عنوان پست میاد اینجا

چطور پریز برق را تعویض کنیم؟

انتخاب کلید و پریزهای مناسب علاوه بر عبور بهتر جریان برق، در زیبایی دکوراسیون خانه نیز نقش مؤثری دارند. در صورت خرابی پریز خانه‌تان، تنها راه ممکن تعویض آن است. شما می‌توانید بدون نیاز به سیم‌کشی مجدد، به‌راحتی اقدام به تعویض کلید و پریز معیوب کنید. با این کار هم در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرده‌اید و هم با توجه به سلیقه و دکوراسیون منزل خود دست به انتخاب زده‌اید. با ما همراه باشید تا با مراحل تعویض پریز برق آشنا شوید.

تعویض پریز

تعویض پریز

مراحل تعویض پریزهای برق ساختمان

پریز برق معیوب و یا قدیمی خود را می‌توانید با توجه به مراحل اشاره‌شده در این مقاله تعویض کنید.

 

قطع کردن برق

یکی از نکات مهم در حین تعویض پریز برق، قطع برق خانه‌تان است. برای این کار توجه داشته باشید که فیوزها در صورت پایین بودن، OFF یا خاموش هستند؛ بنابراین از درج این واژه بر روی محل موردنظر اطمینان حاصل کنید. قطع کردن برق قبل از تعویض و یا حتی افزودن وسیله‌ای مانند کلید و پریز، به دلایلی نظیر استانداردهای ایمنی برق و جلوگیری از حوادث ناگوار و تلفات جانی و خسارات مالی، بسیار حائز اهمیت است. برای این کار شما می‌توانید محل موردنظر را با یک فازمتر موردبررسی قرار دهید.

قطع کردن برق

قطع کردن برق

 

جدا کردن پریز برق

در این مرحله باید پس از جداسازی صفحه رویی و محافظ پریز، با توجه به نوع پریز خانه خود ابزار مناسب انتخاب کنید. فازمتر یک ابزار کاربردی برای باز کردن قاب پریز است. این وسیله، شما را قادر خواهد ساخت تا اقدام به باز کردن پیچی کنید که بین دو سوراخ پریز قرار دارد. در بعضی مواقع، پس از باز کردن این پیچ، قاب به‌راحتی از پریز جدا نمی‌شود. در این حالت، قاب در محل موردنظر سفت شده است که چنانچه فازمتر خود را زیر قاب ببرید، با بالا و پایین کردن قاب، پریز جدا خواهد شد.

جدا کردن پریز برق

جدا کردن پریز برق

 

جدا کردن سیم برق از پریز قدیمی

پیچ‌های متصل شده به سیم برق را توسط پیچ‌گوشتی شل کرده و سپس سیم را جدا کنید؛ در این صورت، چنانچه سیم لخت شده دارای اندازه دلخواه و کافی بود، باید آن قسمتی از سیم که لخت است را بچینید و به‌وسیله سیم‌چین یا سیم لخت‌کن سیم‌ها را مجدد لخت کنید. در این حالت، سیم بهترین رسانایی برق را داراست. درنهایت، شما باید سیم برق را به پریز متصل کنید و پیچ‌ها را محکم ببندید. دقت کنید که در بخش فرسوده شده سیم برق، امکان داغ شدن و سوختن سیم و پریز وجود دارد.

نکته مهم:

لازم به ذکر است که در هنگام تعویض پریز، شما با ۳ سیم اصلی شامل سیم فاز (معمولاً مشکی)، سیم نول (معمولاً سفید یا رنگ روشن) و سیم ارت (معمولاً مسی، سبز یا آبی) سروکار دارید. طبق تعریف فوق، شما می‌توانید با کمک پیچ‌گوشتی، پیچ‌ها را شل کرده و سیم‌ها را آزاد کنید. در بعضی مواقع، سیم‌ها با فشردن محل اتصال رها می‌شوند. هنگام جداسازی سیم‌ها باید هماهنگی و نظم آن‌ها مخدوش نشود؛ زیرا باید آن‌ها را به همین ترتیب به کلید و پریز جدید وصل کنید.

جدا کردن سیم برق از پریز قدیمی

جدا کردن سیم برق از پریز قدیمی

 

بستن سیم‌ها به پریز جدید و نصب در قوطی برق

در این مرحله، سیم‌ها باید به پریز جدید متصل شوند و سیم برق به آن صورت قبلی وصل شود. شما باید پیچ را در هنگام قرارگیری صحیح سیم در جای خود، محکم کنید. نکته مهم در این رابطه این است که در صورت جابه‌جا بستن جای دو سیم برق، از نظر فنی مشکلی رخ نمی‌دهد؛ اما بهتر است به همان شکل قبلی خود بسته شوند. در مرحله بعدی شما باید اطمینان حاصل کنید که سیم، در زیر پیچ محکم شده و باز نمی‌شود.

بستن سیم‌ها به پریز جدید و نصب در قوطی برق

بستن سیم‌ها به پریز جدید و نصب در قوطی برق

 

بستن پریز

در مرحله نهایی شما باید پریز و محافظ آن را کامل ببندید و پیچ‌ها را محکم کنید.

نکته: در صورت نصب کلید یا پریز روی چوبMDF  یا دیوارهای کاذب، باید ابتدا به‌وسیله دلر و مته گرد بر، یک سوراخ به قطر ۷ سانتی‌متر در داخل MDF ایجاد کنید؛ سپس همانند روش قبل در دو طرف کلید برق، پیچ‌های MDF قرار دهید و مثل همیشه کلید را نصب کنید.

 

به راحتی خودتان برقکار باشید و پریز را تعویض کنید

تعویض پریزهای برق خانه شما به مهارت خاصی نیاز ندارد. شما می‌توانید با قطع فیوز محل موردنظر و داشتن ابزار مناسب، به‌آسانی مراحل اشاره‌شده در این مقاله را انجام دهید. البته در این میان، رعایت برخی نکات الزامی است؛ به‌طور مثال در هنگام نصب پریز باید دقت کنید که کلیدها به‌گونه‌ای تعبیه شوند که رو به پایین به‌صورت روشن و رو به بالا به‌صورت خاموش باشند.

همچنین در پریز یک فاز و نول، اتصال سیم‌ها به پریز باید به‌صورتی باشد که سیم فاز در سمت راست و سیم نول در سمت چپ افرادی که روبه‌روی پریز قرار دارند، نصب شود.

 *برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

*برق‌کاری  دان‌شو* 

 

منابع

blog.abzarmart.com

ekahroba.com

kalengi.ir

amoozesh-bargh.ir

tamintajhizat.com

saakhtani.ir

doctorachar.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *