عنوان پست میاد اینجا

پرورش و نگهداری گیاه شمعدانی

 

همه ما خاطرات فراوانی از گیاه شمعدانی داریم. این گیاه برای برخی یادآور خانه مادربزرگ و برای برخی دیگر خانه‌های قدیمی و حوض‌دار است. شمعدانی یکی از پرکاربردترین گیاهان گلدانی به شمار می‌رود که از گذشته تا به امروز نزد ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. این گیاه با عطر دل‌انگیز خود انواع مختلف یک‌ساله و چندساله را شامل می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه پرورش و نگهداری گیاه شمعدانی آشناسازیم.

پرورش گیاه شمعدانی

پرورش گیاه شمعدانی نکات ساده و مهمی را شامل می‌شود که با رعایت آن‌ها می‌توان یکی از زیباترین گل‌ها را در خانه پرورش داد. گیاه شمعدانی در خاک‌های مختلف به‌جز خاک مرطوب رشد نسبتاً خوبی دارد. اغلب گونه‌های شمعدانی در زیر نور مستقیم خورشید و یا در شرایط نیمه سایه رشد ایده آلی دارند؛ البته برخی دیگر از گونه‌های این گیاه مانند Geranium Phaeum و Geranium Nodosum در سایه کامل رشد خوبی دارند. چرخه زندگی شمعدانی ۱۸ ماه است؛ اما چنانچه با شروع فصل سرما به محیط داخل خانه انتقال یابد و باوجود خنک بودن محیط، در معرض نور خورشید قرار گیرد، وارد چرخه گل‌دهی می‌شود. لازم به ذکر است که نگهداری این گیاه در زمستان مشکلاتی را به همراه دارد؛ برای مثال باید خاک شمعدانی نیمه‌خشک باشد و یا یک‌بار در ماه به آن کود داده شود.

پرورش و نگهداری گیاه شمعدانی

پرورش و نگهداری گیاه شمعدانی

 

شرایط نگهداری گیاه شمعدانی

۱-     نور

شمعدانی برای اینکه به‌خوبی رشد کند به نور آفتاب احتیاج دارد. به یاد داشته باشید که تابش شدید نور خورشید به گیاه آسیب می‌رساند؛ بنابراین در فصل گرما، گیاه باید در شرایط نیمه سایه قرار گیرد. در صورت کم بودن نور دریافتی، گل‌ها و غنچه‌های آن شروع به ریزش می‌کنند. با مشاهده این علامت باید گیاه را به محل پرنورتری انتقال دهید. این گیاه باوجوداینکه نسبت به طول روز بی‌تفاوت است؛ اما برای گل‌دهی به نور کمی نیاز دارد. چنانچه تمایل به گل‌دهی شمعدانی در فصل زمستان دارید باید آن را در معرض نورهای مصنوعی قرار بدهید.

۲-     خاک

شمعدانی در انواع خاک‌ها قادر به رشد است. این گیاه به PH خاک بی‌تفاوت بوده؛ اما به خاک اسیدی تمایل بیشتری دارد. درواقع، PH بین ۵٫۸ تا ۶٫۵ برای شمعدانی بهتر است. خاک گلدان شمعدانی باید ترکیبی از خاک باغچه، کود دامی پوسیده و ماسه باشد. اغلب برای کاشت این گیاه از خاک غنی استفاده می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید کود شیمیایی سوپر فسفات را به خاک اضافه کنید.

۳-     آبیاری

در آبیاری گیاه شمعدانی باید دقت به خرج دهید. درواقع، در فاصله بین دو آبیاری که خاک خشک است، می‌توانید اقدام به آبیاری خاک کنید. در همین راستا باید اجازه دهید که یک الی دو روز خاک خشک بماند و سپس به آن آب دهید. این کار منجر به افزایش گل‌دهی گیاه خواهد شد. در این میان، گونه‌های برگ عشقه‌ای و عطری به آب بیشتری جهت حفظ رطوبت خاک خود نیاز دارند.

آبیاری شمعدانی

در فاصله بین دو آبیاری که خاک خشک است، باید اقدام به آبیاری کنید

 

۴-     کود دهی

شمعدانی نیازی به کود دهی زیاد ندارد؛ اما به دلیل پرورش در گلدان باید هر ۲ الی ۴ هفته یک‌بار یک تغذیه سبک با کودهای حاوی همه عناصر موردنیاز داشته باشد. این گیاه در فصل سرما به کود دهی نیازی ندارد؛ اما در بقیه فصل‌های سال کودها را باید با غلظت کم به خاک اضافه کرد.

۵-     درجه حرارت

شمعدانی از جمله گیاهانی است که در آب‌وهوای معتدل و مرطوب رشد خوبی دارد. دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد، بهترین درجه حرارت برای رشد این گیاه است. همچنین، دامنه حرارتی مناسب برای گونه‌های شمعدانی عطری ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد محسوب می‌شود. هوای داخل اتاق یکی دیگر از عوامل مؤثر در نگهداری این گیاه است.

 

نتیجه‌گیری

پرورش و نگهداری گیاه شمعدانی در محل سکونتتان با حس فوق‌العاده و جالبی همراه است. این گیاه به نور زیاد و آبیاری فراوان نیاز دارد. شما با استفاده از نکات اشاره‌شده در این مقاله می‌توانید کاشت این گیاه را در فصل بهار انجام دهید. لازم به ذکر است که گیاه نباید به مدت طولانی بدون آب باشد؛ زیرا برگ‌های آن شروع به ریزش می‌کنند. همچنین در صورت کود دهی و آبیاری بیش‌از حد گیاه، رشد و نمو برگی و کاهش گل‌دهی رخ می‌دهد.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


منابع

chidaneh.com

sabzaneh.com

beytoote.com

fardanews.com

parsegard.com

delgarm.com

irannaz.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *