

شاید شما هم جزو کسانی هستید که با مشکل لق شدن کاشی در خانه، به‌ویژه حمام روبه‌رو باشید و سروصدای ناشی از آن، هنگام حرکت بر روی آن‌ها شما را کلافه کرده باشد. در این صورت پیشنهاد می‌شود، با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا با دلایل لق شدن کاشی و سرامیک و چگونگی تعمیر کاشی‌های لق شده آشنا شده و در کمترین زمان ممکن این مشکلات را برطرف کنید.

 

هنگامی‌که صحبت از کف‌سازی خانه می‌شود، کاشی‌ها به دلیل ضدآب بودن و ماندگاری مناسبی که نسبت به سایر مصالح دارند، بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرند و درنهایت برای اجرا در آشپزخانه و حمام انتخاب می‌شوند. بااین‌وجود، علی‌رغم دوامی که کاشی‌ها دارند، باگذشت زمان سست شده و مشکلات بیشتری را در ادامه به وجود می‌آورند.

 

دلایل لق شدن کاشیهای حمام

دلایل بسیاری برای لق شدن کاشی و سرامیک خانه، به‌ویژه حمام وجود دارد که شایع‌ترین آن استفاده از شیوه اتصال نقطه‌ای است. در این روش به دلیل اینکه چسب یا مصالح به کار رفته برای چسباندن کاشی، به‌صورت نقطه‌ای بر روی کاشی و دیوار قرار می‌گیرد، تمامی قسمت‌ها تحت پوشش قرار نگرفته و امکان سست شدن کاشی پس از گذشت زمان وجود دارد. همچنین نصب کاشی از طریق اتصال نقطه‌ای، منجر به ایجاد حفره بین کاشی و کف‌پوش شده و احتمال لق شدن کاشی را افزایش می‌دهد.

شکل 1. روش نقطه‌ای در اتصال کاشی‌ها

شکل ۱٫ روش نقطه‌ای در اتصال کاشی‌ها

 

چرا کاشی‌ها پس از مدتی لق می‌شوند؟

از دلایل دیگر لق شدن کاشی، نشست ساختمان است که در صورت استفاده نکردن از چسب به میزان کافی و یا استفاده از چسب پودری، سست شدن کاشی تشدید می‌شود. عدم مهارت استادکار در نصب کاشی و تراز نبودن آن می‌تواند دلیلی دیگر بر این مدعا باشد. نفوذ رطوبت به زیر کاشی عامل دیگری است که منجر به سست شدن کاشی می‌شود و اکثراً در حمام و در محدوده دوش حمام مشاهده می‌شود. در ادامه به سایر دلایل لق شدن کاشی اشاره‌شده است:

 1. عدم توجه به مدت‌زمان لازم، جهت خشک شدن کاشی کف حمام
 2. استفاده نکردن از ضدیخ بتن در ملات چسباننده کاشی در فصل زمستان
 3. عدم به‌کارگیری مصالح پرملات در مسیر لوله‌های شوفاژ و گرمایشی
 4. استفاده از مصالح نامناسب برای نصب کاشی
 5. عدم جابه‌جایی صحیح و اصولی وسایل بر روی سطح کاشی
 6. رعایت نکردن فاصله ۵ میلی‌متری در نصب کاشی از سطح دیوار
 7. عدم استفاده از چسب مخصوص کاشی حمام و مکان‌های رطوبتی

 

روشهای تعمیر کاشی لق شده

چنانچه کاشی‌های حمام خانه‌تان توخالی و یا سست به نظر می‌رسند، باید برای تعمیر آن‌ها اقدام کنید. در ابتدا بهتر است به سراغ کاشی‌های لق رفته و آن‌ها را پیدا کنید. برای این کار بر روی سطح کاشی‌ها راه‌رفته و یا به آن‌ها ضربه بزنید تا صدای توخالی بودن آن‌ها شنیده شود. درصورتی‌که از روش‌های زیر برای محکم کردن کاشی استفاده کنید، تعمیر آن‌ها چندان هزینه‌بر و دشوار نخواهد بود.

 

تعمیر کاشی با استفاده از چسب بتن

برای تعمیر کاشی با استفاده از چسب بتن، به وسایلی نظیر گان یا همان تلمبه دستی چسب، دریل، وزنه، دستمال تمیز، اسفنج و مخلوط آب و صابون نیاز است. پس از یافتن کاشی‌های لق، مته‌ای متناسب با درز کاشی انتخاب کرده و در چهار طرف کاشی به‌وسیله مته، حفره‌ای ایجاد کنید. به این صورت که در وسط هر ضلع کاشی، حفره‌ای با حداکثر اندازه ۲ سانتی‌متر وجود داشته باشد. سپس به کمک جاروبرقی خاک ناشی از حفره کاشی‌ها را جمع کنید. توسط گان چسب بتنی را داخل حفره‌ها بریزید، سپس توسط دستمالی تمیز چسب‌های بیرون ریخته از آن را تمیز کنید. وزنه‌ها را بر روی کاشی‌ها قرار داده و اجازه دهید تا خشک شوند. در انتهای کار نیز توسط اسفنج خیس و مخلوط آب و صابون چسب بیرون ریخته از سطح کار را تمیز کنید.

 

تعمیر کاشی با استفاده از چسب کاشی

برای شروع کار به اتو، چسب کاشی، کاردک بتنه، محلول ضد لک، پارچه کهنه و غلتک استوانه‌ای شکل نیاز است.

شکل 2. سست کردن کاشی به کمک اتو

شکل ۲٫ سست کردن کاشی به کمک اتو

 

 1. ابتدا سطح کاشی را با اتوی از قبل گرم شده، حرارت دهید. سعی نکنید که کاشی را با فشار زیاد خارج کنید، زیرا این کار شکستگی کاشی را در پی خواهد داشت. با گرما دادن به کاشی، مابقی چسب‌ها نیز سست شده و به‌راحتی می‌توانید کاشی را از سطح جدا کنید. پس کمی صبر داشته باشید.
 2. کاشی را با استفاده از کاردک جدا کنید. برای انجام این کار از مرکز هر ضلع به سمت لبه‌های کاشی حرکت کنید و کاشی را کنار بگذارید.
 3. چسب یا بتن چسبیده بر روی کف کاشی یا سطح حمام را جدا کنید. پارچه کهنه مرطوب با مقدار کمی محلول می‌تواند به جدا شدن آن از سطح حمام کمک کند.
 4. از کاردک بتنه برای جداسازی ماده چسبنده روی کاشی استفاده کنید. قبل از استفاده از چسب جدید، آن را به‌طور کامل از روی سطح پاک‌کنید. توجه داشته باشید که کاردک به کاشی صدمه‌ای وارد نکند که این کار نیازمند توجه ویژه‌ای است.
 5. کف کاشی جدید را چسب بزنید. همچنین سطح خالی از کاشی حمام را نیز با چسب پوشش دهید.
 6. کاشی جدید را در محل مناسب خود قرار دهید. شما باید اطمینان حاصل کنید که کاشی به‌درستی در جای خود قرارگرفته است.
 7. غلتک استوانه‌ای شکل را روی سطح کار حرکت دهید. با این کار هوای ایجادشده در زیر کاشی خارج‌شده و باعث استحکام آن می‌شود.
 8. چسب‌های اضافی را از روی سطح کار پاک‌کنید. از محلول ضد لک و پارچه برای انجام این کار استفاده کنید.
 9. بر روی کاشی چند کتاب به مدت ۱ الی ۲ روز قرار دهید، تا جایی که مطمئن شوید به کاشی آسیبی نمی‌رسد.

 

تعمیر کاشی با استفاده از سیمان

در تعمیر کاشی با استفاده از بتن به موادی مانند سیمان‌سفید، تعدادی میخ، برس فولادی و رزین اپوکسی برای بتن موردنیاز است. البته، مورد آخر اختیاری است. برای این کار ابتدا می‌بایست اطراف کاشی را از ملات قدیمی جدا کنید. سپس به کمک میخ و چکش به‌آرامی و با استفاده از برس فولادی درز کاشی را خالی کنید. در مرحله بعدی مخلوط سیمان را آماده کرده و ماده به دست آمده را به درزهای کاشی اضافه کنید تا محکم شود.

شکل 3. تعمیر کاشی به کمک سیمان

شکل ۳٫ تعمیر کاشی به کمک سیمان

 

 

تعمیر کاشی لق شده

باز شدن درزهای بین کاشی‌های حمام و لق شدن آن‌ها از معضلاتی است که در برخی خانه‌ها به چشم می‌خورد. برای رفع این مشکل و تعمیر کاشی‌های لق راهکارها و دستورالعمل‌های گوناگونی وجود دارد که با اجرای هر یک می‌توان از شر این مشکل خلاص شد. برای تعمیر این بخش از خانه استفاده از چسب بتن، چسب کاشی و اتو و همچنین سیمان‌سفید پیشنهادشده است که با این کار از نفوذ آب به سطح زیرین و از بین بردن سایر کاشی‌ها جلوگیری می‌شود.

 

 *برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو* 

 

 

 منابع

beaumont-tiles.com.au/

persianv.com/

blog.espares.co.uk

instructables.com/

dummies.com/

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *