عنوان پست میاد اینجا

تعویض مهتابی چطور انجام می‌شود؟

پریز برق را می‌زنید تا مهتابی منزلتان را روشن کنید؛ اما می‌بینید که مهتابی حالت پرش و قطع‌ووصلی دارد. وقتی بیشتر دقت می‌کنید می‌بینید که دو سر مهتابی سیاه‌رنگ شده است و نیاز به تعویض دارد. تصمیم می‌گیرید که خودتان دست‌ به کار شوید و مهتابی را عوض کنید؛ اما ترس نزدیک شدن به برق و جریان الکتریسیته شما را فرامی‌گیرد. این ترس به‌جا است؛ از این‌رو ما قصد داریم مطالبی را برای تعویض مهتابی عنوان کنیم که با بهره‌گیری از آن‌ها با ترس مقابله کرده و خودتان به این کار اقدام کنید.

لامپ‌های فلورسنت یا مهتابی

لامپ‌های فلورسنت یا مهتابی، از جمله ابزار نوردهی محبوب و کم‌مصرف به شمار می‌روند که از قیمت مناسبی برخوردارند. این لامپ‌ها دوام بالایی دارند و تقریباً دارای نگهداری رایگان هستند؛ اما گاهی اوقات به سرویس و تعمیر آن‌ها نیاز داریم.

لامپ‌های فلورسنت

لامپ‌های فلورسنت

نصب و سیم‌کشی لامپ‌های مهتابی نسبتاً ساده است و ابزارهای آن به‌سادگی در مراکز خانگی و فروشگاه‌های سخت‌افزاری یافت می‌شوند. اگر شما یک لامپ فلورسنت دارید که روشن نمی‌شود و یا در هنگام روشن شدن سوسو می‌زند و می‌لرزد، برای رفع مشکل توصیه می‌کنیم که به مطالب زیر توجه کنید.

عیوب لامپ‌های مهتابی

برای رفع مشکل یا تعویض لامپ‌های مهتابی باید به آرامی پیش رفت و ابتدا از سالم بودن لامپ مهتابی اطمینان یافت. مهتابی‌های سوخته، حالت پرش و قطع‌ووصلی دارند و یا دو سر آن‌ها سیاه‌رنگ می‌شوند. اگر مهتابی سالم باشد باید به وجود جریان فاز و سالم بودن نول توجه کنید. یک احتمال هم این است که استارت مهتابی سوخته باشد که البته تعویض آن کار آسانی است. مشکل دیگر می‌تواند به دلیل اختلال در سیم برق شما باشد.

تعویض لامپ مهتابی

برای خارج کردن مهتابی از جای خودش، ابتدا چراغ را خاموش‌کنید و لامپ مهتابی را به اندازه ۹۰ درجه، با هر دو دست بچرخانید. انتهای مهتابی را مستقیماً به سمت پایین بکشید تا از سوکت رها شود و سپس کل لامپ را پایین بیاورید.

اگر لامپ به‌هیچ‌وجه روشن نشود، ممکن است برق آن دارای مشکل باشد. مدار قطع کننده یا جعبه‌فیوز را بررسی کرده و تجهیزات لازم را مجدداً تنظیم و یا در صورت خرابی تعویض کنید. لامپ‌های فلورسنت دوام بالایی دارند؛ اما هنگامی‌که روشنایی نور در آن‌ها قطع و وصل شود و یا انتهای آن‌ها به رنگ خاکستری و یا مشکی باشد نیاز به تعویض دارند. تصویر اول یک مهتابی خراب و نحوه تعویض آن را نشان می‌دهد.

تعویض مهتابی

تعویض مهتابی

 

یکی دیگر از مشکلات رایج، سوکت‌های خراب مهتابی است. برای برطرف کردن این مشکل، برق را قطع کنید. لامپ را خارج کرده و سپس آن را برای دسترسی به سوکت شکسته بازکنید (تصویر دوم).

خواهید دید که دو یا چهار سیم در سوکت وجود دارد. سیم‌کشی را مستقیماً با یک سیم‌پیچ از یک‌طرف سوکت در یک‌زمان نگه دارید. تصویر سوم گواه این مطلب است.

 

تعویض استارت مهتابی

برای تعویض استارت کافی است که آن را کمی به طرفین بپیچانید تا از جای خود دربیاید؛ سپس استارت سالم را به همین روش پیچاندن جا بزنید تا در جای خود چفت و محکم شود.

 

نکات مهم عیب‌یابی

  1. ابتدا به شکل ظاهری لامپ مهتابی توجه کنید. اگر دارای تیرگی یا شکستگی سطحی نبود، استارت و سپس ترانس را باز کنید و روی یک مهتابی سالم دیگر بیازمایید.
  2. بیشتر لامپ‌های فلورسنت حاوی جیوه هستند که در صورت شکستن برای پوست، سلامتی و محیط‌زیست مضر هستند. از شکستن این نوع لامپ‌ها جلوگیری کنید و آن‌ها را به سطل زباله بسپارید.
  3. در هنگام تعویض لامپ فلورسنت فشرده یا کم‌مصرف، از تماس دست با قسمت شیشه‌ای جلوگیری کنید. استفاده از لامپ‌های باکیفیت و معتبر باعث می‌شود که خطر شکست لامپ کمتر باشد.
  4. در هنگام تعویض لامپ‌های فلورسنت، از اعمال فشار زیاد خودداری کنید؛ بدین منظور از پاتروم‌ها و چراغ‌های استاندارد استفاده کنید.

 

نتیجه‌گیری

لامپ‌های مهتابی یا فلورسنت از سری لامپ‌های پرکاربرد و کم‌مصرف هستند که زیاد عمر می‌کنند. در صورت خرابی یا شکستگی این لامپ‌ها نیاز به تعمیرکار ندارید و با رعایت اصول ایمنی، می‌توانید خودتان این کار را بر عهده بگیرید. مقاله حاضر راهنمایی‌های لازم در این خصوص را در اختیارتان قرار داد.

 

 

تعویض لامپ مهتابی

تعویض لامپ مهتابی

 

 *برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

رق‌کاری – دان‌شو* 

منابع

hamshahrionline.ir

amoozesh-bargh.ir

abolfazlkhazaei.ir

navadiha.ir

iran-lighting.com

familyhandyman.com

m.tr.dhgate.com

familyhandyman.com

hydroherbafrica.co.za

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *