عنوان پست میاد اینجا

گیاهان سایه‌پسند برای خانه‌های کم‌نور

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که به دلیل وجود نور کم در فضای داخلی خانه، قادر به نگهداری از گل و گیاه نیستند. در این میان، می‌توانید گل‌ها و گیاهانی را پرورش دهید که سازگار با شرایط نوری کم هستند و به‌اصطلاح با نام گیاهان سایه دوست یا سایه‌پسند شناخته می‌شوند. در این مقاله، ما به شما گیاهانی را معرفی می‌کنیم که برای تنفس ‌به نور مستقیم خورشید نیازی ندارند، گیاهانی که حتی در گوشه تاریک‌ خانه نیز به‌خوبی رشد می‌کنند.

گیاهان سایه‌پسند برای خانه‌های کم‌نور

۱-     اسپاتی فیلوم

منشأ گیاه اسپاتی فیلوم، کشور کلمبیا است؛ بنابراین به‌عنوان یکی از گیاهان مقاوم‌به‌گرما شناخته می‌شود. این گیاه نسبت به سرما حساس است؛ به‌طوری‌که قادر به تحمل درجه حرارت کمتر از ۱۳ درجه سانتی‌گراد نیست. اسپاتی فیلوم رطوبت هوا را دوست دارد؛ از این‌رو باید به‌صورت روزانه عمل غبار پاشی را انجام دهید. لازم به ذکر است که زیرگلدانی این گیاه می‌بایست همواره مملو از آب باشد، درعین‌حال به آبیاری دستی احتیاجی ندارد. چنانچه شما هم نسبت به آبیاری گیاهان جزو افراد فراموش‌کار هستید، اسپاتی فیلوم بهترین گزینه برای نگهداری در خانه‌تان است.

 

اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

 

۲-     کالاتیا

منشأ گیاه کالاتیا آمریکای مرکزی و جنوبی است و با نام‌های راه‌راه صورتی و گیاه عابد نیز شناخته می‌شود. این گل زینتی به آبیاری و شرایط نوری متوسط، گرمای زیاد و رطوبت هوای ۵۰ تا ۹۰ درصد نیاز دارد. برای حفظ رطوبت هوای اطراف گیاه باید ۲ الی ۳ بار در هفته سطح برگ‌ها را با آب اسپری کنید. این گیاه حساسیت زیادی نسبت به سرما دارد و دمای قابل‌تحمل برای آن در فصل زمستان ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. کالاتیا به‌شدت سایه‌پسند است؛ به‌طوری‌که در صورت قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید، راه‌راه‌ زیبای برگ‌های آن از بین می‌رود.

 

گیاه کالاتیا

گیاه کالاتیا

 

۳-     دیفن باخیا

منشأ گیاه دیفن باخیا آمریکای مرکزی و جنوبی است. این گیاه به دلیل ترشح مواد سمی از برگ‌هایش و تحریک اعضای حساس بدن، با نام سم برگ شناخته می‌شود. دیفن باخیا در مکان سایه‌دار از ماندگاری خوبی برخوردار است؛ اما در زیر نور غیرمستقیم آفتاب نیز توانایی رشد و شکوفا شدن را دارد. یادتان باشد برگ‌های بزرگ آن باید ماهی یک‌بار با اسفنج تمیز شوند و عمل غبار پاشی به‌صورت هفتگی انجام گیرد. یکی از مهم‌ترین نیازهای این گیاه، تعویض گلدان آن به‌صورت سالانه است که باید گلدان قبلی را با یک گلدان بزرگ‌تر عوض کرد.

 

گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا

 

۴-     گل گندمی

منشأ گل گندمی، نواحی استوایی و جنوب آفریقا است. این گیاه پربرگ بهترین انتخاب برای خانه‌های کم‌نور قلمداد می‌شود، همچنین توانایی رشد در شرایط مختلف نوری را داراست. به یاد داشته باشد که این گیاه نسبت به تابش مستقیم نور خورشید حساس است و دچار سوختگی در نوک برگ‌ها می‌شود. میزان آبیاری گل گندمی در فصل تابستان ۲ الی ۳ بار در هفته و در فصل زمستان یک‌بار در هفته است. درصورتی‌که گرمای هوا شدت یابد، عملیات غبار پاشی باید انجام گیرد. لازم به ذکر است که این گیاه نسبت به سرما حساس بوده و با کاهش درجه حرارت محیط به‌سرعت برگ‌های آن به رنگ سفید تغییر رنگ می‌دهند. حرارت قابل‌تحمل برای گیاه ۲ درجه سانتی‌گراد است که پس‌از آن نباید انتظار گل داشته باشید!

 

 گل گندمی

گیاه گل گندمی

 

۵-     آگلونما

منشأ گیاه آگلونما به جنوب شرقی آسیا بازمی‌گردد. این گیاه دارای شرایط نگهداری بسیار آسانی است؛ به‌طوری‌که به نام گیاه مبتدی‌ها شهرت دارد. باغبانان به افرادی که برای نخستین بار قصد نگهداری و پرورش از گیاهان را دارند، گلدان آگلونما را توصیه می‌کنند. این گیاه نیاز چندانی به نور خورشید ندارد و تنها در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یک‌بار به کود مایع نیاز دارد. همچنین برای حفظ رطوبت خاک همواره باید به‌صورت مرطوب نگهداری شود؛ اما از آبیاری بیش‌از حد آن خودداری کنید. توجه داشته باشید که برگ‌های آگلونما به دلیل حساسیت به خشکی می‌بایست به‌صورت روزانه با آب اسپری شوند.

 

آگلونما

گیاه آگلونما

 

نتیجه‌گیری

برای روح بخشیدن به خانه‌های کوچک امروزی نیاز است تا با نگهداری از گیاهان، سرسبزی و زیبایی را در محل زندگی خود تجربه کنید. این در حالی است که عدم وجود پنجره در برخی از فضاهای خانه مانع از پرورش گل‌ها و گیاهان خواهد شد. گیاهان معرفی‌شده در شرایط کم‌نور از رشد خوب و ایده آلی برخوردارند و در صورت قرارگیری زیر نور مستقیم خورشید، پژمرده خواهند شد.

 مقاله درمان استرس و افسردگی با گیاهان آپارتمانی شادی‌آور هم برای شما جالب خواهد بود.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

sabzaneh.com

irgarden.ir

chidaneh.com

fardanews.com

khanetarh.com

 parsegard.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *