عنوان پست میاد اینجا

علت‌یابی اشکالات برق ساختمان

نقشه سیم‌کشی چیست؟ چطور می‌توان از اصولی بودن سیم‌کشی و امنیت آن اطمینان حاصل کرد؟ چه مراحلی در سیم‌کشی ایمن و مهندسی یک ساختمان وجود دارد که رعایت آن در برق‌کشی ساختمان ضروری است؟

 

چرا سیم‌کشی‌ها اصولی نیست؟

اجرای صحیح و اصولی سیم‌کشی برق ساختمان از جمله مواردی است که به علل مختلف رعایت نمی‌شود. این علل می‌تواند عدم استفاده از مهندسین ناظر ماهر، نداشتن یک نقشه و اجرای نادرست مراحل برق‌کشی باشد.

البته در این میان مالک هم به دلیل اینکه نمی‌خواهد هزینه زیادی صرف این کار کند، بی‌تقصیر نیست؛ درنتیجه ساختمان‌هایی حاصل می‌شوند که حتی ابتدایی‌ترین اصول برق‌کشی را نیز رعایت نکرده‌اند. این مقاله در نظر دارد دلیل برخی از اشکالات برق ساختمان را بررسی کند.

مراحل صحیح سیم‌کشی برق ساختمان

سیم‌کشی کامل یک ساختمان، دارای مراحل بسیاری است که مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود. عدم انجام صحیح هر مرحله می‌تواند سبب ایجاد اشکالاتی در برق ساختمان شود. این مراحل به‌طور مختصر در زیر ارائه‌شده است.

 

نقشه

برای سیم‌کشی به یک نقشه از ساختمان نیاز دارید. استفاده از نقشه به کار سرعت و ظرافت می‌بخشد.

 

اندازه و خط تراز

بعد از تعیین نقشه باید برای کلیدها و پریزها خط تراز کشیده شود. این کار توسط شلنگ تراز و یا لیزر انجام می‌گیرد و اندازه دقیق کلیدها و پریزها در سطح استاندارد، بر روی دیوار مشخص می‌شود.

 

کنده‌کاری‌ها

بعد از طراحی نقشه و اجرای خط تراز باید مکان مربوط به لوله و قوطی‌های برق، کنده شوند. این کار به روش سنتی با استفاده از تیشه‌های برق‌کاری و چکش و قلم انجام می‌شود؛ اما امروزه دستگاه‌های پیشرفته‌ای برای این کار تولیدشده‌اند که عبارت‌اند از:

شیار زن

دقت این دستگاه در کندن جای لوله‌ها و قوطی‌ها بسیار بالا است. نمونه دو تیغ آن می‌تواند یک اندازه خاص را برش دهد.

بتن‌کن یا هیلتی

این دستگاه یک چکش برقی قوی است که برای تخریب بتن و آجر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

قوطی‌گذاری

در این مرحله باید قوطی‌های برق که مخصوص نصب کلید و پریز است، بر روی دیوار نصب شوند. بر طبق نقشه، مکان‌هایی که برای نصب کلیدها و پریزها و جعبه‌فیوز روی دیوار در نظر گرفته‌شده، باید قوطی‌گذاری و محکم شوند. دقت کنید که قوطی‌ها با دیوار در یک سطح قرار داده شوند.

لوله‌گذاری

 لوله‌های برق، مسیر سیم‌های برق، تلفن و آنتن، اجزای مختلف ساختمان هستند و پس از قوطی‌گذاری باید در جای خود محکم شوند. تعداد و روش لوله‌گذاری بر طبق نقشه پیش می‌رود. جنس این لوله‌ها می‌تواند از فلز، گالوانیزه و همچنین P.V.C باشد.

سیم‌کشی

سیم‌کشی از مهم‌ترین قسمت‌های برق ساختمان است. در این مرحله سیم‌های برق، تلفن، آنتن و غیره از لوله‌های مختلف عبور داده‌شده و به قوطی‌های مشخصی هدایت می‌شوند. برای این کار فنر سیم‌کشی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سیم بندی

پس از سیم‌کشی باید سیم‌ها را تقسیم‌بندی کرد، به هرکدام، کلید و یا پریز برق اختصاص داد. اشتباه در سیم بندی، سبب اتصالی و اشکال در سیستم خواهد شد.

نصب

نصب مرحله نهایی سیم‌کشی برق ساختمان است. در این مرحله کلیدها، پریزها، سرپیچ‌ها، آیفون و فیوزها نصب و برای برق‌رسانی به واحد مسکونی آماده می‌شوند. این مرحله باید با دقت و ظرافت انجام گیرد.

 

اشتباهات رایج برق‌کشی

 

سربندی‌ها و اتصالات خارج از جعبه‌تقسیم

هرگز سربندی‌ها و اتصالات را در خارج از جعبه‌تقسیم رها نکنید. جعبه‌تقسیم از خطرات ناشی از اتصال کوتاه، برق‌گرفتگی و آسیب به شبکه جلوگیری می‌کند.

 

برش سیم کوتاه

 برش سیم بیش‌از حد، ممکن است سبب آفریدن خطرات جدی شود. بهتر است سیم را حداقل ۳ سانتی‌متر بیشتر برش دهیم.

 

رها کردن سیم‌ها به حال خود

 رها کردن سیم‌های ضعیف ممکن است که آن‌ها را دچار آسیب یا قطعی کند. بهتر است سیم‌ها را داخل لوله‌ها یا داکت‌ها پنهان کنید.

 

پشتیبانی ضعیف رسانه‌ها، سوئیچ و شبکه

شل بودن کلیدها و پورت‌ها سبب می‌شود که سیم‌های متصل به آن به‌مرورزمان از پایانه خود خارج‌شده و سبب برق‌گرفتگی و اتصال کوتاه شوند.

 

نصب پریز بدون سیم ارتینگ

 نصب پریزهایی که سیم ارتینگ ندارند ممکن است سبب برق‌گرفتگی شما شود. بهتر است از سیم ارت برای پریزهای منزل خود استفاده کنید تا خطرات ناشی از برق‌گرفتگی کاهش یابد.

 

عدم استفاده از قوطی کلید پشت سطح دیوار

استفاده از قوطی مخصوص کلید و پریز سبب می‌شود که در صورت بروز مشکل اتصال کوتاه، از خطر آتش‌سوزی دیوارهای چوبی و اشتغال‌زا جلوگیری شود.

 

عبور کابل‌ها از جعبه‌تقسیم‌های فلزی بدون استفاده از گیره‌های پلاستیکی

یکی از اشتباهات رایج استفاده از جعبه‌تقسیم فلزی بدون استفاده از گیره‌های پلاستیکی است. این کار سبب آسیب دیدن سیم و کابل می‌شود و درنهایت منجر به برق‌دار شدن جعبه‌تقسیم و تجهیزات خواهد شد. بهتر است زمانی که از این نوع جعبه‌تقسیم استفاده می‌کنید، کابل‌ها را از داخل گیره‌های پلاستیکی عبور دهید.

 

جعبه‌تقسیم کوچک برای سربندی‌های زیاد

 سربندی تعداد زیادی سیم که با فشار در یک جعبه‌تقسیم جای گرفته‌اند، سبب گرم شدن اتصالات و سیم‌ها شده و ممکن است به آتش‌سوزی منجر شود؛ بنابراین از یک جعبه‌تقسیم بزرگ‌تر و یا چند جعبه‌تقسیم استفاده کنید.

 

رعایت نکردن فاز در کلید

کار بسیار خطرناکی که یک برق‌کار در برق‌کشی ساختمان انجام می‌دهد، رعایت نکردن پلاریته فاز در کلیدها و پریزها و روشنایی است. در حین کار کردن هیچ‌گاه به سیم‌ها و کلید اعتماد نکنید؛ زیرا مشخص نیست که فاز در کلید رفته است و یا در لامپ.

 

عبور کابل برق از کنار سیم تلفن و دوربین

 عبور سیم‌های برق از کنار سیم‌های تلفن و یا دوربین مداربسته، سبب بروز نویز در کابل‌ها خواهد شد؛ بنابراین بهتر است که سیم‌های تلفن و دوربین مجزا باشند.

 

سیم‌کشی

استفاده از کارشناسان و کارگران زبده برق‌کار و به‌کارگیری نقشه و ابزارآلات مدرن در برق‌کشی ساختمان سبب می‌شود که مالک دچار مشکلات و هزینه‌های مجدد نشود. در این مقاله مراحل صحیح سیم‌کشی برق ساختمان موردبررسی قرار گرفت و سپس به مشکلات رایج در این زمینه اشاره شد.

 

 سیم کشی*برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

*برق‌کاری دان‌شو* 

منابع

 

ppt90.ir

kalalist.com

imenirsa.ir

bargh-e-sakhteman.mihanblog.com

kalalist.com

asarva.org

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *