عنوان پست میاد اینجا

نحوه کاشت هسته آووکادو

آووکادو گیاهی همیشه‌سبز با میوه‌های روغنی است که چربی‌های قابل‌هضم فراوانی دارد. با استفاده از میوه این درخت و به همراه سبزی‌های خام می‌توان یک سس سالم تهیه کرد. کاشت درخت آووکادو بسیار راحت و لذت‌بخش است؛ از این‌رو می‌توان آن را در هر باغچه‌ای پرورش داد. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با نحوه کاشت هسته درخت آووکادو آشنا شوید.

نحوه کاشت هسته آووکادو

نحوه کاشت هسته آووکادو

      قدم اول

یک میوه رسیده آووکادو را انتخاب کنید و هسته آن را بااحتیاط و بدون صدمه زدن یا بریدن بیرون بیاورید. در این مرحله هسته میوه را به‌خوبی بشویید. همچنین می‌توانید هسته آووکادو را برای مدتی در آب خیس کنید؛ سپس با کمک دست ذرات میوه را از روی آن بردارید. مواظب باشید که به پوسته قهوه‌ای روی دانه آسیب نزنید.

 

هسته آووکادو را بااحتیاط و بدون صدمه زدن یا بریدن بیرون بیاورید.

هسته آووکادو را بااحتیاط و بدون صدمه زدن یا بریدن بیرون بیاورید.

 

      قدم دوم

تشخیص ته از سر هسته، مهم‌ترین کار پس از جداسازی آن به شمار می‌رود. درواقع ریشه از ته هسته و جوانه‌های برگ از سر آن خارج می‌شوند. برای ریشه دهی، باید هسته آووکادو در داخل آب و سر آن خارج از آب قرار گیرد. برخی از هسته‌ها به‌صورت بیضی بوده که تشخیص آن‌ها ساده است؛ اما اغلب هسته‌ها به‌صورت گرد هستند که کار تشخیص را سخت می‌کنند. درواقع انتهایی از هسته که دارای یک نقطه یا نوک بسیار ظریف است، سر و انتهای صاف آن ته هسته آووکادو محسوب می‌شود.

 

تشخیص ته از سر هسته، مهم‌ترین کار پس از جداسازی آن به شمار می‌رود.

تشخیص ته از سر هسته، مهم‌ترین کار پس از جداسازی آن به شمار می‌رود.

 

      قدم سوم

در این مرحله با تهیه ۳ یا ۴ خلال‌دندان، آن‌ها را به‌صورت دایره‌وار به‌آرامی در وسط هسته آووکادو فروکنید. آن‌ها کار داربست را برای هسته انجام می‌دهند و باعث قرارگیری هسته روی لیوان آب می‌شوند. این کار از فرورفتن و غوطه‌ور شدن هسته جلوگیری می‌کند. خلال‌دندان را باید طوری در داخل هسته فروکنید که قسمت بیشتری از ته آن در تماس با آب باشد.

 

چندین خلال‌دندان را به‌صورت دایره‌وار در وسط هسته آووکادو فروکنید.

چندین خلال‌دندان را به‌صورت دایره‌وار در وسط هسته آووکادو فروکنید.

 

      قدم چهارم

نصف هسته آووکادو را در یک لیوان پر از آب و در نزدیک یک پنجره آفتاب‌گیر قرار دهید. برای این منظور بهتر است از لیوان شیشه‌ای استفاده کنید؛ زیرا علاوه بر مشاهده ریشه دهی هسته، می‌توانید در هنگام نیاز، به تعویض آب آن بپردازید. آب لیوان را پس از گذشت ۵ روز تا یک هفته تعویض کنید. این کار از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در محیط لیوان جلوگیری می‌کند.

 

نصف هسته آووکادو را در یک لیوان پر از آب و در نزدیک یک پنجره آفتاب‌گیر قرار دهید.

نصف هسته آووکادو را در یک لیوان پر از آب و در نزدیک یک پنجره آفتاب‌گیر قرار دهید.

 

      قدم پنجم

در این مرحله باید منتظر جوانه‌زنی آووکادو باشید. جوانه‌زنی این گیاه به‌طورمعمول بیش از ۴ هفته زمان می‌برد. البته این مدت به شرایط محیطی بستگی دارد. روند جوانه‌زنی آووکادو به‌گونه‌ای است که ابتدا یک شکاف در قسمت سر هسته خشک‌شده ایجاد می‌شود و پوسته قهوه‌ای آن جدا می‌گردد؛ سپس این شکاف تا انتهای هسته ادامه می‌یابد و ریشه اصلی از داخل آن نمایان می‌شود. در مرحله بعد ریشه اصلی رشد می‌کند و ممکن است انشعاب‌های کوچکی نیز ایجاد کند؛ سپس جوانه‌های برگ از سر هسته نمایان می‌شوند. توجه داشته باشید که ریشه آووکادو همواره باید در داخل لیوان پر از آب قرار گیرد.

 

این تصویر روند جوانه‌زنی آووکادو را نشان می‌دهد.

این تصویر روند جوانه‌زنی آووکادو را نشان می‌دهد.

 

     قدم ششم

هنگامی‌که ارتفاع ساقه به ۱۵ الی ۱۷ سانتی‌متر رسید، آن را تا ارتفاع ۸ سانتی‌متر کوتاه کنید. این کار موجب رشد مجدد و قوی‌تر گیاه می‌شود. پس از رشد مجدد ساقه تا ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر، گلدانی به قطر ۲۰ تا ۲۵ را با خاک پرکنید؛ سپس آووکادو را در داخل آن بکارید. خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، خاک‌برگ، شن و پیت موس است. آووکادو باید به‌گونه‌ای در گلدان کاشته شود که نصف آن از خاک بیرون باشد. درنهایت گلدان را در معرض نور آفتاب قرار دهید.

آووکادو را در داخل گلدان بکارید.

آووکادو را در داخل گلدان بکارید.

 

      قدم هفتم

گلدان آووکادو را می‌بایست به‌طور منظم و به مقدار کافی آبیاری کنید. خاک این گیاه باید همواره مقداری رطوبت داشته باشد. زرد شدن برگ‌ها از نشانه‌های آبیاری بیش‌از اندازه است. در این هنگام اجازه دهید خاک گلدان مدتی خشک باشد؛ سپس مجدداً آن را آبیاری کنید.

 

گلدان آووکادو را باید به‌طور منظم و به مقدار کافی آبیاری کنید.

گلدان آووکادو را باید به‌طور منظم و به مقدار کافی آبیاری کنید.

 

     قدم هشتم

درنهایت هنگامی‌که ارتفاع ساقه به حدود ۲۶ سانتی‌متر رسید، بهتر است ۲ سانتی‌متر از بالای ساقه را کوتاه کنید تا رشد جانبی شاخه‌ها افزایش یابد.

 

نتیجه‌گیری

میوه درخت آووکادو یا گلابی آمریکایی دارای خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن و زیبایی پوست است؛ اما اغلب به دلیل قیمت گران آن در چرخه غذایی مردم ایران جایگاه چندان مهمی ندارد. درخت آووکادو گیاهی همیشه‌سبز است که زیستگاه اصلی آن به آمریکای مرکزی و مکزیک برمی‌گردد. این درخت برای رشد به مناطق گرم و استوایی نیاز دارد. میوه درخت آووکادو سبز یا قرمزرنگ با هسته‌ای درشت است. این گیاه برگ‌های سبزرنگ به طول ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر و گل‌هایی به رنگ زرد مایل به سبز و قرمز تیره دارد.

 

خواندن مقاله استفاده از تفاله چای برای باغبانی برای شما جذاب خواهد بود.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

 

esfahanemrooz.ir

setare.com

beytoote.com

coca.ir

bamabiamooz.com

rooziato.com

footofan.com

parsegard.com

bostane.ir

achar24.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *