عنوان پست میاد اینجا

نگهداری از بن سای در خانه

بن سای به‌عنوان نماد زیبایی طبیعت شناخته می‌شود و به همین علت نگهداری از آن در اغلب خانه‌ها رایج است. رشد و پرورش این درختچه‌های کوچک در گلدان‌ها و ظروف زیبا این حس را به ذهن مخاطب القا می‌کند که گویی از درختان بزرگ در گلدان‌های کوچک نگهداری می‌شود. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه نگهداری صحیح بن سای در محیط خانه آشناسازیم.

نگهداری از بن سای در خانه

بن سای یک گیاه خانگی محسوب می‌شود که بهترین محل برای نگهداری از آن، یک محیط خنک مانند  پاسیو یا راهرو است. چنانچه شما نیز قصد نگهداری از این گیاه را دارید، در ادامه به مهم‌ترین نکات دراین‌باره خواهیم پرداخت:

۱-     پرورش بن سای در خارج از خانه

بدون شک بن سای در محیط آشپزخانه و یا روی میز پذیرایی زیباتر به نظر می‌رسد؛ اما خوب است بدانید که بن سای یک درخت است و نیاز به ادامه حیات در خارج از خانه دارد. به‌جز گونه‌های serissa و ficus شما باید بقیه گونه‌ها را در خارج از خانه نگهداری کنید. به‌طورکلی، هیچ‌یک از گونه‌های بن سای قادر به رشد و پیشرفت در فضای داخلی خانه نیستند؛ زیرا در مقایسه با محیط بیرون بیشتر در معرض آفت و عوامل بیماری‌زا قرار دارند و درنتیجه از بین خواهند رفت. تنها کافی است مدت‌زمانی را برای رشد این گیاه در خارج از خانه تحمل‌کنید؛ پس‌ازآن خواهید توانست گیاهان بن سای را در فضای داخلی خانه نگهداری کنید.

 

نگهداری از بن سای

نگهداری از بن سای در خانه

۲-     روش صحیح آبیاری گیاه بن‌ سای

یکی از مهم‌ترین عوامل نابودی گیاه بن سای، آبیاری بیش‌از حد آن است. درواقع، شما پس از خشک شدن نسبی خاک، باید اقدام به آبیاری گیاه کنید. پس اجازه دهید تا نیمی از خاک گلدان خشک شود و مجدداً آبیاری کنید. به یاد داشته باشید که در هنگام آبیاری باید خاک به‌طور کامل غرق در آب شود.

۳-     حذف سنگ‌ریزه‌های چسبناک از روی سطح خاک

اغلب گیاهان بن سای در هنگام فروش دارای لایه‌ای از سنگ‌ریزه‌های چسبناک بر روی خاک هستند. درواقع این لایه مانع از دسترسی آب به خاک خواهد شد و مرگ گیاه را در پی خواهد داشت. برای برداشتن این سنگریزه‌ها ابتدا به مدت ۳۰ دقیقه، گلدان را در آب غوطه‌ور کنید و به کمک انبردست این لایه نرم شده را از خاک خارج سازید. لازم به ذکر است گیاهانی که بر روی سطح خاک دارای این سنگریزه‌ها هستند، از سلامت و کیفیت کمی برخوردارند؛ زیرا به علت دارا بودن ریشه‌های کوتاه هرلحظه امکان از بین رفتن گیاه وجود دارد.

 

نگهداری از بن سای

بن سای یک گیاه خانگی محسوب می‌شود که بهترین محل برای نگهداری از آن، محیط خنک است

 

۴-     کود دهی بن سای تنها در فصل رشد

همه گیاهان جهت حفظ سلامتی و رشد بهتر نیاز به کود و مواد مغذی دارند. کود دهی گیاه بن سای را در فصل رشد گیاه به‌جز فصل زمستان و پاییز انجام دهید. درواقع، بهترین زمان برای کود دهی بن سای از اواخر بهار تا اوایل پاییز است. در این میان، شیوه‌های گوناگونی برای کود دهی وجود دارد که با توجه به دستورالعمل درج‌شده بر روی جعبه می‌توانید اجرا کنید. به‌طورمعمول، کود دهی بن سای به‌صورت یک‌بار در ماه در فصل‌های گرم سال انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید که کود دهی بیش‌از حد سبب نابودی گیاه خواهد شد.

۵-     خرید گیاه بن سای از محل مخصوص پرورش آن

گیاه بن سای را باید از جای معتبر و قابل‌اعتماد خریداری کنید. یک کیوسک و یا دست‌فروش‌‌های کنار جاده‌‌ای به علت تغییر مداوم مکان خود گزینه‌های خوبی محسوب نمی‌شوند. فروشنده می‌بایست درباره شرایط نگهداری از بن سای اطلاعات کاملی را به شما منتقل سازد و پاسخگوی سؤالات و مشکلات شما باشد. همچنین با خرید لوازم موردنیاز گیاه از فروشگاه‌های معتبر، به افزایش میزان سلامت و کیفیت درختچه‌‌ها در درازمدت کمک شایانی خواهید کرد.

نتیجه‌گیری

پرورش و نگهداری بن سای از جمله تفریحات موردعلاقه بسیاری از افراد است؛ اما قبل از هر چیزی، کسب اطلاعات لازم و رعایت نکات مهم جهت رشد مؤثر این گیاه امری ضروری قلمداد می‌شود. آبیاری این گیاه پس از غروب آفتاب، بهترین زمان جهت رشد بهتر آن است؛ زیرا تبخیر آب تا فردا انجام نمی‌گیرد و از سوختن برگ‌ها توسط نور جلوگیری می‌شود. لازم به ذکر است که تکثیر بن سای از طریق بذر، قلمه، پیوند و خوابانیدن هوایی انجام می‌گیرد.


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

bartarinha.ir

namnak.com

ladieez.com

emruzonline.com

hojrenama.com

parsegard.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *