عنوان پست میاد اینجا

آشنایی با سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع علاوه بر تأمین دمای موردنیاز، رطوبت و جریان هوا را در محیط داخل ساختمان توزیع می‌کنند. دمای هوای درون سازه با توجه به نوع کاربری اعم از مسکونی، تجاری و یا صنعتی و بسته به میزان دما و رطوبت نسبی متغیر است. در اماکن مسکونی و تجاری این مهم با توجه به آرامش افراد در محیط و در سازه‌های صنعتی بسته به افزایش کیفیت محصولات تولیدی لحاظ خواهد شد.

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

به‌طورکلی، سیستم‌های تهویه مطبوع به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

۱-     سیستم تهویه مطبوع تمام آب

از سیستم‌های تهویه مطبوع تمام آب، برای تولید سرمایش و گرمایش استفاده می‌شود. این سیستم با استفاده از لوله‌کشی به داخل کویل‌های مبدل حرارتی واقع در سازه منتقل می‌شود. در این سیستم ابتدا آب در موتورخانه توسط دیگ و یا دستگاه سردکن، گرم یا سرد می‌شود و سپس به ساختمان مورد مصرف افراد انتقال می‌یابد. درواقع، جریان هوا با سرعت‌بالا از بین اجزای فن کویل‌ها عبور می‌کند و هم‌زمان هوای عبوری گرم و یا سرد می‌شود. سیستم‌های تهویه تمام آب شامل رادیاتور و کنوکتور، یونیت ونتیلاتورها و فن کویل است.

۲-     سیستم تهیه مطبوع تمام هوا

در سیستم تهیه مطبوع تمام هوا، هوای سرد و یا گرم برای جبران بارهای حرارتی و برودتی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این حالت، یک هواساز مرکزی مسئول تأمین هوای سرد و گرم است. سپس هوای سرد یا گرم شده پس از افزایش و کاهش رطوبت از طریق کانال‌های انتقال هوا به ساختمان مورد مصرف افراد انتقال می‌یابد. این کار از طریق دریچه‌ها و دیفیوزرها صورت می‌گیرد که پس از جذب بارهای حرارتی و برودتی توسط کانال برگشت از محیط داخل به محیط خارج منتقل می‌شود. لازم به ذکر است در سیستم تهویه مطبوع مرکزی، کویل‌های سرمایشی و گرمایشی جهت افزایش عملکرد و راندمان دارای چندین ردیف هستند.

۳-     سیستم تهویه مطبوع پمپ حرارتی

سیستم تهویه مطبوع پمپ حرارتی این قابلیت را دارد که بسته به فصل و تغییرات موجود در مسیر گردش سیال مبرد در سیستم، گرمایش و سرمایش را تولید کند. در این سیستم به کمک یک شیر مخصوص می‌توان در فصل زمستان مسیر سیال مبرد را از اواپراتور به کندانسور و در تابستان از کندانسور به اواپراتور تغییر داد؛ سپس جریان عبوری هوا سبب خنک شدن محیط در فصل تابستان می‌شود؛ زیرا سیستم اواپراتور فعال است. این جریان هوا در فصل زمستان نیز سبب گرم شدن فضا خواهد شد؛ زیرا سیستم کندانسور فعال است.

 

 

سیستم تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع

 

عوامل مهم در انتخاب نوع سیستم تهویه مطبوع

یکی از موضوعات مهم در زمینه طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع، فضای موردنظر جهت نصب دستگاه تهویه مطبوع است. این سیستم‌ها برای نصب نیاز به فضای کافی دارند که این مهم در حین طراحی باید موردتوجه قرار گیرد. در ادامه به عوامل مهم در انتخاب نوع سیستم تهویه مطبوع پرداخته‌شده است:

  • وضعیت جغرافیایی سازه
  • ابعاد و اندازه سازه
  • بنیه مالی مصرف‌کننده یا شرکت‌های مربوطه
  • میزان موردنیاز تغییرات بار حرارتی داخل محیط ساختمان
  • میزان قابلیت حفظ و ذخیره‌سازی حرارت در ساختمان
  • عوامل محیطی در فضای بیرونی ساختمان مانند دما، رطوبت، میزان وزش باد و تابش آفتاب
  • وجود سیستم پیش سرمایش برای کاهش اندازه سیستم تهویه مطبوع در سازه
  • تطابق امکانات و تجهیزات داخل ساختمان با سیستم تهویه مطبوع موردنظر
  • انتظارات مشتری در زمینه کیفیت هوای محیط و هوای تولیدشده توسط سیستم تهویه مطبوع

 

 

سیستم تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع علاوه بر تأمین دمای موردنیاز، رطوبت و جریان هوا را در محیط داخل ساختمان توزیع می‌کنند

 

نتیجه‌گیری

تأسیسات مکانیکی از جمله بخش‌های مهم در هر ساختمان هستند. این تأسیسات سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع را شامل می‌شوند. یکی از اهداف مهم در طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع این است که تغییرات دمایی و میزان رطوبت به حدی باشد که زمینه‌های آرامش و آسایش برای ساکنین فراهم شود و هیچ‌گونه اثر سویی بر سلامت آن‌ها نداشته باشد.

 


*برای ارائه خدمات درخواست نصب کولر دیواری یا قابل حمل یا پنجره‌ای به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نصب کولر دیواری یا قابل حمل یا پنجره‌ای*


منابع

makh-co.com

garmasardco.com

linkedin.com

arkanarzesh.com

hvacmagazine.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *