عنوان پست میاد اینجا

کاشت گیاهانی که حشرات را دور می‌کنند

با فرارسیدن فصل گرما دوباره سروکله پشه‌ها، مگس‌ها، سوسک‌ها و دیگر حشرات موذی پیدا می‌شود. یکی از روش‌های بی‌دردسر برای دور کردن حشرات، استفاده از گیاهان در محیط خانه است. درواقع، با کاشت این‌گونه گیاهان، علاوه بر عدم مواجهه با مواد شیمیایی، کار را برای نزدیک شدن حشرات به محل زندگی‌تان سخت می‌کنید تا برای همیشه از شر حشرات موذی در امان بمانید.

گیاهان دورکننده حشرات

۱-     نعناع

گیاه نعناع به دلیل دارا بودن عطر قوی برای دور کردن حشرات بسیار تأثیرگذار است. بهترین راه مقابله با پشه‌ها در طول فصل تابستان، کاشت گیاه نعناع در پیرامون باغچه است. به یاد داشته باشید که کاشت این گیاه در گلدان‌های کوچک شیوه مناسب‌تری محسوب می‌شود؛ زیرا نعناع به‌عنوان یک گیاه مهاجم، سرعت رشد بسیار بالایی دارد و مانع از رشد و نمو سایر گونه‌ها می‌شود. جالب است بدانید که نعناع جاذب حشراتی مانند زنبور و پروانه است؛ بنابراین از قرار دادن آن در کنار درها و پنجره‌های باز خودداری کنید.

 

نعناع

نعناع

 

۲-     گل همیشه‌بهار

بسیاری از افراد، گل همیشه‌بهار را به دلایلی نظیر رنگ درخشان و سازگاری بالا با اقلیم‌های مختلف و شرایط آب‌وهوایی گوناگون می‌کارند. دفع انواع حشرات موذی مانند پشه‌ها از دیگر فواید این گیاه محسوب می‌شود. درعین‌حال، گل همیشه‌بهار با رایحه خاص خود جاذب حشرات خوب به باغچه خانه‌تان است. شما می‌توانید این گیاه را در گلدان بکارید و در پیرامون درها قرار دهید. همچنین می‌توانید با کاشت آن‌ها در باغچه، حشرات و آفات را از محصولات خود دور نگه ‌دارید.

 

گل همیشه‌بهار

گل همیشه‌بهار

 

۳-     سنبل هندی

سنبل هندی با اسانس معطر خود در ساخت اسپری دافع حشرات، شمع‌ها و روغن‌ها به کار می‌رود. در صورت کاشت این گیاه علفی خواهید دید که در مقایسه با محصولات شیمیایی از عملکرد بهتری برخوردار است. سنبل هندی تا ارتفاع ۱۸۰ سانتی‌متر قادر به رشد است و باید در زیر نور مستقیم خورشید کاشته شود. لازم به ذکر است که این گیاه نسبت به سرما و یخبندان حساس بوده و باید در محیط‌های معتدل و گرم و خشک کاشته شود.

 

سنبل هندی

سنبل هندی

 

۴-     ریحان

گیاه ریحان با رایحه دل‌انگیز خود، یکی از گیاهان محبوب ایرانی‌ها محسوب می‌شود. این گیاه خوراکی خاصیت ضد حشره‌ای نیز دارد. پس از کاشت ریحان، شما می‌توانید با فشردن برگ‌های آن، زخم‌های کوچکی را ایجاد کنید تا عطر آن در محیط منتشر گردد. این گیاه را باید در مکانی آفتاب‌گیر و مرطوب بکارید؛ بنابراین برای این کار به یک گلدان نیاز دارید تا در مواقع لزوم به‌راحتی آن را جابه‌جا کنید. یادتان باشد گلدان ریحان را بیش‌از حد در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ زیرا با این کار رطوبت خاک به‌درستی تأمین نمی‌شود.

 

ریحان

ریحان

 

۵-     اکلیل کوهی یا رزماری

رزماری علاوه بر دفع حشرات موذی، با خاصیت دارویی خود فواید گسترده‌ای دارد. کاشت رزماری بر‌خلاف ریحان می‌بایست در اقلیم گرم و خشک صورت گیرد. این گیاه برای رشد به آبیاری زیادی نیاز ندارد؛ اما گلدان آن بر اساس تغییرات آب و هوایی باید جابه‌جا گردد. همچنین شما می‌توانید با کاشت رز ماری در چند گلدان، از آن‌ها برای دفع آفات باغ و باغچه استفاده کنید.

 

رز ماری

رز ماری

 

۶-     اسطوخودوس

اسطوخودوس یا لوندر به دلیل اسانس قوی و ترکیبات معطر خود مشهور است و کاربرد وسیعی در ساخت محصولات بهداشتی و آرایشی دارد. این گیاه می‌تواند حشرات موذی از قبیل کک، مگس و پشه‌ها را دفع کند؛ بنابراین در شب‌نشینی‌های تابستان خیالتان راحت باشد. معمولاً اسطوخودوس در باغچه کاشته می‌شود و تنها موقع خشک شدن خاک به آن آب می‌دهند. به یاد داشته باشید که آبیاری عمیق و با دفعات کم، منجر به شکوفا شدن گل‌های اسطوخودوس می‌شود.

 

اسطوخودوس

اسطوخودوس

 

نتیجه‌گیری

برای رهایی از شر حشرات موذی می‌توانید از گیاهان خاصی در محیط خانه‌تان نگهداری کنید. این گیاهان علاوه بر اینکه زیبایی و سرسبزی را به محل زندگی‌تان می‌آورند، محیط امنی را برای شما فراهم می‌سازند. گاهی اوقات این مشکل تنها با کاشت گیاهان قابل‌حل نیست، پس ما به شما توصیه می‌کنیم برای تأثیرپذیری بیشتر، پوست دستتان را به برگ‌های گیاهان آغشته کنید.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

footofan.com

 fardanews.com

chiniazdari.com

entomologist.ir

 sanjagh.pro

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *