عنوان پست میاد اینجا

سبزی‌کاری در خانه و فوت‌و‌فن آن

 

سبزی‌‌کاری در محیط خانه سبب لذت بسیاری از افراد می‌شود؛ حتی اگر محصول به‌اندازه یک گلدان کوچک باشد. رشد چند میلی‌متری جوانه‌ها و دیدن روزانه آن‌ها به‌قدری لذت‌بخش است که انگار از اعماق وجودتان رشد کرده‌اید. به‌طورکلی، فصل بهار زمان مناسبی برای کاشت و نگهداری از سبزی‌ها است؛ البته نوع گلدان، آبیاری منظم و تنظیم برنامه کود دهی نیز نقش بسزایی در رشد آن‌ها دارد.

کاشت سبزی‌ها در بهار

در فصل بهار می‌توانید انواع سبزی‌ها را بکارید و از رشد آن‌ها لذت کافی ببرید. سبزی‌ها به لحاظ  نحوه نگهداری و تغذیه خاک با یکدیگر تفاوت دارند. برای نمونه، گوجه‌فرنگی نسبت به دیگر گیاهان، به میزان بیشتری مواد مغذی نیاز دارد. شیوه کود دهی به خیار به‌صورت دو هفته یک‌بار است، درحالی‌که گوجه‌فرنگی به هفته‌ای دو بار کود نیاز دارد. همچنین، با رشد ۴ تا ۵ سانتی‌متری گوجه‌فرنگی‌ها باید آن‌ها را به گلدان بزرگ‌تری انتقال دهید تا از ریشه‌های مستحکم‌تری برخوردار شوند. درواقع هر چه گلدان بزرگ‌تر باشد، بیشترین تأثیر را در میوه دهی گیاه دارد.

سبزی‌کاری در خانه

سبزی‌کاری در خانه

ابزار موردنیاز برای سبزی‌کاری در خانه

ابزار مناسب برای کاشت سبزی‌ها در خانه شامل بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک است. یکی از نکات مهم در هنگام خرید بذر مناسب و خاک استاندارد این است که باید از تجربه فروشندگان محصولات کشاورزی بهره‌مند شوید تا به‌تدریج در انتخاب آن‌ها، مهارت کافی را به دست آورده و به باغبان حرفه‌ای تبدیل شوید.

تهیه خاک

شما می‌توانید بذر انواع سبزی‌ها مانند تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان را بکارید و از بزرگ شدن آن‌ها لذت ببرید. لازم به ذکر است که در هر زمان و هر فصلی می‌توانید در محیط خانه این کار را انجام دهید. کاشت سبزی‌ها در بستر خاکی یا بدون خاک انجام می‌گیرد. بسترهای غیرخاکی متنوعی مانند پرلیت وجود دارد که برای کاشت انواع سبزی‌ها گزینه ایده آلی هستند و سبزی‌کاری در فضای خانه را تسهیل می‌کنند.

سبزی‌کاری در خاک

کاشت سبزی‌ها در بستر خاکی یا بدون خاک انجام می‌گیرد

نور خورشید

پس از کاشتن سبزی‌ها باید سطح مقطع گلدان را با روزنامه بپوشانید؛ سپس گلدان را در یک محیط تاریک و بدون نور طبیعی قرار دهید تا سبزی‌ها رشد ۲ الی ۳ میلی‌متری را تجربه کنند. شما می‌بایست به کمک اسپری، روزانه دو بار روی روزنامه را خیس کنید. پس از رشد سبزی‌ها، روزنامه را بردارید و آبیاری گیاه را به‌صورت مستقیم انجام دهید. همچنین گلدان باید در معرض نور خورشید قرار گیرد، در صورت فقدان نور طبیعی می‌بایست از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنید. پس از گذشت دو هفته، مقداری کود طبیعی را در اختیار گیاه قرار دهید. در این میان، شما می‌توانید از کود شیمیایی استاندارد نیز استفاده کنید. پس از طی کردن این مراحل، سبزی‌های کاشته شده شما قابل‌مصرف هستند. اگرچه متخصصان این حوزه توصیه می‌کنند تا دو بار از خوردن این سبزی‌ها به‌خصوص تره خودداری کنید و با قیچی کردن آن‌ها، پایه‌شان را محکم و قوی سازید.

گلدان سبزی‌کاری

گلدان حاوی سبزی باید در معرض نور خورشید قرار گیرد

 

جلوگیری از آفت زدن سبزی‌ها

برای مبارزه با آفات گیاهان باید آب را با الکل ترکیب کرده و بر سطح خارجی سبزی‌ها بپاشید. شته‌ها از جمله آفات رایج سبزی‌ها محسوب می‌شوند که با این روش از بین می‌روند. با این اوصاف، به دلیل عدم استفاده از سم در طی مراحل رشد سبزی، محصولات به‌دست‌آمده کاملاً طبیعی یا ارگانیک هستند. در این میان، برای مبارزه با آفات گیاهی روش‌های گوناگونی وجود دارد؛ برای مثال، شما می‌توانید یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌بهار را کنار گلدان سبزی‌های خود قرار دهید. با این کار، از ورود عوامل بیماری‌زا و حمله شته‌ها جلوگیری می‌شود. طبق بررسی‌های صورت گرفته، موسیقی آرامش‌بخش نیز نقش مهمی بر سلامت گیاهان و جلوگیری از برخی آفات گیاهی دارد.

 

 

سخن پایانی

توسعه شهرنشینی و پیامدهای منفی آن سبب شده تا بسیاری از افراد به کاشت سبزی‌ها در محیط خانه گرایش پیدا کنند و از داشتن محیطی شاد و سرزنده برخوردار شوند. از سویی دیگر، شما با پرورش انواع سبزی‌ها در خانه می‌توانید همواره از ارزش غذایی بسیار بالای آن‌ها بهره‌مند شوید. در این میان، راهنمایی فروشندگان درباره نحوه کاشت بذرها نیز مفید خواهد بود؛ زیرا بذرهای اصلاح‌شده برای رشد بهتر، به شرایط خاصی نیاز دارند.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

 

منابع

yjc.ir

beytoote.com

nargil.ir

fardanews.com

ghatreh.com

namnak.com

shooroshirin.ir

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *