عنوان پست میاد اینجا

در هنگام برق‌گرفتگی چکار کنیم؟

فرقی نمی‌کند آسیب‌های الکتریکی براثر خروجی دستگاه‌های برقی رخ دهند و یا صاعقه‌زدگی. حتی ممکن است شما و اطرافیانتان در هنگام نظافت ابزار پخت‌وپز و یا نصب دستگاه‌های برقی در منزل دچار برق‌گرفتگی شوید. در این شرایط، اولین سؤالی که در ذهن شما پیش می‌آید این است که در هنگام برق‌گرفتگی چه اقداماتی را باید انجام داد؟ تا پایان مقاله همراه ما باشید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

در هنگام برق‌گرفتگی چکار کنیم؟

در هنگام برق‌گرفتگی چکار کنیم؟

برق‌گرفتگی

در هنگام برق‌گرفتگی باید بلافاصله اقدام به قطع کلید کنتور کنید. چنانچه نمی‌توانید به کنتور سریعاً دسترسی پیدا کنید، دو شاخه را از پریز خارج سازید و یا با کشیدن سیم روکش‌دار، این کار را انجام دهید. اگر در یک منطقه امن قرار دارید و قادر به قطع جریان برق به روش ذکرشده نیستید، از اشیای نارسا و خشک مانند روزنامه، تخته چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید تا مصدوم را از منبع برق جداسازید.

همچنین شما می‌توانید با پیچاندن طناب به دور مصدوم، او را به سمت خود بکشید تا از منبع برق دور شود. به یاد داشته باشید که در صورت مورمور شدن بدنتان بلافاصله بایستید؛ زیرا شما روی زمین پر الکتریسیته قرارگرفته‌اید. همچنین به‌هیچ‌وجه وسایل فلزی یا مرطوب را در تماس با مصدوم قرار ندهید.

 

خطر برق‌گرفتگی

خطر برق‌گرفتگی

روش‌های مؤثر در هنگام برق‌گرفتگی

چنانچه مصدوم هوشیاری خود را از دست داده، او را به پهلو بخوابانید.

تعداد ضربان قلب او را در ۳۰ ثانیه بشمارید و به او تنفس مصنوعی بدهید.

سپس مصدوم را هر چه سریع‌تر به پشت بخوابانید و با قرار دادن پاهای او در بالاتر از سطح بدنش، او را با یک پتو بپوشانید تا از اتلاف گرمای بدنش جلوگیری شود.

در صورت نیاز با ۱۱۵ تماس بگیرید. ولتاژهای بالای برق سبب پرت شدن افراد می‌شوند؛ بنابراین با ملایمت هرچه‌تمام‌تر مصدوم را حمل کنید و مراقب شکستگی‌های گردن، ستون فقرات، اندام‌ها و دیگر اعضا باشید.

سوختگی‌های الکتریکی در بدن فرد مصدوم را بررسی کنید. حداقل دو محل سوختگی خارجی شامل محل تماس با منبع انرژی الکتریکی و محل تماس با زمین را جستجو کنید.

سوختگی‌های سطحی را با آب خنک، سرد کرده و سپس پانسمان کنید.

سیستم تنفس زودتر از سیستم قلب و عروق مختل می‌گردد؛ به همین علت رنگ صورت فرد مصدوم آبی‌رنگ می‌شود. شما باید قبل از توقف ضربان قلب، تنفس مصنوعی را شروع کنید؛ البته این کار به‌سرعت عمل، دقت و تمرکز شما بستگی دارد.

چنانچه محل موردنظر دارای ولتاژ برق کمتر از ۵۰۰ ولت است، نسبت به وقوع حوادث برق‌گرفتگی هوشیار باشید. درواقع شما باید از تجهیزات خشکی همچون دستکش لاستیکی، کلاه و لباس‌هایی از جنس عایق مانند استفاده کنید.

نکته: برای نجات فرد باید روی اشیای عایق مانند همچون چوب و روزنامه چندلا شده بایستید

نکاتی در نجات فرد دچار برقگرفتگی

هرگز با بدن فرد مصدوم به‌ویژه نقاط مرطوب بدن او مانند زیر بغل یا لباس‌هایش تماس نزدیک نداشته باشید. در این شرایط از عصای خشک می‌توانید استفاده کنید. لازم به ذکر است که از چتر به دلیل دارا بودن فلز نمی‌توان استفاده کرد.

برای نجات فرد از سیم یا دستگاه‌های برقی شما باید روی اشیای عایق مانند همچون چوب و روزنامه چندلا شده بایستید. چنانچه مصدوم در نزدیکی سیم رادیو، تلویزیون و… قرارگرفته باشد، باید پریز را خارج کنید.

برخی آسیب‌های برق‌گرفتگی مانند اختلال در سیستم قلبی و کلیوی به‌صورت تدریجی رخ می‌دهند. پس به صحبت‌های بیمار درباره سلامت و عدم وجود مشکل توجه نکنید و هر چه سریع‌تر او را به اولین مرکز درمانی انتقال دهید.

نجات فرد دچار برقگرفتگی

نجات فرد دچار برقگرفتگی

در هنگام برقگرفتگی چکار کنیم؟

در هنگام برق‌گرفتگی، با عبور جریان الکتریکی از بدن، سطح هوشیاری کاهش می‌یابد که این امر منجر به توقف تنفس و ضربان قلب خواهد شد. گاهی نیز جریان برق، گرفتگی عضلانی را به همراه دارد؛ از این‌رو قطع ارتباط مصدوم با منبع برق با اختلال روبه‌رو می‌شود. به یاد داشته باشید که هنگام حضور درصحنه حادثه، ممکن است همچنان جریان الکتریکی در بدن مصدوم باقی‌مانده باشد. شما باید با رعایت تمامی استانداردهای ایمنی، عکس‌العمل سریع و حفظ خونسردی خود، نکات اشاره‌شده در این مقاله را انجام دهید.

 

 *برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

*برق‌کاری  دان‌شو* 

 

 

منابع

persianpersia.com

beytoote.com

yjc.ir

aftabir.com

pezeshk.us

asriran.com

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *