عنوان پست میاد اینجا

اگر چراغ‌قوه خراب شد چطور آن را تعمیر کنیم؟

همه ما می‌دانیم که چراغ‌قوه در زندگی روزمره چه اهمیتی دارد. این وسیله که اغلب در شرایط اضطراری از آن استفاده می‌کنیم، بسیار حساس بوده و به مراقبت‌های ویژه‌ای احتیاج دارد. شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که برای مدتی طولانی از چراغ‌قوه خود استفاده نکنید و زمانی که بعد از چند ماه به آن نیاز دارید، روشن نشود. دلایل متعددی برای خراب شدن چراغ‌قوه‌ها وجود دارد. در این مقاله شما را با شیوه‌های تعمیر چراغ‌قوه آشنا می‌کنیم.

تعمیر چراغ قوه

تعمیر چراغ قوه

 

خراب شدن چراغ‌قوه

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث خراب شدن چراغ‌قوه می‌شود، استفاده نکردن از آن در بلندمدت است. در این مواقع اگر داخل چراغ‌قوه، باتری قرار داده باشید، بعد از چند ماه با باتری‌های سولفاته شده مواجه می‌شوید. اگر باتری مدتی طولانی داخل یک چراغ‌قوه باشد، چنین اتفاقی می‌افتد. این پدیده به دلیل اسید داخل باتری به وجود می‌آید.

 

تعمیر چراغ‌قوه

برای اینکه بتوانید از چراغ‌قوه‌ای که دچار مشکل سولفاته شدن باتری شده، دوباره استفاده کنید، باید به کارهایی که در ادامه شرح می‌دهیم، توجه داشته باشید:

 

وسایل و تجهیزات موردنیاز را آماده کنید

برای تعمیر چراغ‌قوه به یک سری تجهیزات نیاز دارید که قبل از شروع کار باید آن‌ها را آماده کرده باشید. این تجهیزات عبارت‌ن‌اند از:

دستکش مخصوص به دلیل اسیدی بودن باتری چراغ‌قوه

سرکه سفید

چکش

مته

قلم‌مو

دستمال

عینک کار برای محافظت از چشم

 

قطعات چراغ‌قوه را از یکدیگر جدا کنید

 بعداز اینکه دستکش را پوشیدید و عینک را به چشمان خود زدید، باید قطعات چراغ‌قوه را از هم جدا کنید. این موضوع بستگی به مدل چرا قوه شما دارد. اگر باتری درون قاب چراغ‌قوه گیر نکرده بود، آن را بیرون بیاورید. اگر باتری گیرکرده باشد، توسط یک پیچ‌گوشتی و با چکش بر روی آن ضربه بزنید تا باتری بیرون بیاید.

 

درون قاب چراغ‌قوه را تمیز کنید

 وقتی باتری‌ها را از چراغ‌قوه خارج کردید می‌توانید تمیز کردن داخل قاب چراغ‌قوه را شروع کنید. نیمی از لوله چراغ‌قوه را با سرکه سفید پرکنید و حدود ۱ ساعت در آن وضعیت بگذارید.

 

درون قاب چراغ‌قوه را خشک‌کنید

 بعداز اینکه سرکه را از قاب چراغ‌قوه خارج کردید، درون آن را با کمی مایع بشویید؛ سپس با استفاده از قلم‌مو به‌طور کامل داخل چراغ‌قوه را تمیز کرده و بیرون آن را با حوله خشک‌کنید. در این مرحله می‌توانید چراغ‌قوه را در هوای آزاد بگذارید تا کاملاً خشک شود.

 

قطعات چراغ‌قوه را درون قاب قرار دهید

 پس از خشک شدن قاب چراغ‌قوه و تمیز شدن آن، قطعات چراغ‌قوه را درون قاب قرار دهید. از یک باتری سالم و خشک برای روشن کردن چراغ‌قوه استفاده کنید.

 

نکاتی که هنگام استفاده و تعمیر چراغ‌قوه باید بدانید

با رعایت نکات زیر، چراغ‌قوه شما دیرتر نیاز به تعمیر پیدا می‌کند.

پس از هر بار استفاده، از یک پارچه نرم و تمیز برای پاک کردن چراغ‌قوه استفاده کنید.

اگر چراغ‌قوه شما با آب و مایعات خیس شده است، ابتدا قطعات آن را درآورده و سپس با سشوار درون آن را خشک‌کنید.

اگر از چراغ‌قوه در بلندمدت استفاده نمی‌کنید، باتری‌های آن را بیرون بیاورید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

به‌هیچ‌وجه باتری استفاده‌شده چراغ‌قوه را سوراخ نکنید؛ زیرا می‌تواند به محیط‌زیست، حیوانات، کودکان و هرکسی که با آن تماس دارد، صدمه وارد کند.

 

سخن پایانی

چراغ‌قوه جزو تجهیزات جانبی خانه به شمار می‌رود. داشتن چنین وسیله‌ای شاید خیلی ضروری به نظر نرسد؛ اما در مواقع اضطراری، داشتن یک چراغ‌قوه در خانه یا خودرو مزیت بالایی محسوب می‌شود. سولفاته شدن باتری موجود در چراغ‌قوه یکی از مهم‌ترین علل خراب شدن این وسیله است.

درواقع چراغ‌قوه‌ها خراب نمی‌شوند تا زمانی که باتری آن‌ها سولفاته شود یا لامپ بسوزد. در این مقاله با روش‌های تعمیر چراغ‌قوه آشنا شدیم و نکاتی که برای نگهداری بهتر چراغ‌قوه نیاز است را بررسی کردیم.

 

تعمیر چراغ قوه

تعمیر چراغ قوه

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو* 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *