عنوان پست میاد اینجا

خنک‌کننده مناسب با توجه به اقلیم شما

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، جایگاه ویژه‌ای در اغلب ساختمان‌ها دارند. وجود این وسایل برای تأمین راحتی و آسایش اهالی خانه بسیار حائز اهمیت است. از دیگر نکات مهم در این زمینه می‌توان به انتخاب تأسیسات گرمایشی و سرمایشی مناسب با توجه به اقلیم خاص آن خانه اشاره کرد. به همین دلیل در زمان خرید سیستم سرمایشی مناسب برای یک محیط، باید اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

 

خنک‌کننده مناسب با توجه به اقلیم شما

دستگاه‌های مختلفی برای خنک ساختن هوا در صنعت تأسیسات وجود دارد. در تعیین نوع این دستگاه عوامل متعددی نظیر ابعاد مکان موردنظر، نوع منبع انرژی و قیمت دستگاه تأثیرگذار هستند. در ادامه انواع خنک‌کننده‌های ساختمان معرفی می‌شوند که با مطالعه مشخصات آن‌ها می‌توانید خنک‌کننده مناسب اقلیم خود را پیدا کنید.

 

چیلرها

تأمین سرمایش از جمله نیازهای اصلی اکثر ساختمان‌ها در فصل تابستان به شمار می‌رود. این موضوع در ساختمان‌های بزرگ با بهره‌گیری از چیلرها صورت می‌گیرد. چیلرها به‌طورکلی به دو صورت جذبی و تراکمی ساخته می‌شوند. البته نکته قابل‌توجه درباره این وسایل مصرف برق بالای آن‌ها است. امروزه نمونه‌های جذبی به دلیل برخورداری از مزایای بالاتر، بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی برخی از مزیت‌های چیلرهای جذبی نسبت به نمونه‌های تراکمی یا کمپرسوری خواهیم پرداخت:

  1. مصرف برق کمتر
  2. بهره‌گیری از انرژی حرارتی به‌جای انرژی برق
  3. برخورداری از قطعات متحرک کمتر
  4. کاهش میزان خرابی و هزینه‌های مربوط به تعمیرات
  5. تولید صدای کم‌تر
  6. عدم وجود لرزش
  7. کاهش هزینه‌های جانبی و جاری

انواع خنک‌کننده- چیلر

چیلر

 

کولرهای آبی

در کولرهای آبی، خنک‌سازی هوا بر اساس فرآیند تبخیر آب صورت می‌گیرد. با بالا رفتن نرخ تبخیر، رطوبت نسبی افزایش پیدا می‌کند که این موضوع می‌تواند آسایش محیط را کاهش دهد. این روش برای مناطقی مناسب است که رطوبت نسبی کمی دارند. تبخیر به‌طورکلی به دو شیوه خودبه‌خودی و یا مختلط انجام می‌شود. اگر تبخیر به‌صورت طبیعی انجام گیرد، به آن تبخیر خودبه‌خودی می‌گویند. برای خنک‌سازی محیط با این روش، به سدی از آب راکد یا در جریان همچون حوضچه و فواره آب نیاز است. اگر عمل تبخیر توسط دستگاه‌های مکانیکی انجام گیرد، آن را تبخیر مختلط می‌نامند. این روش برای انجام عمل تبخیر به‌صرف انرژی نیاز دارد؛ اما توجه داشته باشید که روش تبخیر مختلط از میزان انرژی مصرفی پایین‌تری نسبت به تهویه مطبوع برخوردار است. کولرهای آبی برای اقلیم‌های کویری و شهرهایی با آب‌وهوای خشک همچون تهران مناسب هستند. بهتر است برای کارکرد بهینه کولرهای آبی از سایبان و دور کُند آن به‌جای خاموش و روشن کردن مداوم دستگاه استفاده کنید.

انواع خنک‌کننده- کولر آبی

کولرهای آبی

 

کولرگازی و اسپیلت‌ها

از مزیت‌های استفاده کولرهای گازی می‌توان به تصفیه کامل هوا، از بین بردن ویروس و باکتری‌های مضر، مصرف انرژی پایین و درنتیجه ۶۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی اشاره کرد. این نوع کولرها به‌صورت تنها سرمایشی و یا سرمایش و گرمایش تولید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کولرهای گازی، وجود سیستم کنترلی تنظیم دما به شمار می‌رود. اسپیلت به‌عنوان یکی از انواع کولرگازی، هوای گرم خانه را گرفته و با تبدیل آن به هوای خنک، آن را به محیط داخل برمی‌گرداند. این عمل تا جایی که ترموستات به دمای دلخواه برسد، ادامه می‌یابد. استفاده از اسپیلت‌ها در محیط‌های بزرگ نظیر برج‌ها مشکلاتی نظیر لوله‌کشی‌های طولانی را به همراه دارد؛ از این‌رو بهتر است در این محیط‌ها از سیستم‌های آب خنک استفاده شود. اسپیلت‌ها گزینه بسیار مناسبی برای آب‌وهوای گرم و مرطوب نظیر مناطق جنوبی و شمالی هستند. از معایب این وسایل می‌توان به مصرف بالای برق آن‌ها اشاره کرد.

انواع خنک‌کننده- کولر گازی

کولرگازی و اسپیلت‌ها

 

پنکه

از پنکه برای خنک‌سازی بسیاری از منازل و ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این وسایل از پره‌هایی اریب بهره می‌برند که با چرخیدن خود باعث جابه‌جایی و خنک شدن هوا می‌شوند. به‌طورکلی این وسایل را با سه مدل رومیزی، سقفی و دیواری می‌سازند. از پنکه‌ها می‌توان در محیط‌هایی که امکان بهره‌مندی از کولرآبی وجود ندارد، استفاده کرد.

انواع خنک‌کننده- پنکه

پنکه

 

نتیجه‌گیری

رشد و پیشرفت تکنولوژی در صنعت تأسیسات، باعث جایگزینی ایده‌ها و ابزار نوین به‌جای نمونه‌های قدیمی آن‌ها می‌شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل پیشرفت سریع این محصولات، بحث انرژی و صرفه‌جویی در آن است؛ به‌عنوان‌مثال در گذشته از کولرهای آبی برای تأمین سرمایش ساختمان کمک می‌گرفتند. به‌مرورزمان استفاده از کولرهای گازی گسترش یافتند. امروزه در کنار آن‌ها وسایلی نظیر چیلر و فن‌کوئل نیز وارد بازار شدند که از مزیت‌هایی نسبت به سایر مدل‌ها برخوردار هستند. برای تأمین تأسیسات مناسب، ابتدا باید با مشخصات انواع خنک‌کننده‌ها آشنا شوید؛ سپس با کمک مطالب موجود در این مقاله می‌توانید خنک‌کننده مناسبی را با توجه به اقلیم خانه خود انتخاب کنید.

 

 


*برای ارائه خدمات درخواست نصب کولر دیواری یا قابل حمل یا پنجره‌ای به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نصب کولر دیواری یا قابل حمل یا پنجره‌ای*


 

منابع

chidaneh.com

atlaskala.com

garmasardco.com

beytoote.com

Makh-co.com

Best-wall.ir

salamsakhteman.com

Nia-ir.com

Makh-co.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *