عنوان پست میاد اینجا

چگونه سیستم لوله‌کشی را تست کنیم

تست سیستم لوله‌کشی یکی از موارد مهم پس از نصب کامل لوله است که شما را از صحت ارتباط لوله و اتصالات بین آن‌ها مطمئن می‌سازد. این مرحله باید قبل از اتمام کار ساختمان و حتی قبل از پوشاندن لوله‌ها انجام شود. در هنگام تست لوله‌ها، در صورت بروز نشتی آب یا هر اختلالی در عملکرد، باید قطعه یا اتصال معیوب را تعویض یا ترمیم کرد. برای آشنا شدن با شرایط و مراحل تست لوله‌کشی، مقاله زیر را دنبال کنید.

 

تست سیستم لوله‌کشی آب

تست و آزمایش لوله‌کشی از نکات مهم پس از انجام لوله‌کشی است که بر طبق قوانین و مقررات ملی ساختمانی امری الزامی محسوب می‌شود. قبل از انجام آزمایش و تأیید لوله‌کشی نباید هیچ‌یک از اجزای لوله‌کشی توسط رنگ، عایق یا بخش‌های مختلف ساختمان پوشیده شوند. در هنگام آزمایش باید تمام قسمت‌های لوله‌کشی آشکار و قابل بازرسی باشند.

 

این تست می‌تواند در دو زمان انجام شود:

زمانی که هنوز لوازم بهداشتی نصب نشده‌اند

در این حالت باید دهانه‌های باز را بست و خوب آب‌بند (بستن مسیر آب) کرد. قبل از تست باید حداقل لوله‌ها دو روز پر از آب باشند و با کمک تلمبه دستی، از بالاترین قسمت لوله‌کشی با فشار به‌دفعات و زمان لازم این کار را انجام داد

زمانی که وسایل بهداشتی نصبشده‌اند

در این زمان شبکه لوله‌کشی آب، لوازم بهداشتی و کلیه اجزای آن باید از نظر مقدار جریان و فشار کار در وضعیت عادی قرار گیرد. همه شیرها باید یک‌به‌یک باز و بسته شوند و از آب‌بند بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرد. این مرحله می‌بایست با فشار و در مدت‌زمان حداقل یک ساعت انجام گیرد. در صورت مشاهده نشت، پس از رفع عیب، این آزمایش باید تکرار شود.

دستگاه تست لوله آب برقی

دستگاه تست لوله آب برقی ساده، سبک و به‌راحتی قابل‌حمل است. این دستگاه، تست فشار اتوماتیک لوله‌های آب و نفت را به‌راحتی و با سرعت انجام می‌دهد. شلنگ تجهیز شده با ماده فولادی از انبساط شلنگ در فشار بالا و از اشتباهات در خواندن میزان فشار جلوگیری می‌کند. اندازه‌گیر فشار مجهز شده با گلیسیرین نیز ارتعاشات و امواج را جذب می‌کند که با این کار، فرآیند خواندن فشار ساده‌تر و دقیق‌تر می‌شود.

دستگاه پمپ تست فشار لوله، برای تست سیستم‌های لوله‌کشی می‌تواند تا ۴۰ بار در یک عملیات مورداستفاده قرار گیرد. آبی که جهت تست در لوله‌ها به کار می‌رود، ممکن است مستقیماً از شاه خط‌ها و یا آب تمیز موجود در یک ظرف ذخیره آب باشد.

 

آزمایش لوله فاضلاب

آزمایش فاضلاب با آب و پیش از نصب لوازم بهداشتی انجام می‌شود. این تست ممکن است قسمت به قسمت و یا به‌صورت یک‌باره انجام شود.

 

تست قسمت به قسمت

درصورتی‌که تست به‌صورت قسمت به قسمت انجام شود، باید با استفاده از دریچه‌های بازدید که روی لوله‌های قائم نصب‌شده، ساختمان را به چند منطقه تقسیم کرد و آزمایش در هر منطقه به‌طور جداگانه انجام گیرد. در این حالت هیچ‌کدام از اتصالات نباید در معرض فشار کمتر از ۳ متر ستون آب باشند. در صورت مشاهده هرگونه نشتی، باید قطعه موردنظر، ترمیم یا در صورت نیاز تعویض شده و سپس آزمایش مجدداً تکرار شود. در این روش، آزمایش شبکه لوله‌کشی فاضلاب باید جدا از شبکه لوله‌کشی هواکش باشد.

 

تست یک‌باره

درصورتی‌که مصالح لوله‌کشی و اتصال‌ها در برابر فشار ارتفاع ساختمان مقاوم باشند، تست به‌صورت یک‌باره و برای کلیه شبکه لوله‌کشی انجام می‌شود؛ در این صورت باید همه دهانه‌های باز شبکه لوله‌کشی به‌جز بالاترین دهانه به‌طور موقت بسته شوند. سپس بعد از گذشت ۱۵ دقیقه همه اتصالات و لوله‌ها باید مورد بازرسی قرار گیرند و در صورت مشاهده هرگونه نشتی، تعمیر یا تعویض شوند. بعد از گذراندن این مرحله، آزمایش باید مجدداً صورت گیرد.

آزمایش نهایی با هوا انجام‌شده و در خلال آن لوله هواکش و لوله تخلیه مسدود می‌شوند. در این مرحله، هوا با فشار ۲۵ میلی‌متر ستون آب (۰٫۰۲۵ بار) و به مدت ۱۵ دقیقه بدون کاهش فشار، به شبکه تزریق می‌شود.

آزمایش لوله‌کشی شوفاژ

همانند آزمایش لوله فاضلاب، آزمایش لوله‌کشی شوفاژ نیز باید با آب انجام شود. در این مورد، اگر خطر یخ‌زدگی آب وجود دارد، می‌توان با افزودن ضدیخ به آب، لوله را آزمایش کرد. فشار در اینجا باید حداقل ۱٫۵ برابر فشار کار طراحی سیستم لوله‌کشی انجام شود و کمینه فشار آزمایش، نباید از ۷ بار کمتر باشد. مدت‌زمان این آزمایش حداقل دو ساعت پیوسته است. در اینجا نیز در صورت مشاهده نشت آب، باید قطعه یا اتصال معیوب تعویض یا ترمیم و سپس آزمایش تکرار شود.

دستگاه تست لوله

دستگاه تست لوله

 

همان‌گونه که در این مقاله بیان کردیم، تست لوله‌کشی از مراحل مهم سیستم لوله‌کشی به شمار می‌رود. ساختار لوله‌ها، شرایط تست و اختلاف دمای محیط و آب می‌توانند روی نتایج تست تأثیر داشته باشند؛ از این‌رو انجام تست فشار، اطمینان شما را نسبت به نصب صحیح و کامل سیستم لوله‌کشی دوچندان می‌کند.

 *برای ارائه خدمات لوله‌کشی و تاسیسات و یا درخواست خدمات لوله‌کشی و تاسیسات به سایت زیر مراجعه کنید.*

*لوله‌کشی و تاسیسات – دان‌شو* 

منابع

pipeplumbing.ir

tasisatsakhteman.rozblog.com

mihantasisat.com

mojriyanamin.ir

guilan-nezam.ir

home.peymansaz.org

 

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *