عنوان پست میاد اینجا

نصب جعبه‌تقسیم یا جعبه‌فیوز

یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های برقی یک واحد مسکونی یا تجاری جعبه‌فیوز آن است. جعبه‌فیوز به این دلیل که تمامی خطوط برق ساختمان به آن متصل می‌شود و ازآنجا انشعاب می‌گیرد نقطه‌ای حساس به شمار می‌رود. سیم برق اصلی از بیرون ساختمان به داخل جعبه‌فیوز وارد می‌شود و از آنجا تمامی فیوزهای خطوط ساختمان را تغذیه می‌کند. در این مقاله به بررسی جعبه‌فیوز و شیوه نصب آن در ساختمان می‌پردازیم.

 

فیوز

قبل از معرفی جعبه‌فیوز باید فیوزها و کارکرد آن‌ها را بشناسیم. فیوز قطعه‌ای الکتریکی است که در سال ۱۸۹۰ میلادی توسط توماس ادیسون اختراع شد. این قطعه به‌عنوان محافظی، در برابر جریان غیرمجاز الکتریکی از مدارهای الکتریکی محافظت می‌کند. درواقع فیوز با سوختن خود، مانع از عبور جریانی بیش‌از حد مجاز به مدار الکتریکی می‌شود و با این کار جلوی آسیب رسیدن به تجهیزات و وسایل برقی را می‌گیرد.

 

انواع فیوز

فیوزهایی که برای کنترل جریان الکتریکی ساختمان‌ها استفاده می‌شوند انواع مختلفی دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

فیوزهای فشنگی

 فیوز فشنگی یا ذوب شونده معمولی نوعی از فیوزها هستند که به ازای عبور جریان به‌خصوصی، ذوب‌شده و سبب قطع مدار می‌شوند. برای نصب این فیوزها از یک پایه و کلاهک چینی که فیوز داخل آن قرار می‌گیرد استفاده می‌شود.

 

فیوزهای محافظ جان یا RCD

فیوزهای محافظ جان نوع دیگری از فیوزهای به کاررفته در ساختمان‌ها هستند که با مقایسه جریان سیم‌های رفت‌وبرگشت، اگر اختلاف بین آن‌ها وجود داشته باشد، مدار را قطع می‌کنند. در حالت عادی جریان رفت‌وبرگشت باهم برابر هستند؛ اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول اختلاف داشته باشد، فیوز محافظ جان عمل خواهد کرد.

 

فیوزهای کتابی یا مینیاتوری

 متداول‌ترین فیوزهای استفاده‌شده در جعبه‌فیوز ساختمان‌ها، فیوزهای مینیاتوری هستند. این فیوزها از مدارهای الکتریکی در برابر جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه‌بار محافظت می‌کنند. مهم‌ترین مزیت استفاده از این فیوزها این است که فضای کمتری را در جعبه‌فیوز اشغال می‌کنند و می‌توان آن‌ها را در کنار هم به‌صورت ردیفی قرار دارد.

 

جعبه‌فیوز

به جعبه‌ای از جنس پلاستیک یا مواد مشابه که تعداد زیادی فیوز در آن به‌صورتی مشخص و از قبل تعیین‌شده، چیده شده‌اند، جعبه‌فیوز گفته می‌شود. برق اصلی ساختمان به‌صورت مستقیم وارد جعبه‌فیوز شده و از آنجا به واحدهای مختلف فرستاده می‌شود.

انواع جعبه‌فیوز

جعبه‌فیوزها در ابعاد و انواع مختلفی وجود دارند که اندازه آن‌ها به تعداد فیوزهای قرار داده‌شده درون جعبه‌ها بستگی دارد. جعبه‌فیوزها به دو نوع توکار و روکار تقسیم می‌شوند که با توجه به نام آن‌ها، جعبه‌فیوزهای توکار درون دیوار یا بخشی از دیوار ساختمان قرار می‌گیرند و جعبه‌فیوزهای روکار روی دیوار نصب می‌شوند.

نصب جعبه‌فیوز

شیوه نصب و سربندی سیم‌ها در جعبه‌فیوزها با توجه به فیوزهای به‌کاررفته در آن‌ها متفاوت است. توجه به این نکته بسیار ضروری است که جعبه‌فیوز نصب‌شده روی دیوار باید حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ سانتیمتر از کف زمین فاصله داشته باشد.

به دلیل اینکه دیگر از فیوزهای فشنگی در ساختمان‌ها استفاده نمی‌شود، در این قسمت فقط به بررسی جعبه‌فیوزهای شامل فیوز مینیاتوری و محافظ جان می‌پردازیم.

نصب جعبه‌فیوزهای مینیاتوری

این جعبه‌فیوزها یک ورودی و یک خروجی دارند و فیوزها در آن‌ها در مسیر سیم فاز قرار می‌گیرند؛ بنابراین می‌توان گفت که این فیوزها به‌صورت متوالی در مدارهای برق ساختمان چیده می‌شوند. نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری درون جعبه‌فیوز به شکل زیر است.

 

نصب جعبه‌فیوزهای محافظ جان

 فیوزهای محافظ جان علاوه بر اضافه‌بار و اتصال کوتاه، از برق‌گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ مدار هم محافظت می‌کنند. این فیوزها برعکس نوع قبلی، دو ورودی و دو خروجی دارند؛ درواقع در این فیوزها علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم وارد فیوز می‌شود. نقشه این جعبه‌فیوز به شکل زیر است.

 

جعبه‌فیوز

جعبه‌فیوز، مرکز کنترل و ایمنی برق ساختمان محسوب می‌شود. تقسیم جریان برق به واحدهای مختلف و جلوگیری از عبور جریان بیش‌از حد مجاز، از مهم‌ترین وظایف جعبه‌فیوزها به شمار می‌رود.

نصب جعبه‌فیوز بدون آگاهی از انواع فیوزهای قابل‌استفاده در ساختمان امکان‌پذیر نیست؛ از این‌رو، برای نصب جعبه‌فیوز باید انواع مختلف فیوزها را شناخته و نقشه اتصال سیم‌ها به هرکدام را بدانید. رعایت نکات ایمنی نظیر فاصله مناسب جعبه‌فیوز از زمین و دقت در سیم‌های فاز و نول ورودی به جعبه، از دیگر اقداماتی است که برای نصب باید انجام دهید. در این مقاله ضمن بررسی انواع فیوزهای قابل‌استفاده در ساختمان‌ها، شیوه نصب جعبه‌فیوز را بررسی کردیم.

برقکاری

 


*برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

*برق‌کاری  دان‌شو*


 

 

منابع:

wikipedia.org

icontrol.ir

tebyan.net

indokopp.mihanblog.com

simatec.ir

g-cable.ir

     

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *