عنوان پست میاد اینجا

روش‌هایی برای پنهان کردن اسپلیت

یکی از عواملی که ممکن است به زیبایی دکوراسیون خانه شما لطمه وارد کند، کولرهای اسپلیت است. اسپلیت‌ها از دو یونیت داخلی و خارجی و مقداری لوله تشکیل‌شده‌اند و نصب آن در خانه همیشه جزو دغدغه‌های افراد بوده است. البته به دلیل کارایی بالای اسپلیت‌ها برای خنک کردن، نمی‌توان آن‌ها را تنها به دلیل بزرگ بودن از دکوراسیون خانه حذف کرد. بهتر است به فکر راهی برای حل این مشکل باشید. در این مقاله روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم تا به‌راحتی بهترین مکان برای نصب و پنهان کردن اسپلیت از چشم دیگران را بیابید.

مشکل ظاهری اسپلیت‌ها

تفاوت اصلی اسپلیت با کانال‌های کولر قدیمی که در خانه‌ها وجود داشت در شیوه طراحی آن است. برای کانال‌های کولر و سیم‌کشی‌های آن در هنگام ساخت یک ساختمان، مکان‌هایی را در نظر می‌گیرند و کانال‌کشی درون دیوارها و در دل بنا انجام می‌شود؛ اما اسپلیت‌ها به‌عنوان وسیله‌ای بعد از ساخت خانه مورداستفاده قرار می‌گیرند و طبیعتاً مکانی هم برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است. همین موضوع و بی‌توجهی به آن، ممکن است تمام زیبایی خانه را به هم بریزد.

 

خصوصیات ظاهری اسپلیت‌ها

کولر اسپلیت‌های متداولی که در بازار وجود دارند اغلب حدود ۱۸ سانتی‌متر از دیوار بیرون می‌آیند و عرض معادل ۹۰ سانتی‌متر دارند. یونیت داخلی این اسپلیت‌ها باید در ارتفاعی بالاتر از زمین قرار داده شود تا بتواند هوای گرم را دریافت کرده و هوای اتاق را خنک کند. یونیت خارجی بیرون فضای خانه و در محیط باز قرار می‌گیرد.

 

روش‌هایی برای پنهان کردن اسپلیت

برای اینکه اسپلیت شما، به‌ظاهر خانه لطمه‌ای وارد نکند باید راهی را برای ادغام کردن آن با دکوراسیون خانه پیدا کنید. در ادامه چند روش برای پنهان کردن اسپلیت معرفی می‌شود.

۱٫      بالای پنجره

یکی از راحت‌ترین مکان‌ها برای نصب کولر، فضای خالی بالای پنجره و زیر سقف خانه شما است. به‌ویژه در خانه‌های کوچک که دیوار بزرگی برای نصب کولر ندارد، بالای پنجره بهترین مکان است. البته باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که پنجره اغلب ضعیف‌ترین نقطه از نظر از دست دادن انرژی سرمایی است. ممکن است با انتخاب این مکان و عایق نبودن پنجره، سرمای زیادی را از دست بدهید.

 

نصب اسپلیت بالای پنجره

نصب اسپلیت بالای پنجره

 

۲٫      بالای چهارچوب در

بالای چهارچوب در یکی از نقاطی است که اغلب بدون استفاده و از چشم دیگران پنهان است. اگر اسپلیت خود را بالای چهارچوب در نصب کنید، فضای بیشتری برای اثاثیه بلند خانه خواهید داشت.

نصب اسپلیت بالای چهارچوب در

نصب اسپلیت بالای چهارچوب در

 

۳٫      بالای قفسه کتاب‌ها

بالای قفسه کتاب‌ها مکانی مناسب برای قرار دادن اسپلیت خانه شما است. شلوغی کتاب‌ها و وسایلی که درون قفسه کتاب قرار داده‌شده، توجه افراد را به خود جلب می‌کند و اسپلیت شما پنهان می‌ماند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید، قفسه کتابی بخرید که هم‌عرض با اسپلیت شما باشد؛ این امر باعث می‌شود که شاهد مجموعه‌ای هماهنگ باشید و نه یک جعبه که بالای یک قفسه قرارگرفته است.

 

نصب اسپلیت بالای قفسه کتاب‌ها

نصب اسپلیت بالای قفسه کتاب‌ها

 

۴٫      ادغام با دکور خانه

یکی از راه‌های پنهان کردن اسپلیت، ادغام کردن آن با دکور و تجهیزات درون خانه است. همان‌طور که برای کتاب‌ها، مجسمه‌ها و قاب عکس‌ها قفسه‌ای روی دیوار نصب می‌کنید، برای اسپلیت هم می‌توانید با استفاده از قفس‌های چوبی پایه‌ای درست کنید تا پنهان شود. مانند نمونه زیر:

ادغام اسپلیت با دکور خانه

ادغام اسپلیت با دکور خانه

 

۵٫      رنگ کردن دیوار

هم‌رنگ کردن دیوار خانه با اسپلیت یکی دیگر از راه‌های پنهان کردن آن است. البته اسپلیت‌های سفید با دیوارهای سفید هماهنگ هستند. درصورتی‌که اسپلیت شما دارای رنگ دیگری است، دیوار پشت آن را هم‌رنگ با اسپلیت کنید. این کار باعث می‌شود که کولر در نگاه اول محو شود.

همرنگ کردن دیوار با اسپلیت

همرنگ کردن دیوار با اسپلیت

 

۶٫      استفاده از درپو

با کمی خلاقیت می‌توان یک درپوش چوبی هم‌رنگ و هماهنگ با دکوراسیون خانه برای اسپلیت طراحی کرد. این آخرین راه برای پوشاندن اسپلیت نصب‌شده روی دیوار است. از این روش می‌توانید هم برای یونیت داخلی و هم یونیت خارجی اسپلیت استفاده کنید. البته این درپوش باید طوری ساخته شود که جریان هوای کافی در اطراف دستگاه وجود داشته باشد.

پوشاندن یونیت داخلی اسپلیت

پوشاندن یونیت داخلی اسپلیت

 

پوشاندن یونیت خارجی اسپلیت

پوشاندن یونیت خارجی اسپلیت

 

سخن پایانی

برای پنهان کردن اسپلیت نصب‌شده در خانه، روش‌های متعددی وجود دارد. برخی از این روش‌ها را در این مقاله معرفی کردیم. از جمله آن‌ها می‌توان به قرار دادن اسپلیت در نقاط کور خانه مانند بالای پنجره و چهارچوب، طراحی قفسه و درپوش و حتی رنگ کردن دیوار اشاره کرد. شما هم می‌توانید با کمی خلاقیت روش‌های بیشتری را برای محو کردن این وسیله پیدا کنید.

 


*برای ارائه خدمات لوله‌کشی و تاسیسات و یا درخواست خدمات لوله‌کشی و تاسیسات به سایت زیر مراجعه کنید.*

*لوله‌کشی و تاسیسات دان‌شو*


 

منابع:

chidaneh.com

countryliving.com

lushome.com

contemporist.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *