عنوان پست میاد اینجا

 اگر پریز برق خراب شد چطور آن را تعمیر کنیم؟

احتمالاً برایتان پیش‌آمده که در حین انجام کارهای منزل با پریز خراب برخورد کرده باشید. در این مواقع درصدد برمی‌آیید که از یک تعمیرکار برق کمک بگیرید؛ اما باید بگوییم که برخی از مشکلات برق به‌گونه‌ای است که خودتان می‌توانید آن‌ها را به‌سرعت و با صرف کمترین هزینه انجام دهید. پس اگر از این لحظه به بعد، در چنین شرایطی قرار گرفتید، گام‌های ارائه‌شده در مقاله زیر را دنبال کنید.

تعمیر پریز

تعمیر پریز

پریز برق

با استفاده از پریز برق، لوازمی که با برق کار می‌کنند به منبع تغذیه جریان متناوب اصلی در یک ساختمان متصل می‌شوند. نرخ ولتاژ، آمپر، شکل و اندازه پریزهای برق متفاوت است. اگر قسمتی از اجزای پریز برق فرسوده شده باشد، امکان داغ شدن و یا سوختن سیم و پریز وجود دارد. در هنگام بروز خرابی این دستگاه‌ها نیازی نیست که حتماً از یک متخصص برق کمک گرفت؛ بلکه با اندکی دقت و رعایت نکات ایمنی، می‌توان خرابی‌های پریز را تعمیر کرد. مطالعه ادامه متن کمک‌های لازم در این زمینه را به شما آموزش می‌دهد.

گام اول: قطع جریان برق

برای تعمیر پریزهای برق ساختمان ابتدا برق را قطع کنید.

 

گام دوم: جدا کردن محافظ پریز

قاب و محافظ پریز را جدا کنید. برای این کار از یک فازمتر کمک بگیرید و پیچی که بین دو سوراخ پریز قرار دارد را بازکنید. در بعضی از پریزهای برق پس از باز کردن این پیچ، قاب به‌راحتی از پریز جدا نمی‌شود. در چنین مواقعی قاب به‌صورت فشاری محکم شده است. برای رفع این مسئله، اگر فازمتر خود را به زیر قاب ببرید و کمی حرکت دهید، قاب پریز جدا خواهد شد.

برقکاری

برقکاری

گام سوم: جدا کردن سیم‌های برق

در اکثر موارد سه سیم اصلی در پریز برق وجود دارد:

  1. سیم فاز که برق در آن جریان دارد و معمولاً به رنگ مشکی است.
  2. سیم نول که سیمی خنثی بوده و معمولاً به رنگ سفید و یا روشن است.
  3. سیم ارت که سیم اتصال به زمین است و معمولاً رنگ مسی، سبز یا آبی دارد.

به کمک پیچ‌گوشتی، پیچ‌هایی که سیم‌‌های برق به آن وصل است را شل و سیم‌ها را جدا کنید. در برخی از پریزهای برق پیچ‌هایی که سیم‌ها به آن وصل می‌شوند نیز کدگذاری شده‌اند. پیچ‌های برنجی محل اتصال سیم برق است و در سمت راست پریز قرار دارد. پیچ‌های نقره‌ای محل اتصال سیم‌های خنثی بوده و در سمت چپ جای گرفته است. پیچ‌های سبز نیز برای سیم اتصال به زمین کاربرد دارد و پایان پریز قرار دارد.

 

 در برخی مدل‌های پریز، با فشار دادن محل اتصال سیم، سیم‌ها رها می‌شوند. لازم به ذکر است که در هنگام جدا کردن سیم‌ها دقت کنید به همین ترتیب که جدا می‌شوند، مجدداً به کلید پریز جدید وصل شوند.گام چهارم: رسانا کردن سیم

در این مرحله اگر مشاهده کردید سر سیم‌هایی که بدون روکش است، دچار فرسودگی شده، آن‌ها را بچینید و سیم‌ها را مجدد لخت کنید؛ البته در صورت بلندی و کافی بودن سیم این روش توصیه می‌شود. ابزار مخصوص این کار، سیم‌چین یا سیم لخت کن است. با انجام این عملیات، سیم بهترین رسانایی برق را پیدا می‌کند.

 

گام پنجم: اتصال دوباره سیم‌های برق

اکنون سیم برق را مجدد به پریز متصل کنید و پیچ‌ها را محکم ببندید. درصورتی‌که قصد دارید از پریز برق جدید استفاده کنید، سیم برق را همان‌طور که به پریز قدیمی وصل بود، به پریز جدید وصل کنید. کار نصب سیم‌ها به پریز جدید را از سیم اتصال به زمین شروع کرده؛ سپس سیم سفید یا خنثی را وصل کنید. توجه داشته باشید که هر سیم به پیچ مربوط به خودش وصل شود. معمولاً سیم فاز به پیچ مشکی یا برنجی و سیم ارت به پیچ سبزرنگ وصل می‌شود. همه سیم‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت دور پیچ‌ها بپیچید. هنگامی‌که سیم در جای خود قرار گرفت، پیچ را محکم کنید.

  • اگر جای دو سیم برق را جابه‌جا بستید، از نظر فنی مشکلی ایجاد نمی‌شود؛ اما بهتر است به همان صورت که قبلاً بسته‌شده بود، ببندید.
  • اگر پیچ‌های روی پریز جدید با رنگ‌های مختلف علامت‌گذاری نشده‌اند، می‌توانید خودتان آن‌ها را مطابق سیم‌کشی پریز خراب علامت‌گذاری کنید.

 

 

گام ششم: بستن پریز

اکنون می‌توانید پریز را داخل محفظه خودش قرار دهید و پیچ‌های بالا و پایین آن را محکم کنید. یک‌بار پیچ‌ها را چک کرده تا مطمئن شوید به اندازه کافی محکم هستند؛ سپس پریز و محافظ آن را کامل ببندید و پیچ‌ها را محکم کنید.

تعمیر پریز

تعمیر پریز

گام هفتم: فیوز برق را وصل کنید.

اکنون می‌توانید فیوز برق را وصل کنید. و با این کار پروژه را تمام کنید.

 

نتیجه‌گیری

پریزهای برق از جمله دستگاه‌هایی هستند که در هنگام بروز خرابی، خودتان می‌توانید از پس تعمیر آن‌ها برآیید. این کار در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی می‌کند و امنیت پریز برق را افزایش می‌دهد. البته همان‌گونه که در مقاله حاضر مطرح کردیم این کار باید با رعایت اصول ایمنی و با دقت کامل انجام شود. فقط در این صورت است که نتیجه دلخواه شما به دست می‌آید.

 *برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

رق‌کاری – دان‌شو* 

منابع

saakhtani.ir

tamintajhizat.com

kalengi.ir

fa.wikipedia.org

 saakhtani.ir

tamintajhizat.com

tamintajhizat.com

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *