عنوان پست میاد اینجا

نحوه درست کردن خاک‌برگ

چیزی شبیه به کیمیاگری در ساخت خاک‌برگ وجود دارد. درواقع با از بین رفتن طبیعت و برگ‌ها نوعی طلای باغبانی ایجاد می‌شود. این موضوع برای کسانی که با خاک‌برگ آشنا نیستند، شگفت‌انگیز است. از خاک‌برگ می‌توان به‌عنوان خاک‌پوش، نرم‌کننده خاک، ترکیب با چندین خاک و کمپوست بذر استفاده کرد. این نوع خاک‌ها ارزش غذایی خاصی برای گل و گیاهان ندارند و تنها به خاطر سبک و قابل‌نفوذ بودنشان مورداستفاده قرار می‌گیرند. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با خاک‌برگ و نحوه درست کردن آن آشنا شوید.

خاک‌برگ چیست؟

خاک‌برگ از پوسیده شدن موادی مانند دم برگ درختان، چمن‌های قیچی شده و برگ‌های افتاده درختان تهیه می‌شود. این کود تهویه کننده ارزشمندی برای خاک ایجاد می‌کند و از جمله خاک‌های بستری برای گیاهان زینتی و آپارتمانی به شمار می‌رود. خاک‌برگ انواع مختلفی دارد که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی دارای تفاوت‌هایی هستند. درواقع تفاوت انواع مختلف این کود را می‌توان با توجه به نوع گیاهی که از برگ‌های آن برای تهیه خاک‌برگ استفاده می‌شود، متوجه شد.

 

خاک‌برگ چیست؟

خاک‌برگ چیست؟

 

چه زمانی برای تهیه خاک‌برگ مناسب است؟

به‌طورمعمول خاک‌برگ را از برگ‌های ریخته شده در پاییز تهیه می‌کنند؛ از این‌رو زمان مناسب برای جمع‌آوری برگ‌ها در هنگام شروع ریزش آن‌ها است. برگ‌های کاج سوزنی ممکن است در تمام طول سال بریزند؛ اما فصل بهار بهترین زمان برای جمع‌آوری این برگ‌ها محسوب می‌شود.

فواید و مزایای خاک‌برگ

  1. خاک‌برگ رطوبت را در خود نگه می‌دارد.
  2. این نوع کود از زهکشی خوب و مناسبی برخوردار است.
  3. خاک‌برگ به سبک و قابل‌نفوذ شدن خاک کمک می‌کند.

نحوه درست کردن خاک‌برگ

ابتدا برگ‌های موردنیاز خود را از باغ یا مکان‌های عمومی جمع‌آوری کنید. توجه داشته باشید که ممکن است آلودگی هوا بر روی برگ‌های موجود در جاده‌های اصلی اثر بگذارد؛ از این‌رو بهتر است برگ‌های موجود در خیابان‌های ساکت و جاده‌های فرعی را جمع‌آوری کنید. جمع‌آوری برگ‌ها در آب‌وهوای خشک و مرطوب راحت‌تر انجام می‌گیرد. در هنگام وزش باد برگ‌های پخش‌شده در هوا را جمع کنید. برای این منظور می‌توانید از وسیله‌ای با دو بخش مستطیل شکل کمک بگیرید که حجم زیادی از برگ‌ها را جمع‌آوری می‌کند. با استفاده از یک ماشین چمن‌زن چرخان می‌توان به جمع‌آوری چمن‌ها پرداخت. این وسیله نه‌تنها برگ‌ها را به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌کند؛ بلکه باعث برداشتن علف‌ها نیز می‌شود. این موضوع به افزایش ارزش مواد غذایی خاک‌برگ کمک می‌کند. برای تهیه خاک‌برگ دو روش وجود دارد.

      روش اول

پس از جمع‌آوری برگ‌ها ابتدا رطوبت آن‌ها را بررسی کنید. اگر برگ‌ها مرطوب هستند آن‌ها را خشک کرده و سپس در درون یک کیسه قرار دهید. با استفاده از یک چاقو یا چنگک باغبانی سوراخ‌هایی را بر روی کیسه ایجاد کنید و سر آن را ببندید. اجازه دهید این کیسه‌ها به مدت ۲ سال به همین صورت باقی بمانند.

      روش دوم

در روش دوم با استفاده از توری‌های حصاری، محلی را بر روی سطح زمین یا در یک گودال به شکل گرد یا مربع ایجاد کنید. گوشه‌ها و اطراف قاب را با استفاده از چوب‌های بامبو محکم سازید. این وسیله زمانی بهترین کارایی را خواهد داشت که حجم برگ‌های آن زیاد باشد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که قاب موردنظر دارای حداقل یک متر است. پس‌از آن یک لایه برگ در داخل گودال ریخته و آن را به‌منظور تأمین رطوبت لازم آب‌پاشی کنید.

برای سرعت بخشیدن به پوسیده شدن برگ‌ها می‌توانید مقداری کود ازته نظیر اوره را به این مواد اضافه کنید؛ سپس مجدداً یک لایه برگ روی مواد بریزید. عمل آب‌پاشی و کودپاشی را تکرار کنید. درنهایت در اثر رشد و نمو باکتری‌ها، برگ‌ها به‌تدریج پوسیده می‌شوند. بهتر است بعد از گذشت مدتی این توده را مخلوط کرده و به محل دیگری انتقال دهید. این کار به‌منظور جلوگیری از ایجاد گرمای بیش‌از حد و از بین رفتن باکتری‌های موجود انجام می‌شود.

زمان استفاده از خاک‌برگ

در شرایط عادی خاک‌برگ‌ها را می‌توان پس از ۸ تا ۱۲ ماه استفاده کرد؛ اما خاک‌برگ‌های ۳ تا ۴ ساله بهتر هستند. پس از آماده شدن خاک‌برگ‌ها، آن‌ها را الک کرده تا چوب‌ها و قسمت‌های زائد آن جدا شوند. این کودها ممکن است حاوی علف‌های هرز، آفات و امراض مختلفی باشند؛ از این‌رو پیش از استفاده بهتر است آن‌ها را ضدعفونی کنید.

 

نحوه درست کردن خاک‌برگ

نحوه درست کردن خاک‌برگ

 

نتیجه‌گیری

انتخاب یک خاک مناسب برای سلامتی گیاهان بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین خاک موردنظر می‌بایست با توجه به نوع گیاه انتخاب گردد. درواقع برای رشد بهتر و دوام بالای گیاه باید از انواع و اقسام خاک‌های طبیعی استفاده شود. خاک‌برگ به‌عنوان یکی از خاک‌های ارگانیکی، از روی هم انباشته شدن و تجزیه برگ‌ها در شرایط خاص به وجود می‌آید. این خاک‌ها بیشتر به دلیل سبک و قابل‌نفوذ بودن مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای تهیه خاک‌برگ ابتدا باید برگ‌های پاییزی را جمع‌آوری کرد و آن‌ها در داخل گودال ریخت. توجه داشته باشید که رطوبت این مواد باید به‌منظور پوسیده شدن آن‌ها حفظ شود.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

 

 

nargil.ir

rangvarang.com

article.tebyan.net

vista.ir

sootak.ir

namnak.com

daneshnameh.roshd.ir

beytoote.com

bazram.com

mihancactus.ir

rhs.org.uk

saga.co.uk

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *