عنوان پست میاد اینجا

تعمیر هود آشپزخانه

هودهای آشپزخانه طراحی‌شده‌اند تا بوی دود و غذا، بخار، گرما، رطوبت و گازهای ایجادشده در حین آماده کردن غذا را از بین ببرند. این وسیله یکی از اجزای بسیار مهم آشپزخانه به شمار می‌رود؛ از این‌رو همواره باید بدون هیچ‌گونه عیب به کار خود ادامه دهد. در مقاله حاضر با دلایل خراب شدن هود آشپزخانه، چگونگی تعمیر صدای زیاد و نحوه سرویس آن آشنا می‌شوید.

هود آشپزخانه

هود آشپزخانه

دلایل خراب شدن هود آشپزخانه

هود آشپزخانه امروزه به یکی از لوازم ضروری هر واحد مسکونی تبدیل‌شده است. این وسیله به‌طورمعمول به دلایل مختلفی خراب می‌شود و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. از جمله این دلایل می‌توان به نوسان برق، عدم استفاده مناسب از هود، کار نکردن هود به مدت طولانی، تمیز نبودن فیلتر آلومینیومی زیر هود، عدم سرویس سالیانه و توجه نکردن به خرابی‌های جزئی اشاره کرد.

 

چگونگی تعمیر صدای زیاد هود آشپزخانه

هود آشپزخانه در هنگام آسیب‌دیدگی صدای زیادی ایجاد می‌کند. آسیب‌دیدگی فن، یکی از دلایل تولید صدای زیاد و اضافی این دستگاه به شمار می‌رود. برای تعمیر و رفع آسیب‌دیدگی صدای زیاد هود می‌توانید از راهنمای زیر کمک بگیرید.

*دکمه مقابل هود را فشار دهید تا برق به دستگاه وارد شود. منتظر بمانید تا فن سرعت بگیرد و سپس مکان دقیق تولید نویز آن را مشخص کنید. به صدای ایجادشده توجه داشته باشید تا ببینید که آیا این صدا متناوب است یا خیر.

*پیچ‌های روی پوشش هود را با کمک یک پیچ‌گوشتی بازکنید؛ سپس پوشش آن را بردارید تا بتوانید به فن هود دسترسی داشته باشید.

*فن را موردبررسی قرار دهید تا اگر دچار آسیب‌دیدگی شده یا ترک‌خورده آن را تعمیر کنید. پس‌از آن پیچ‌های نگه‌دارنده فن را برداشته و آن را از دستگاه هود خارج کنید.

*ممکن است فن تنها نیاز به تمیز کردن و یا صاف کردن پره‌ها داشته باشد؛ در این صورت کارهای مربوطه را انجام دهید. در صورت آسیب‌دیدگی شدید، امکان دارد نیاز به جایگزینی پره‌ها داشته باشید.

*اگر نیاز به جایگزینی پره‌ها با نمونه جدید وجود دارد، آن را در بالای هود قرار دهید و با استفاده از یک پیچ‌گوشتی ببندید.

*پوشش هود آشپزخانه را در جای خود بگذارید. پس از بستن پیچ‌ها، فن را موردبررسی قرار دهید که آیا بدون صدا کار می‌کند یا نه.

نحوه سرویس هود آشپزخانه

برخی از هودها از موتور القایی قطب چاک‌دار و سه سرعته بهره می‌برند. در این هودها ۲ نوع موتور وجود دارد که چپ‌گرد و راست‌گرد هستند. تفاوت این ۲ موتور در جهت حرکت آن‌ها است. برای سرویس و تعمیر هودهای آشپزخانه، باید مراحل زیر را انجام دهید.

*با استفاده از یک پیچ‌گوشتی چهارسوی مناسب، پیچ‌های بلند محکم‌کننده موتور به بدنه را بازکنید.

*پس از باز کردن پیچ‌ها، موتور را به‌طرف بالا بکشید تا از بدنه آن جدا شود. در این حالت می‌توانید به‌راحتی استاتور، بالشتک‌ها و شفت موتور را مشاهده کنید. بعد از جدا کردن موتور از قاب پلاستیکی آن، قسمت پشت موتور به‌راحتی دیده می‌شود.

*دو عدد پیچ بلند موتور را از آن خارج کنید. در این مرحله می‌توانید قسمت‌های مختلف موتور نظیر روتور، استاتور و بوش‌های بالا و پایین را از هم جداسازید.

*درپوش قسمت بالایی موتور را گرفته و به سمت بالا بکشید تا از روی شفت روتور جدا شود.

*بعد از جدا کردن درپوش، بهتر است آن را ۹۰ درجه بچرخانید. در این وضعیت می‌توانید به‌راحتی فنر نگه‌دارنده بوش، بوش برنجی، روتور و شفت را مشاهده کنید.

*در این مرحله شفت را به سمت بالا بکشید تا از بوش کف جدا شود؛ سپس آن را از موتور خارج کنید. داغ شدن دو طرف شفت، جدا شدن روتور و شفت از عیب‌های روتور به شمار می‌روند.

*بعد از جدا کردن روتور، بوش پایین از استاتور جدا خواهد شد. در این حالت به‌راحتی می‌توانید بوش برنجی و فنر نگه‌دارنده آن را ببینید. به‌طورمعمول از بین رفتن روغن بین بوش و روتور، باعث خراب شدن بوش می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع باید روغن‌کاری بوش‌ها را به‌طور منظم انجام دهید.

 

تعمیر هود

تعمیر هود

نتیجه‌گیری

تعمیر و نگهداری از لوازم‌خانگی، یکی از بخش‌های مهم و بسیار اساسی در خانه‌داری محسوب می‌شود. یکی از این وسایل، هود آشپزخانه است که به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنید.

برخی از افراد نمی‌توانند بدون وجود هودهای آشپزخانه به آشپزی بپردازند؛ بنابراین هودها همواره باید سالم باشند. در این مقاله ضمن اشاره به مشکلات متداول هود آشپزخانه، به راه‌های عیب‌یابی و تعمیر آن نیز پرداخته‌شده است.

 *برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو* 

منابع

gasrepairs.ir

seemorgh.com

chap.sch.ir

designsauthority.com

stephelp.ir

dekorator.ir

chidaneh.com

beytoote.com

fun.khabarazma.com

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *