عنوان پست میاد اینجا

چطور شیر آب را در ۵ دقیقه تعمیر کنیم؟

احتمالاً برای شما پیش آمده که صدای چکه کردن شیر آب خانه، آرامشتان را بر هم بزند یا متوجه نشت آب از کنار شیر ظرف‌شویی شوید. چطور می‌شود این اشکالات را خودمان در خانه رفع کنیم؟ چطور شیر آب را تعمیر کنیم؟ تعمیر شیر آب کار ساده‌ای است. با ما همراه باشید تا به راحتی جلوی چکه کردن شیر آب را بگیرید.

یک راه ساده، تعمیر شیر آب توسط خودمان

شیرآلات دستشویی یا ظرف‌شویی ازجمله وسایلی هستند که روزانه برای مصارف مختلفی ازجمله ظرف شستن، حمام کردن، استفاده از سرویس بهداشتی، شستن دست‌ها و … بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. به‌مرور زمان این شیرها مستهلک‌ شده و شروع به چکه کردن و نشت کردن می‌کنند؛ که طبیعتاً باید به فکر تعمیر آن‌ها باشیم. به‌طور کلی تعمیرات شیر آب، کار سختی نیست و با رعایت چند نکته و انجام چند مرحله به‌سادگی انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم به چگونگی تعمیرات انواع شیر آب بپردازیم. شاید پس از خواندن این مقاله متوجه شوید که برای تعمیر شیر آب خانه، خیلی هم نیازی به یک تعمیرکار متخصص نیست!

 

 

تعمیرات شیر آب

شیرهای آب قدیمی دارای دو شیر آب گرم و سرد بوده و شیرهای امروزی معمولاً تنها دارای یک اهرم است. بنابراین تعمیرات این شیرآلات با یکدیگر مقداری تفاوت دارد. تعمیرات شیر آب به‌طور کلی چند راه ساده دارند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

 

تعمیر شیرآلات پیچی

شیرآلات پیچی دارای دو شیر هستند که در صورت خرابی احتمالاً واشر شیرآلات یا مغزی آن‌ها دچار خرابی شده است. در این قسمت به آموزش تعمیر شیرآلات پیچی می‌پردازیم.

 1. قبل از انجام هرگونه تعمیرات، اعم از تعویض مغزی یا تعویض واشر، ابتدا شیرفلکه آب را ببندید. شیر اصلی معمولاً در زیر یا پشت سینک یا روشویی قرار دارد. برای تعمیر شیرآلات شیلنگ دستشویی یا شیرآلات حمام، باید شیرفلکه اصلی آب را که معمولاً در بیرون از خانه قرار دارد، ببندید.
 2. با یک پیچ‌گوشتی دو سو، درپوش شیر را باز می‌کنیم. در برخی از شیرها، این درپوش‌ها پِرِسی بوده و در بعضی پیچی هستند.
 3. با استفاده از پیچ‌گوشتی، پیچ داخل شیر را باز کرده و شیر را بیرون می‌آوریم. در صورت سفت بودن شیر، ‌می‌توان چند ضربه آرام به پشت آن وارد کرد.
 4. در مرحله بعدی، با یک آچار مناسب، مغزی شیر را باز می‌کنیم و از جای خود بیرون می‌آوریم.
 5. واشر شیر را با استفاده از یک پیچ‌گوشتی بیرون می‌آوریم. در این مرحله باید کف شیر را بررسی کرده تا ترک نداشته باشد. در صورت ترک داشتن یا شکستگی کف شیر، باید از تعمیرکار متخصص کمک گرفت تا وی مشکل آن را برطرف کرده یا اقدام به تعویض کلی شیر کند.
 6. به‌طور معمول چکه کردن آب مربوط به واشرهای مغزی شیر آب است. یک واشر نو که از قبل خریداری شده را جایگزین واشر قبلی می‌کنیم و آن را به مغزی می‌بندیم.
 7. اگر مغزی شیر نیز دچار مشکل است، می‌توان یک مغزی جدید را جایگزین قبلی کرد. بعد از اتمام این مراحل مغزی را در سر جای خود قرار داده و آن را با آچار سفت می‌کنیم.
 8. سپس دستگیره شیر را بر روی آن قرار داده و پیچ را محکم می‌کنیم.
 9. در آخر، درپوش را دوباره سر جای خود محکم می‌کنیم.

 

به همین سادگی! حال شما شیر آب خود را تعمیر کرده‌اید. حالا شیر فلکه را باز کرده و از چکه نکردن و عدم نشت آب مطمئن شوید.

 

تعمیر شیر آب

تعمیر شیرآلات اهرمی

امروزه استفاده از شیرآلات اهرمی به دلیل باز و بسته شدن ساده، رواج داشته و رو به افزایش است. این نوع شیرها از یک کارتریج استفاده می‌کنند که برای تعمیر شیر باید آن را تعویض کرد.. اما تعمیرات این نوع از شیر نیز بسیار ساده بوده و به‌راحتی امکان‌پذیر است. در این بخش، قصد داریم به چگونگی تعمیر شیرآلات اهرمی بپردازیم.

 1. در اکثر شیرهای اهرمی، یک پولک پلاستیکی وجود دارد که نمایانگر جهت آب سرد و گرم است. ابتدا باید این پولک پلاستیکی را با یک پیچ‌گوشتی یا یک شیء نوک‌تیز از جای خود بیرون آورد.
 2. در داخل شیر و پشت یا زیر این پولک، یک پیچ دو سو یا آلنی وجود داشته که باید آن را باز کرد. سپس سرِ شیر را به بالا کشیده تا از محل قرارگیری خود خارج شود.
 3. در ادامه روند تعمیرات شیر آب اهرمی، پولکی دایره‌ای شکل که دور شیر قرار گرفته (مشخص در تصویر بالا) را با پیچاندن از جای خود بیرون می‌آوریم.
 4. در مرحله بعدی کارتریج خراب را از شیر بیرون می‌آوریم. حال اگر به کف شیر نگاه کنیم دو شیار را خواهیم دید. دو برآمدگی نیز در انتهای کارتریج وجود دارد که می‌بایست دقیقاً روی این شیارها قرار گیرد.
 5. شیارهای موجود در کف شیر
 6. کارتریج نو و برآمدگی‌های موجود در انتهای آن
 7. کارتریج جدید را همان‌طور که اشاره شد بر روی قسمت مخصوص قرار داده، سپس حلقه یا پولکی دور شیر را می‌بندیم. باید توجه داشت که کارتریج در جای خود نچرخد، چرا که شیر دوباره نشت می‌کند. بعد از آن نیز دستگیره را در سر جای خود گذاشته و پیچ را محکم می‌کنیم. در آخر نیز نشانگر جهت آب سرد و گرم را در جای خود قرار می‌دهیم.

 

در این قسمت نیز به چگونگی تعمیر شیر آب اهرمی پرداختیم. حالا به نظر شما این امر راحت است یا نیاز به یک تعمیرکار متخصص خواهد بود؟

 

 

تعمیر شیر آب

امروزه به دلیل بروز بحران کم‌آبی در سراسر جهان، به‌ویژه کشور ایران، صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از هدر رفتن آن اهمیت بسیاری دارد. حال اگر شیر آب خانه شروع به چکه کردن کند و تعمیرکار نیز در دسترس نبوده یا به این زودی تعمیرات شیر آب خانه شما را انجام ندهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ بدیهی است که مقادیر زیادی از آب مصرفی و آشامیدنی هدر می‌رود. پس تعمیر شیر آب خانه در اسرع وقت می‌تواند از اتلاف مقادیر بسیار زیادی آب جلوگیری کند. بنابراین امیدواریم خواندن این مقاله، شما را در تعمیر شیر‌آلات خانه‌تان یاری رساند.

 

 

 


*برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو* 

تعمیرات منزل

منابع

http://howcanu.com

http://evacuation-well.ir

http://www.satak.ir

http://evacuation-well.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *