عنوان پست میاد اینجا

طراحی، ساخت و نصب پشت‌بام

پشت‌بام خانه شما فقط جنبه تزیینی و زیبایی ندارد. کارایی پشت‌بام خانه بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. پشت‌بام از منزل شما در برابر عوامل محیطی نظیر باد، باران و … محافظت می‌کند. تاکنون فکر کرده‌اید که پشت‌بام خانه‌تان چگونه طراحی و نصب می‌شود؟ بد نیست نگاهی به فرایند نصب پشت‌بام خانه بیندازیم.

نصب پشت‌بام

انواع مختلفی از پشت‌بام وجود دارند که بسته به نیاز و محل زندگی مورداستفاده قرار می‌گیرند. عواملی همچون شرایط آب و هوایی، ساختار ساختمان و … در انتخاب و نصب پشت‌بام دخیل هستند. نصب پشت‌بام کار ساده‌ای نیست و همواره در طول اجرای پروژه ایمنی باید در اولویت باشد. در ادامه شما را با مراحل طراحی و نصب پشت‌بام آشنا می‌کنیم.

 انتخاب نوع پشت‌بام

شاید صدها سبک متفاوت برای پشت‌بام وجود داشته باشد که با اهداف خاصی طراحی و نصب می‌شوند. از سبک‌های رایج در طراحی و نصب پشت‌بام می‌توان به دو حالت صاف و شیب‌دار اشاره کرد. شکل ساختمان نیز در طراحی پشت‌بام بسیار نقش دارد. به‌عنوان‌مثال به‌کارگیری یک پشت‌بام دایره برای ساختمانی مربعی، کار بسیار دشواری است. علاوه بر آن، آب‌وهوا در انتخاب نوع پشت‌بام اهمیت بالایی دارد. نه‌تنها گرما و سرما، بلکه میزان بارش منطقه زندگی نیز باید موردبررسی قرار گیرد. مصالح ساخت پشت‌بام و محل قرارگیری ساختمان از دیگر موارد مهم در هنگام انتخاب پشت‌بام هستند.

 

طراحی نقشه برای ساخت و نصب پشت‌بام

در این مرحله، ازنظر فنی طراحی‌های لازم جهت ساخت و نصب پشت‌بام صورت می‌گیرد. برای تعیین مقدار مصالح لازم، باید محاسبات دقیقی انجام شود. اشتباه در این مرحله منجر به افزایش هزینه‌ها خواهد شد. قبل از شروع به ساخت و نصب پشت‌بام، نقشه کاملی از روند اجرای پروژه تهیه می‌گردد. این نقشه می‌بایست شامل نوع و شکل پشت‌بام، تمام اندازه‌گیری‌ها، مصالح موردنیاز و … باشد.

 

تهیه مصالح موردنیاز برای نصب پشت‌بام

پس‌ازاینکه نقشه نصب پشت‌بام رسم شد، مصالح لازم برای شروع ساخت پشت‌بام تهیه می‌گردد. سازه‌های پیش‌ساخته (خرپاهای پیش‌ساخته) از بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای ساخت چارچوب پشت‌بام هستند. امروزه بسیاری از پشت‌بام‌ها به این شیوه ساخته می‌شوند. اگر فرض را بر روی ساخت و نصب پشت‌بام شیب‌دار ساده بگذاریم، معمولاً به مصالح زیر نیاز است:

  1. خرپاهای پیش‌ساخته
  2. کف‌پوش (مانند تخته چندلا، فایبرگلاس و …)
  3. عایق زیرین (مثل قیر و …)
  4. پوشش پشت‌بام (نظیر سفال، فلز و …)
  5. میخ مخصوص

 

مراحل کلی نصب پشت‌بام شیب‌دار ساده

به‌طورکلی فرایند ساخت و نصب پشت‌بام را می‌توان به چهار بخش زیر تقسیم کرد:

ساخت و نصب چارچوب

ابتدا باید چارچوب اصلی پشت‌بام ساخته و نصب گردد که این کار با استفاده از خرپاهای پیش‌ساخته صورت می‌پذیرد.

زیرکاری

لایه‌ای از مصالح در این مرحله بر روی چارچوب اصلی قرار می‌گیرند. درواقع سطح رویی پشت‌بام ایجاد خواهد شد.

نصب پوشش زیرین

در این مرحله لایه محافظی بر روی زیرکاری انجام‌شده قرار خواهد گرفت.

نصب پوشش پشت‌بام

درنهایت پوشش بیرونی پشت‌بام نصب می‌شود. این پوشش از پشت‌بام در برابر عوامل محیطی محافظت خواهد کرد.

 

شروع ساخت و نصب پشت‌بام

برای آشنایی شما با روند ساخت و نصب پشت‌بام، چگونگی نصب پشت‌بام شیب‌دار ساده را شرح می‌دهیم.

۱٫ نصب خرپاهای پیش‌ساخته

همان‌طور که در بالا اشاره شد، ابتدا خرپاهای پیش‌ساخته را نصب می‌کنند. برای این کار معمولاً از یک جرثقیل استفاده می‌شود. به کمک جرثقیل خرپاهای پیش‌ساخته را بلند کرده و به روی سقف می‌برند. البته بسته به شرایط ساختمان و … بدون جرثقیل هم می‌توان این مرحله را انجام داد.

 

۲٫ نصب مهارکننده موقت خرپاهای پیش‌ساخته

برای تکمیل نصب خرپاهای پیش‌ساخته، نیاز به مهارکننده موقتی جهت نگه‌داشتن خرپاها بر روی سقف است. به همین منظور همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، خرپاها را از پشت و جلو مهار می‌کنند.

 

۳٫ نصب کامل خرپاهای پیش‌ساخته

اکنون باید فرایند نصب خرپاها کامل گردد. خرپاها بر اساس محاسبات اولیه انجام‌شده و با فاصله‌های مناسب و دقیق رو پشت‌بام قرار خواهند گرفت. این مرحله با محکم کردن خرپاها پایان می‌پذیرد.

 

۴٫ زیرکاری

هنگامی‌که خرپاهای پیش‌ساخته به‌خوبی محکم شدند، می‌توان زیرکاری یا همان پوشش اولیه را شروع کرد. در دو طرف سقف به‌صورت ردیفی پوشش‌هایی روی خرپاهای پیش‌ساخته ایجاد می‌کنند.

 

۵٫ نصب لبه‌های پشت‌بام

برای محافظت در برابر بارش باران و … دورتادور زیرکاری را با لایه‌ای فلزی می‌پوشانند. این کار باعث دور کردن آب از اطراف خانه و همچنین جلوگیری از ورود آن به لایه زیرین پشت‌بام خواهد شد.

 

۶٫ نصب پوشش زیرین پشت‌بام

از پوشش‌های رایجی که برای لایه زیرین پشت‌بام استفاده می‌کنند می‌توان به قیر، آسفالت و … اشاره کرد. هدف اصلی از این پوشش‌ها جلوگیری از نفوذ آب است. معمولاً نصب پوشش زیرین را از لبه‌های پشت‌بام آغاز کرده و به سمت بالا می‌روند. این کار باید برای هر دو طرف پشت‌بام انجام گیرد.

 

۷٫ نصب پوشش پشت‌بام

همانند پوشش‌های زیرین، پوشش پشت‌بام نیز از لبه‌های پشت‌بام به طرف بالا نصب خواهد شد. در تصویر زیر می‌بینید که چگونه پوشش پشت‌بام را نصب می‌کنند.

 

 

نصب پشت‌بام

فرایند نصب پشت‌بام به‌هیچ‌عنوان کار ساده‌ای نیست. مطالبی که در بالا خواندید فقط جهت آشنایی شما با روند نصب پشت‌بام بود. با توجه به اهمیت پشت‌بام و همچنین تخصصی بودن نصب آن، بهتر است که این کار را به متخصصان و معماران باتجربه بسپارید!

 

 

منابع

https://www.wikihow.com/

https://modernize.com/

http://www.carpentry-tips-and-tricks.com/

https://myrooff.com/

https://www.carpentry-pro-framer.com/

carpentry-tips-and-tricks.com/how-to-build-a-roof

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *