عنوان پست میاد اینجا

ایده‌هایی برای بازسازی و تعمیر سقف

سقف به‌عنوان یکی از مهم‌ترین المان‌های معماری داخلی، دارای قابلیت بسیاری در ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی است؛ بنابراین می‌توان با تغییر در ساختار سقف و نورپردازی آن، تغییرات قابل‌توجهی در دکوراسیون سقف به وجود آورد. نوشتار حاضر ضمن معرفی سقف و انواع آن، روش‌هایی را برای بازسازی سقف ساختمان عنوان می‌کند.

تعمیر سقف

تعمیر سقف

بازسازی به جای تخریب، راه‌حلی کم هزینه

اغلب مردم برای ایجاد تغییر و تحول از بازسازی و نوسازی ساختمان به‌جای تخریب و ساخت یک مجموعه جدید بهره می‌برند. به همین سبب زمانی ‌که ساختمان‌ها جذابیت و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند، می‌توان از تعمیر و بازسازی ساختمان برای ایجاد فضایی جدید استفاده کرد. سقف به‌عنوان یکی از مهم‌ترین المان‌های معماری داخلی، دارای قابلیت بسیاری در ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی است؛ بنابراین می‌توان با تغییر در ساختار سقف و نورپردازی آن، تغییرات قابل‌توجهی در دکوراسیون سقف به وجود آورد. نوشتار حاضر ضمن معرفی سقف و انواع آن، روش‌هایی را برای بازسازی سقف ساختمان عنوان می‌کند.

 

سقف و انواع آن

سقف به‌عنوان یکی از بخش‌های اصلی فضای داخلی در ساختمان‌های یک یا چند طبقه، جهت محافظت از نور آفتاب، برودت، باران و برف و همچنین جداسازی طبقات از یکدیگر نیز به کار می‌رود. استفاده از سقف‌های کوتاه در مناطق سردسیر به‌منظور افزایش دمای محیط و همچنین بهره‌گیری از سقف‌های بلند در مناطق گرمسیر به سبب جریان داشتن هوا مرسوم است. سقف‌ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سقف نیازیت

در این سقف‌ها استفاده از تیرچه‌های فلزی و آرماتورهای جداگانه به‌جای میل‌گرد زیگزاگ کاربرد دارد. از تفاوت‌های عمده تیرچه‌های نیازیت با سایر آن‌ها، می‌توان به عدم نیاز بتن در آن اشاره کرد.

 

طاق ضربی

استفاده از این نوع سقف به سبب وزن بالا و عملکرد بسیار ضعیف در هنگام زلزله، مورد تائید ضوابط و آیین‌نامه نیست. با اینکه سقف‌های طاق ضربی منسوخ‌شده‌اند؛ اما هنوز می‌توان استفاده از آن‌ها را در ساختمان‌های زیادی مشاهده کرد. ساخت سقف‌های طاق ضربی به‌راحتی و با هزینه کم انجام می‌شود.

 

کامپوزیت

این سقف‌ها از ترکیبی از فولاد و بتن ساخته می‌شوند. استفاده از برشگیر، نبشی و یا گل‌میخ برای رعایت یکپارچگی سقف‌های کامپوزیت حائز اهمیت است. برای قالب‌بندی این سقف‌ها به‌طورمعمول از تخته‌کوبی و یا قالب‌های موقت استفاده می‌کنند. از مشکلات سقف‌های کامپوزیت می‌توان به وجود لرزش در سقف، عدم وجود فضای کافی جهت عبور تأسیسات در فضای زیر سقف، محدودیت در اجرای دهانه‌های بلند و عدم سازگاری در اسکلت بتنی اشاره کرد.

 

دال بتنی

سقف‌های دال بتنی به سبب وزن بالا، سرعت اجرای پایین و همچنین هزینه بالا کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. از اجزای تشکیل‌دهنده این سقف‌ها می‌توان به آرماتور و بتن اشاره کرد. سقف‌های دال بتنی به‌طور عمده در دودسته دال یک‌طرفه و دوطرفه قرار می‌گیرند که تفاوت آن‌ها در میزان و جهت قرارگیری آرماتورهای آن‌ها است.

 

تیرچه بلوک

از اجزای تشکیل‌دهنده سقف تیرچه‌بلوک می‌توان به تیرچه، بلوک پرکننده، بتن، آرماتور حراتی و آرماتور تقویتی برش اشاره کرد. در این سقف‌ها می‌توان با حذف بلوک پرکننده و استفاده از قالب، فضایی را برای عبور تأسیسات اختصاص داد.

تعمیر سقف

تعمیر سقف

 

تیرچه بلوک و کرومیت

این سقف درواقع ترکیبی از تیرچه‌بلوک و کرومیت است که در بال زیری آن از تسمه و در بال میانی و بالایی از میل‌گرد استفاده می‌شود. از معایب این سیستم می‌توان به عدم پایداری آن اشاره کرد.

 

سقف کوبیاکس

این نوع سقف‌ها ازلحاظ سازه‌ای شباهت بسیاری به دال‌های دوطرفه دارند. در سقف کوبیاکس به‌منظور جلوگیری از مصرف اضافی بتن، از گوی‌های توخالی سبک در بین آرماتورهای بالایی و پایینی استفاده می‌کنند. این گوی‌ها از جنس پلی‌اتیلن بازیافتی یا پلی پروتئین تولید می‌شوند. سقف‌های کوبیاکس به سبب هزینه بالا، زمان‌بر بودن و وزن بالا، استفاده کمتری در ایران دارند.

 

سقف کاذب

سقف کاذب به‌عنوان بخشی از معماری داخلی، برای پوشش سقف اصلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سقف‌ها از انواع مختلفی نظیر گچی، چوبی، فلزات رنگین، PVC، شیشه‌ای، آهنی، کناف، کشسان، ورق‌های فلزی روکش‌دار، آلومینیومی و کامپوزیت بهره می‌برند. از سقف‌های کاذب برای پوشش تأسیسات زیر سقف اصلی، آکوستیک کردن فضا، ایجاد حجم‌های دکوراتیو، هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت و نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی استفاده می‌شود.

 

بازسازی سقف ساختمان

بازسازی دکوراسیون داخلی خانه را می‌توان در سه بخش جداگانه کف‌سازی، پوشش دیوار و سقف تقسیم‌بندی کرد. برای ایجاد تغییر در هر بخش، شناخت اولیه، نسبت به متریال و مصالح مورداستفاده در بازسازی اهمیت فراوانی دارد. تغییر در ساختار سقف و نورپردازی آن را می‌توان از راه‌های بازسازی سقف دانست.

تعمیر سقف

تعمیر سقف

 

تغییر در ساختار سقف

 1. برای ایجاد یک تغییر اساسی با هزینه کم و در زمان کوتاه، می‌توان از سقف کاذب بهره گرفت. جهت افزایش جلوه و زیبایی در این سقف‌ها می‌توان از نورپردازی استفاده کرد.
 2. ساده‌ترین کار برای تغییر در سقف، رنگ زدن آن‌ها محسوب می‌شود. برای رنگ‌آمیزی این بخش از فضا توجه به نکات زیر بسیار مهم است.
 3. رنگ‌آمیزی سقف قبل از سایر نقاط خانه
 4. عدم استفاده از رنگ‌های تیره نظیر مشکی، قهوه‌ای و نوک‌مدادی؛ زیرا این رنگ‌ها موجب کوتاه‌تر نشان دادن ارتفاع اتاق می‌شوند.
 5. در صورت بهره‌مندی از رنگ‌های تیره، برای دیوار و کف اتاق از رنگ‌های روشن استفاده شود.
 6. می‌توان رنگ‌های متنوع و تیره برای اتاق‌ها و رنگ‌های ملایم و روشن برای اتاق نشیمن و پذیرایی به کار برد.
 7. برای رنگ‌آمیزی سقف و ایجاد هماهنگی بیشتر در اتاق، می‌توان از رنگ‌های برخی از عناصر موجود استفاده کرد.
 8. در صورت استفاده از نقاشی و یا پتینه‌کاری بر روی سقف، می‌توان فضایی منحصربه‌فرد در دکوراسیون منزل ایجاد کرد.
 9. ‌برای ایجاد تغییر در دکوراسیون سقف می‌توان از سقف‌های کاذب کشسان بهره برد. این سقف‌ها به‌عنوان یکی از انواع سقف‌های کاذب، از دو مؤلفه پارچه‌ای از جنس PVC و یک ریل پروفیلی استفاده می‌شود. سقف‌های کشسان به دلیل برخورداری از تنوع رنگ و طرح بسیار، جهت تغییر در دکوراسیون سقف گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

 

نورپردازی برای بازسازی سقف

برای نورپردازی در داخل ساختمان می‌توان از نورهای طبیعی و یا مصنوعی بهره برد. نور طبیعی مناسب‌ترین نور برای چشم انسان محسوب می‌شود و تأثیر بسزایی در تغییر ماهیت فضا می‌گذارد. از نورهای مصنوعی می‌توان به لوسترها، آویزها و نورپردازی‌های طبلی سقفی اشاره کرد.

 

لوسترها

این وسیله‌ها به‌صورت آویز هستند و در دسته لامپ‌های ثابت قرار می‌گیرند. لوسترها علاوه بر جنبه کاربردی و روشنایی، ازنظر تزئینی و زیبایی نیز دارای اهمیت هستند. برای انتخاب نوع مناسب توجه به ارتفاع سقف، ابعاد و اندازه‌های اتاق و سبک کلی دکوراسیون دارای اهمیت است. لوسترهای بزرگ و دارای آویز برای فضاهای بزرگ و چراغ‌های چسبیده به سقف برای فضاهای کوچک با سقف کوتاه مناسب هستند.

 

آویزها

این وسایل از سقف آویزان می‌شوند و برای استفاده در فروشگاه‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و خانه‌ها کاربرد دارند. استفاده از لامپ‌های التهابی، فلورسنت و کم‌حجم رشته‌ای، در آویزها رواج دارد.

 

نورپردازیهای طبلی سقفی

این نورپردازی‌ها بر روی سقف نصب می‌شوند و از ظاهری دایره‌ای و مربعی برخوردار هستند. از این نورپردازی معمولاً در راهروها، اتاق‌های استراحت و نشیمن، گنجه‌ها و کمدهای دیواری، سرویس‌های بهداشتی و هر مکان نیازمند به روشنایی با نور معمولی و متعادل استفاده می‌شود.

برای استفاده از نورپردازی در تعمیر و بازسازی سقف، رعایت نکات زیر حائز اهمیت است.

 1. نورپردازی در هر فضا، به عناصر موجود در آن جلوه ویژه‌ای می‌بخشد.
 2. یک نورپردازی مناسب به ایجاد نقاط کانونی و یک مرز مشخص برای فضاهای مختلف خانه کمک می‌کند.
 3. برای ایجاد نورپردازی‌های خلاقانه در سقف‌های کاذب، توجه به عناصر موجود بر روی سقف نظیر گچ‌بری‌ها اهمیت زیادی دارد.
 4. استفاده از چندین منبع نوری در نورپردازی سقف، موجب افزایش جذابیت و زیبایی سقف می‌شود. برای این منظور می‌توان با توجه به سلیقه خود، از منابع خطی، نقطه‌ای و یا موضعی استفاده کرد.

 

ایده پردازی برای بازسازی سقف

 1. برای ایجاد یک قاب در دور سقف، از ابزارهای گچی در حاشیه آن استفاده شود.
 2. می‌توان با استفاده از رنگ‌های متفاوت و یا طلا و نقره‌کوبی، به این قاب‌ها جلوه بیشتری بخشید.
 3. برای ایجاد گل‌های سقفی می‌توان از طرح‌های گچی، فایبرگلاس و یا پلی‌پروپیلن استفاده کرد.
 4. برای کوتاه‌تر نشان دادن ارتفاع سقف، می‌توان بخشی از دیوار را تا ارتفاع ۴۵ سانتی‌متر به رنگ سقف درآورد.
 5. برای رنگ‌آمیزی سقف‌های بلند، می‌توان از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کرد.
 6. در بازسازی خانه‌هایی که دارای سقف‌های بلند هستند. برای کاهش ارتفاع سقف یک راهکار مناسب استفاده از سقف‌های کاذب نظیر کناف، گچ و رابیتس است.
 7. برای افزایش ارتفاع سقف می‌توان از رنگ‌های درخشان و روشن استفاده کرد.
 8. راهکار دیگر برای افزایش ارتفاع سقف، استفاده از نورهای مخفی و یا نورهای نقطه‌ای است.

 

بازسازی و تقویت سقف بهجای تعویض آن

جلوگیری از نفوذ آب، یکی از اساسی‌ترین نقش‌های سقف محسوب می‌شود. سقف‌های مسطح به همین علت بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند؛ زیرا هیچ شیبی برای تخلیه آب باران و برف ذوب‌شده وجود ندارد. برای پیشگیری از خطرات ناشی از نفوذ آب، می‌توان از پوشش‌هایی نظیر سقف‌های پیش‌ساخته بر روی بام فعلی استفاده کرد. استفاده از سقف‌های فلزی شیب‌دار یکی از راه‌های بازسازی و تقویت سقف محسوب می‎شود.

از مزایای این روش می‌توان عمر بالا و نگهداری کم اشاره کرد. سقف‌های مسطح تقویت‌شده با سطوح فلزی کم شیب یا پرشیب، علاوه بر محافظت بیشتر و بهتر از ساختمان و افزایش طول عمر آن‌ها، در زیبایی ظاهر و همچنین کاهش هزینه‌ها نیز اثر می‌گذارند.

وجود شکاف‌ها و درزهای عمیق در سقف، علاوه بر نفوذ آب به داخل ساختمان می‌تواند موجب ایجاد خسارت‌هایی به سقف و ایجاد نم و رطوبت داخل ساختمان شود. استفاده از لایه‌های دیگر ایزوگام، قیر و قیرگونی از راه‌های مناسب برای تعمیر ایزوگام و عایق رطوبتی سقف ساختمان به شمار می‌رود.

 

تعمیر سقف

سقف در سازه‌های گوناگون به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین عناصر معماری داخلی مطرح است. از این بخش در ساختمان‌های یک و دوطبقه برای جلوگیری از ورود نور آفتاب، برودت، باران و برف و همچنین جداسازی طبقات از یکدیگر استفاده می‌شود. برای افزایش جذابیت و زیبایی ساختمان و همچنین رفع عیب‌های آن تعمیر و بازسازی سقف دارای اهمیت است.

بنابراین می‌توان با تغییر در ساختار سقف و نورپردازی آن، تغییرات قابل‌توجهی در دکوراسیون سقف ایجاد کرد. در صورت نیاز به تعویض یک سقف، بازسازی و تقویت آن به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود.

تعمیر سقف

تعمیر سقف

 *برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو* 

 

 

منابع:

تعمیرساختمان

marondecor.ir

sakhteman115.com

chidaneh.com

fa.wikipedia.org

niazit-ceiling.com

sakhtemanonline.com

e92.ir

beytoote.com

khane.com

iranizogam.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *