عنوان پست میاد اینجا

گل‌های مناسب باغچه خانه

با کاشت و پرورش گل و گیاه علاوه بر دوری از روزگار پرمشغله امروزی، زندگی سالم‌تری را تجربه خواهید کرد. داشتن باغچه‌ای باصفا و پر گل نیازمند شناخت گل‌های مختلف و روش‌های مناسب رسیدگی و نگهداری از آن‌ها است. چنانچه شما نیز به داشتن باغچه‌ای رنگارنگ علاقه‌مندید تا حال و هوای روزهای خاطره‌انگیز کودکی را برایتان به ارمغان آورد، تا پایان مقاله گل‌های مناسب باغچه خانه همراه ما باشید.

 

گل‌های مناسب باغچه خانه

چنانچه به گل و گل‌کاری علاقه دارید، ابتدا باید بسترهای لازم برای رشد گیاه مانند خاک، آب، وضعیت نورگیری محیط را موردبررسی قرار دهید؛ سپس اطلاعاتی پیرامون گل‌هایی مناسب برای کاشت در باغچه خانه به دست آورید. به‌طورکلی، هر یک از گل‌ها واکنش‌های گوناگونی به عوامل محیطی نظیر انواع کود یا خاک و شرایط نوری نشان می‌دهند. همچنین، زمان یا فصل کاشت گیاهان نیز از دیگر نکات مهم است که باید موردتوجه قرار گیرد. در ادامه به معرفی مناسب‌ترین گیاهان برای کاشت در باغچه خانه‌تان خواهیم پرداخت.

 

۱-     گل آلیسوم یا عسلی (Alyssum)

گل آلیسوم با اسامی گل عسل یا مروارید نیز شناخته می‌شود. دوران رشد این گیاه یک‌ساله از اردیبهشت‌ماه تا اواخر فصل پاییز است. گل‌های آلیسوم کوچک بوده و دارای رنگ‌های بنفش، سفید و قرمز ملایم است. عطر این گل‌ها به عسل شباهت دارد؛ از این‌رو، با نام مروارید عسلی نیز شناخته می‌شود. رشد و تکثیر این گیاه از طریق بذر صورت می‌گیرد و برای رشد بهتر به مکانی آفتاب‌گیر و آبیاری روزانه نیاز دارد. همچنین، گیاه آلیسوم در خاک‌هایی با زهکشی خوب و رطوبت کافی به‌خوبی رشد می‌کند.

گیاه آلیسوم یا عسلی

گیاه آلیسوم یا عسلی

 

۲-     گل ناز آفتابی (Portulaca Grandiflora)

گل ناز آفتابی جزو گیاهان یک‌ساله به شمار می‌رود که دارای برگ‌های گوشتی و ساقه‌های پوشیده از کرک است. این گیاه دارای گل‌هایی با طیفی از رنگ‌های زرد، نارنجی، قرمز، سفید و صورتی است که به لحاظ گلبرگ نیز به انواع کم تراکم و متراکم دسته‌بندی می‌شود. این گل در مقابل کم‌آبی مقاوم بوده و فصل گل‌دهی آن از اواخر بهار تا پاییز است. از دیگر ویژگی‌های مهم گل ناز مقاومت بالای آن در مقابل خشکی و گرمای هوا است. درصورتی‌که خاک آن از زهکشی مناسبی برخوردار باشد، رشد بسیار خوبی را از خود نشان می‌دهد و تمام خاک را می‌پوشاند. گل ناز آفتابی با کاشت بذر و قلمه قابلیت تکثیر دارد.

گل ناز آفتابی

گل ناز آفتابی

 

۳-     گل لادن (Tropaeolum Majus)

گل لادن یک انتخاب مناسب برای باغچه خانه‌تان است. این گیاه بالارونده و پخش شونده، گل‌های رنگارنگی را تولید می‌کند و در فصل بهار رویش دارد. برخی از گونه‌های این گیاه برای تزئین دیوارهای باغچه و یا داربست مورداستفاده قرار می‌گیرند. آبیاری و حفظ رطوبت این گیاه باید به شکل منظم انجام گیرد، در غیر این صورت سبب پژمردگی و ریزش برگ‌های آن خواهد شد. درواقع، یکی از عوامل مهم در رشد مناسب گیاه  لادن، خاک خوب و آبکشی شده برای آن است.

گل لادن

گل لادن

 

۴-     گل نرگس  (Narcissus)

گل نرگس به‌عنوان یکی از خوشبوترین گل‌های طبیعت شناخته می‌شود. این گیاه در مقابل برف و سرما از مقاومت بالایی برخوردار است. کاشت این گیاه از طریق پیاز و در فصل پاییز صورت می‌گیرد و مرحله گل‌دهی آن در اوایل فصل بهار است. گل‌های نرگس به رنگ سفید و زرد و یا ترکیبی از این دو رنگ دیده می‌شوند و عطر و بوی دل‌انگیزی دارند. خاک مناسب برای کشت نرگس باید سبک و سرشار از مواد آلی باشد. همچنین گیاه نرگس به آبیاری زیاد و کودهای آلی مانند ورمی کمپوست احتیاج دارد.

گل نرگس

گل نرگس

 

۵-     گل بنفشه  (Viola Tricolor)

گل بنفشه از جمله رایج‌ترین گیاهان خانگی به شمار می‌رود. یکی از دلایل محبوبیت این گیاه زیبایی و تنوع رنگ گل‌های آن است که دوران گل‌دهی خود را در فصل بهار سپری می‌کند. گل بنفشه در مقابل سرما از مقاومت بالایی برخوردار است، به‌طوری‌که پوشش برف را در طی چند هفته تحمل می‌کند. با فرارسیدن فصل تابستان و افزایش دما می‌بایست گلدان را در مکان نیمه سایه و نیمه آفتاب قرار دهید تا میزان گل‌دهی آن افزایش یابد. همچنین آبیاری منظم و خاک مرطوب با زهکشی مناسب از دیگر عوامل تأثیرگذار در رشد بنفشه محسوب می‌شوند.

گل بنفشه

گل بنفشه

 

۶-     گل شمعدانی (Pelargonium)

گیاه شمعدانی یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای باغچه خانه است. طیف وسیعی از رنگ‌ها روی گلبرگ‌های گل شمعدانی ظاهر می‌شوند و این گیاه گونه‌های متعددی را دربرمی گیرد. شمعدانی علاوه بر کشت در گلدان، در خاک‌های خشک، مرطوب و سایه‌دار باغچه نیز قابلیت رشد دارد. گونه‌های این گیاه به دو روش تقسیم کردن و قلمه زدن تکثیر می‌شوند. شمعدانی برای رشد کافی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند؛ اما شدت زیاد نور نیز برای آن مناسب نیست. در صورت عدم وجود نور کافی، مرحله گل‌دهی رخ نمی‌دهد و به‌جای آن، رشد برگ و شاخه‌های آن زیاد خواهد شد.

گل شمعدانی

گل شمعدانی

 

نتیجه‌گیری

کارشناسان حوزه سلامت بر این باورند که کاشت گل‌های رنگارنگ بر سلامت جسمی و روحی اعضای خانواده تأثیرگذار است. درواقع، مشاهده سرسبزی در محل زندگی علاوه بر کاهش استرس، سبب بروز احساس خوشایند و بهبود روابط اعضای خانواده می‌شود. از سویی دیگر، هنگام انتخاب گل‌های باغچه می‌بایست به نکاتی مانند شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان و میزان ماندگاری گیاه دقت کنید. رعایت این نکات به شما برای داشتن باغچه‌ای زیبا و همیشه سرسبز کمک شایانی خواهد کرد.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

agronic.ir

glassy-garden.com

landscapers.ir

hibibhoora.com

blog.donesho.com

bartarinha.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *