عنوان پست میاد اینجا

درمان استرس و افسردگی با گیاهان آپارتمانی شادی‌آور

استفاده از گیاهان در فضاهای مختلف، آرامش خاصی را برای افراد به وجود می‌آورد. در بین این گیاهان برخی از آن‌ها خاصیت‌های منحصربه‌فرد و ویژه‌ای دارند. گونه‌هایی از گیاهان آپارتمانی همانند داروهای ضدافسردگی عمل می‌کنند. این گیاهان می‌توانند استرس افراد را کاهش دهند و حتی موجب افزایش شادی و بهبود روحیه آن‌ها شوند. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با گیاهان آپارتمانی شادی‌آور و مفید برای درمان استرس و افسردگی آشنا شوید.

درمان استرس و افسردگی با گیاهان آپارتمانی شادی‌آور

 

   گیاه ریحان

ریحان از جمله سبزی‌های خوراکی و قابل‌کشت به شمار می‌رود. این گیاه به سبب برخورداری از ترکیب لینالول تأثیر بسزایی در بهبود روحیه افراد دارد. ترکیب‌های موجود در ریحان موجب عطر، بو و طعم خوب آن می‌شوند. این گیاه حساسیت بسیار زیادی به سرما دارد.

گیاهان شادی آور

ریحان

 

   گیاه شمعدانی

گل‌های زیبا، جذاب و پررنگ شمعدانی، شادابی بسیار زیادی را برای افراد به ارمغان می‌آورد. رایحه این گل شباهت زیادی به گل رز دارد و باعث آرامش اعصاب و روان می‌شود. گل شمعدانی از جمله گیاهان دائمی و مقاوم به سرما و سایه است.

گل شمعدانی

گل شمعدانی

    گیاه پاپیتال یا عشقه

نگهداری گیاه پاپیتال یا عشقه در دکوراسیون منزل، تنفس روان‌تر و آسان‌تری را برای ساکنان به همراه دارد و به پاکیزه کردن هوای محیط می‌پردازد. این گیاه پوششی و همیشه‌سبز، نیازمند مراقبت بسیار کمی است. درواقع پاپیتال نسبت به شرایط محیطی قدرت سازگاری بالایی دارد و در حرارت و نور کم یا زیاد به رشد خود ادامه می‌دهد.

گیاه پاپیتال

گیاه پاپیتال یا عشقه

 

  سرخس بوستون

سرخس بوستون همانند گیاه پاپیتال، هوای محیط را پاکیزه می‌کند. این گیاه همیشه‌سبز، در مدت‌زمان یک ساعت توانایی از بین بردن ۱۸۶۳ ماده سمی را دارد؛ از این‌رو برای دستیابی به آرامش ذهن و روان بسیار مفید است. سرخس بوستون را می‌توان هم به‌صورت گلدانی و هم آویزان استفاده کرد. این گیاه برای رشد به نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد و خاک قلیایی نیاز دارد.

سرخس

سرخس بوستون

    اسطوخودوس

گل اسطوخودوس از زمان‌های قدیم برای کاهش حس خشم و آرامش بخشیدن به افراد مورداستفاده قرار می‌گرفت. رایحه طبیعی و تازه این گیاه در هنگام روشن شدن یک شمع معطر، به‌طور مداوم فضای منزل را خوشبو می‌کند. اسطوخودوس بسیار کم‌توقع است و می‌تواند به‌خوبی در خاک‌های فقیر، آهکی و کم آب رشد کند.

گل اسطوخودوس

گل اسطوخودوس

 

  گل رز

رایحه خوش و زیبایی خیره‌کننده گل رز، از دلایل محبوبیت این گل در بین تمامی افراد است. بر اساس مطالعات صورت گرفته افرادی که به‌طور روزانه گل رز را تماشا می‌کنند، احساس آرامش و راحتی بیشتری خواهند داشت. این گل برای رشد خوب به نور فراوان، رطوبت کافی و خاک حاصلخیز با زهکشی مناسب نیاز دارد.

گل رز

گل رز

 

   اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم گزینه بسیار مناسب برای افرادی است که زمان زیادی از روز را در فضای منزل سپری می‌کنند. این گیاه عوامل قارچی موجود در محیط را از بین می‌برد؛ از این‌رو همانند یک تمیزکننده هوای طبیعی به پاکیزه کردن محیط می‌پردازد.

گل اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم

 

 ارکیده

گیاه زیبا و دل‌انگیز ارکیده، از جمله گیاهان لوکس به شمار می‌رود. این گیاه در تمام طول سال از گل برخوردار است. ارکیده به سبب زیبایی و رنگ فوق‌العاده‌ای که دارد، موجب ایجاد احساس آرامش و شادابی در افراد می‌شود. این گیاه به‌ویژه در روزهای سرد و بدون برگ سال، تأثیر بسزایی در بهبود روحیه افراد دارد. از نظر علم فنگ‌شویی، ارکیده انرژی مثبت محیط را افزایش می‌دهد؛ از این‌رو بهتر است از آن برای دکوراسیون داخلی منزل استفاده کرد. این گیاه از جمله گیاهان کم‌توقع محسوب می‌شود؛ اما از بی‌آبی و خشکی بیزار است.

ارکیده

ارکیده

 

   رزماری

از نظر تاریخی رزماری نمادی برای یادآوری آرامش درونی محسوب می‌شود. این گیاه به علت عطر مسحورکننده برگ‌های سوزنی خود، یادآور روزهای آفتابی برای افراد است. رزماری در زمین‌های آهکی سبک و آفتاب‌گیر به‌خوبی رشد می‌کند و مقاومت بالایی در برابر سرما، خشکی و شوری خاک دارد.

رزماری

رزماری

 

    گل برف

گل برف از جمله گیاهان شادی‌آور به شمار می‌رود که احساسات مثبت در فضای منزل را افزایش می‌دهد. این موضوع بیشتر به سبب عطر گل‌های کوچک سفیدرنگ آن است که خاطرات خوش را به یاد افراد می‌آورد. گل برف گیاهی مقاوم به سرما و سایه‌پسند است و در خاک‌های سبک و غنی از مواد آلی به‌خوبی رشد می‌کند.

گل برف

گل برف

 

گیاه گل نخود

گل‌های زیبای گیاه نخود همانند گل برف تسلی‌بخش و آرامش‌بخش محسوب می‌شوند؛ زیرا تماشای گل‌های این گیاه خاطرات خوش کودکی را برای افراد یادآوری می‌کند. گل نخود در برابر سرما مقاوم است؛ از این‌رو گیاه مناسبی برای تولید گل در ماه‌های زمستان و هوای آزاد به شمار می‌رود. این گیاه برای رشد به خاک شنی و ماسه‌ای، نور کامل خورشید و آبیاری متوسط نیاز دارد.

گیاه گل نخود

گیاه گل نخود

 

نتیجه‌گیری

برای درمان افسردگی، استرس و فشارهای روحی روش‌های متعددی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به داروهای ضدافسردگی، یوگا، ماساژ و ریلکسیشن اشاره کرد. علاوه بر این موارد، برخی از گیاهان آپارتمانی عملکردی مشابه داروهای ضدافسردگی دارند که به کنترل احساسات منفی و اضطراب کمک می‌کنند. درواقع این گیاهان با کاهش استرس و افزایش شادی در محیط، روحیه ساکنان را بهبود می‌بخشند.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

chidaneh.com

payesh8523.ir

hayatkhalvat.com

darukade.com

delsetan.com

fa.parsiteb.com

shikweb.com

Glassy-garden.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *