عنوان پست میاد اینجا

تعمیر نرده منزل

آیا به فکر تعویض و خرید نرده‌هایی جدید برای منزل خود هستید؟ بهتر است دست نگه دارید. ما در ادامه شما را با روش‌‌های نوسازی و تعمیر نرده‌های قدیمی فلزی و چوبی آشنا خواهیم کرد تا دیگر نیازی به خرید نرده جدید نداشته باشید. پس اگر می‌‌خواهید با کم‌ترین هزینه نرده‌های فرسوده خانه خود را عین روز اول زیبا کنید این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

 

تعمیر نرده‌های فلزی

اغلب نرده‌های فلزی علی‌الخصوص آن‌هایی که در مجاورت هوای آزاد هستند پس از مدتی دچار زنگ‌زدگی و رنگ‌پریدگی می‌شوند. به همین دلیل این نرده‌‌ها به‌صورت دوره‌ای به رسیدگی، رنگ‌آمیزی و تعمیر نیاز دارند. در ادامه به نحوه تعمیر نرده‌های فلزی قدیمی و فرسوده خواهیم پرداخت.

مرحله اول تعمیر نرده‌های فلزی: شستشوی نرده

پیش از شستشوی نرده تکه‌ای پارچه یا روزنامه در اطراف نرده قرار دهید تا گردوغبار به سطوح دیگر منتقل نشوند. اکنون می‌توانید مقداری سرکه سفید و آب مقطر را در یک سطل مخلوط کنید و با اسفنج یا پارچه چربی‌ها و لکه‌های موجود بر روی نرده‌‌ها را از بین ببرید.

 

مرحله دوم تعمیر نرده‌های فلزی: از بین بردن زنگ‌زدگی و رنگ نرده

برای از بین بردن زنگ‌زدگی و رنگ نرده فلزی به یک سمباده مخصوص آهن نیاز دارید. برای جلوگیری از مشکلات تنفسی و ورود گردوخاک به دهان استفاده از ماسک‌های بهداشتی بسیار مؤثر خواهد بود. اگر این کار را با دستگاه سمباده انجام می‌دهید بهتر است علاوه بر ماسک از لباس‌های کهنه بلند و عینک مخصوص نیز استفاده کنید تا آسیبی به شما وارد نشود. تمام قسمت‌های نرده را به‌وسیله سمباده صاف و صیقلی کنید تا آثاری از زنگ‌زدگی بر روی آن باقی نماند.

 

مرحله سوم تعمیر نرده‌های فلزی: بتونه‌کاری

پس از سمباده زدن، به کمک یک فرچه یا برس خاک موجود بر روی میله‌ها را تمیز کنید. حال اگر قسمت‌هایی از نرده زخمی یا ترک خورده‌اند، آن‌ها را به کمک بتونه بپوشانید. پس از خشک شدن بتونه‌ها نیز می‌توانید مجدداً این قسمت‌ها را با سمباده صاف کنید.

مرحله چهارم تعمیر نرده‌های فلزی: رنگ‌آمیزی

برای رنگ‌آمیزی نرده‌های فلزی بهتر است قبل از رنگ اصلی تمام سطح نرده را با محلول ضدزنگ پوشش داد. این محلول باعث افزایش طول عمر نرده و جلوگیری از زنگ‌زدگی آن خواهد شد. برای این کار می‌توان از اسپری و یا قلم‌مو استفاده کرد.

پس از خشک شدن ضدزنگ اکنون به سراغ رنگ اصلی بروید. رنگ‌های روغنی برای سطوح فلزی بسیار مناسب هستند. برای نرده‌های نازک از قلم‌موی کوچک و برای نوع پهن‌تر نیز از قلم‌موی بزرگ استفاده کنید. شما می‌توانید قطره‌های رنگی که بر روی سایر سطوح پاشیده شده را نیز به‌راحتی با «تینر» از بین ببرید.

 

تعمیر نرده‌های چوبی

نرده‌های چوبی بیش از نوع فلزی مستعد خرابی و پوسیدگی هستند. ازآنجایی‌که نرده‌های چوبی اغلب قیمت بسیار بالایی دارند می‌توان با استفاده از روش‌هایی ساده آن‌ها را تعمیر کرد. چراکه تعویض این نرده‌ها ازنظر اقتصادی کار اصلاً مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. در ادامه برخی از مشکلات مربوط به نرده‌های چوبی و روش‌های تعمیر آن‌ها را شرح خواهیم داد.

شل شدن نرده‌ چوبی

درصورتی‌که برخی از چوب‌ها یا تخته‌های نرده‌های چوبی شل شوند می‌توان به کمک پیچ و میخ‌های گالوانیزه این قطعات را به یکدیگر متصل کرد. همچنین می‌توانید تخته‌هایی را به‌صورت افقی در پشت نرده‌ها قرار داده و آن‌ها را با میخ به پایه متصل کنید.

 

پوسیدگی یا شکستگی بخشی از نرده چوبی

برای ترمیم نرده‌های پوسیده به کمک یک اره قسمت پوسیده را همانند تصویر زیر با یک برش اریبی جدا کنید. اکنون تخته‌ای نو تهیه کنید و آن را نیز مشابه نرده پوسیده برش دهید. حال تخته جدید را به نرده بچسبانید و با دریل دو سوراخ در محل اتصال تخته‌ها ایجاد کنید. حال دو پیچ بلند دارای رزوه را در این سوراخ‌ها قرار دهید تا انتهای پیچ‌ها از پایین چوب خارج شوند. برای استحکام بیشتر می‌توانید یک مهره به انتهای پیچ‌ها وصل کنید. درنهایت نیز سمت دیگر تخته جدید را به کمک میخ به پایه بچسبانید.

 

زخمی شدن و رنگ‌پریدگی نرده چوبی

برای ترمیم قسمت‌های جداشده نرده‌های چوبی می‌توانید از بتونه‌های مخصوص چوب استفاده کنید. این بتونه‌ها به‌خوبی منافذ و شیارهای موجود بر روی چوب را پر خواهند کرد. پس از بتونه‌کاری نیز می‌توان به کمک سمباده‌های مخصوص چوب سطح نرده را صاف و یکدست کرد. برای محو کردن بتونه‌ها نیز می‌توان از جلا یا رنگ استفاده کرد.

 

تعمیر نرده منزل

در این مقاله شما همراهان عزیز را با برخی از آسیب‌های نرده‌های چوبی و فلزی و همچنین نحوه تعمیر آن‌ها آشنا کردیم. شما می‌توانید با توجه به جنس نرده و نوع آسیب وارده، به ترمیم و تعمیر نرده خانه خود بپردازید. البته ازآنجایی‌که نرده‌ها در فصل سرما آسیب‌پذیرتر هستند توصیه می‌کنیم همواره پیش از آغاز فصل زمستان نرده‌ها را بازبینی کنید و در صورت وجود مشکل، آن‌ها را برطرف کنید. این کار باعث جلوگیری از گسترش خرابی‌ها خواهد شد.

 

 

منابع

https://www.wikihow.com/

https://www.homedepot.com/

https://home.howstuffworks.com/

http://www.alamto.com/

http://www.diy.com/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *