عنوان پست میاد اینجا

آشنایی با گیاهان آپارتمانی سمی برای حیوانات

گیاهان جلوه زیبایی به محیط خانه می‌بخشند و باعث بهبود کیفیت هوای داخل خانه می‌شوند. همچنین تأثیر روانی مثبتی برای افراد به همراه دارند؛ بااین‌حال برخی از گیاهان سمی هستند و می‌توانند آسیب‌ها و اتفاقات ناگواری را برای کودکان و حیوانات خانگی به وجود آورند. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا برخی از گیاهان آپارتمانی سمی برای حیوانات آشنا شوید.

گیاهان آپارتمانی سمی برای حیوانات

 

آشنایی با گیاهان آپارتمانی سمی برای حیوانات

نگهداری از گیاهان یکی از امور رایج در اغلب خانه‌ها محسوب می‌شود؛ اما برخی از این گیاهان به دلیل برخورداری از مواد سمی برای کودکان و حیوانات خانگی و حتی افراد سالمند خطرناک هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی سمی پرداخته می‌شود:

 

v     سرخس مارچوبه

گیاه شویدی یا سرخس مارچوبه، از جمله گیاهان سمی برای سگ‌ها و گربه‌ها به شمار می‌رود. این گیاه حاوی ساپوژنین (Sapogenin) است که به‌عنوان نوعی استروئید در گیاهان مختلف وجود دارد. حیوانات خانگی در صورت خوردن میوه قرمزرنگ این گیاه، دچار اسهال، استفراغ و دل‌درد می‌شوند. حتی نزدیک شدن حیوان به گیاه می‌تواند آن‌ها را به آلرژی پوستی، التهاب و قرمز شدن پوست دچار کند.

سرخس مارچوبه

سرخس مارچوبه

 

v     گیاه ذرت

گیاه ذرت یا دراسنای برگ بلالی به دلیل برخورداری از ترکیب شیمیایی ساپوژنین (Sapogenin)، برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. اگر حیوانات خانگی این گیاه را مصرف کنند، ممکن است به استفراغ، بی‌اشتهایی، افسردگی و افزایش بزاق دهان مبتلا شوند. علاوه بر این مسمومیت ناشی از دراسنای برگ بلالی، موجب گشادی مردمک چشم‌ها گربه‌ها می‌شود.

دراسنای برگ بلالی

دراسنای برگ بلالی

 

v     دیفین باخیا

دیفین باخیا به‌عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی سمی، برای حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه خطرناک است. ماده شیمیایی موجود در این گیاه، باعث تورم زبان و لب‌ها می‌شود. همچنین خوردن دیفین باخیا توسط حیوانات سختی بلع، استفراغ و افزایش بزاق دهان را برای آن‌ها به همراه می‌آورد.

دیفین باخیا

دیفین باخیا

 

v     کالادیوم

کالادیوم پیکتوراتوم یا فیل‌گوش، از ماده شیمیایی مشابه ماده موجود در گیاه دیفین باخیا برخوردار است؛ از این‌رو اثرات مسمومیت این گیاه به دفین باخیا شباهت دارد. از جمله اثرات کالادیوم می‌توان به تورم ناحیه دهان، افزایش بزاق دهان، سختی در بلع و استفراغ اشاره کرد.

کالادیوم

کالادیوم

 

v     لیلیوم

بسیاری از گیاهان خانواده لیلیوم نظیر لیلیوم شرقی Easter Lilies و ستاره‌ای Stargazer Lilies برای حیوانات خانگی سمی هستند. مصرف این گیاهان علائمی نظیر استفراغ، بی‌حالی، رخوت و بی‌اشتهایی در حیوانات به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید که اگر درمان این حیوانات به‌موقع انجام نشود، امکان از بین رفتن کلیه و مردن آن‌ها وجود دارد. اسپاتی فیلوم و گل شیپوری نیز از جمله گیاهان سمی به شمار می‌روند. از اثرات این گیاهان می‌توان به تورم لب‌ها و زبان، افزایش بزاق دهان، سختی بلع و استفراغ اشاره کرد.

لیلیوم

لیلیوم

 

v     سیکلامن

از نام‌های دیگر گل سیکلامن می‌توان به نگون‌سار و پنجه مریم اشاره کرد. این گیاه برای حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. مصرف برگ‌های این گیاه، اسهال، استفراغ و افزایش بزاق دهان را به همراه دارد؛ اما در صورت مصرف برجستگی‌های ریشه گیاه، این حیوانات دچار بی‌نظمی ضربان قلب و تشنج می‌شوند. اگر درمان حیوانات به‌موقع صورت نگیرد، می‌میرند.

سیکلامن

سیکلامن

 

v     فیلودندرون

فیلودندرون یا پوتوس قلبی از جمله گیاهان آپارتمانی رایج در اکثر خانه‌ها است. این گیاه نگهداری و پرورش بسیار آسانی دارد؛ اما برای حیوانات خانگی خطرناک است. درواقع مصرف فیلودندرون برای حیوانات خانگی تورم لب و زبان، دشواری بلع، استفراغ و افزایش بزاق دهان را به همراه دارد.

فیلودندرون

فیلودندرون

 

v     گیاه یشم

گیاه یشم برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. مصرف ماده سمی موجود در این گیاه، حیوان را دچار استفراغ، افسردگی، اختلالت حرکتی و کاهش ضربان قلب می‌کند.

گیاه یشم

گیاه یشم

 

v     آلوئه ورا

آلوئه ورا یا صبر زرد، از جمله گیاهان آب‌دار محسوب می‌شود که برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. مایع زرد تلخ این گیاه ممکن است استفراغ و ادرار خونی را برای حیوان به همراه داشته باشد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

 

v     پوتوس

پوتوس سانتی از جمله گیاهان آپارتمانی سمی محسوب می‌شود که در صورت مصرف توسط حیوانات خانگی باعث خارش دهان، لب‌ها و زبان آن‌ها می‌شود. از دیگر اثرات این گیاه می‌توان به افزایش بزاق دهان، استفراغ و دشواری بلع اشاره کرد.

پوتوس سانتی

پوتوس سانتی

 

نتیجه‌گیری

اغلب افراد از گیاهان برای تزئین محیط خانه خود استفاده می‌کنند؛ اما نکته منفی در مورد برخی از گونه‌های گیاهان این است که آن‌ها می‌توانند سمی و کشنده باشند. برای امنیت حیوانات خانگی خود، این گیاهان را دور از دسترس حیوانات قرار دهید تا نگران مسمومیت ناشی از خوردن گیاهان و کودهای شیمیایی سمی نباشید.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

petmagz.ir

beytoote.com

worldpets.ir

asanteb.com

petha.ir

dampezeshkan.com

sfim.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *