عنوان پست میاد اینجا

جلوگیری از سرمازده شدن گیاهان در زمستان

محافظت از گیاه در زمستان چطور انجام می‌شود؟ مطمئناً یخ‌زدگی و خرابی این گیاهان زینتی برای هیچ یک از ما خوشایند نیست. از این رو می‌توان با استفاده از راهکارهایی ساده مانند استفاده از یک پوشش پارچه‌ای و یا قرار دادن گل‌ها در پشت پنجره آن‌ها را از گزند سرما حفظ کرد. توصیه می‌کنیم با ما همراه باشید تا با روش‌‌های جلوگیری از سرمازده شدن گیاهان در زمستان آشنا شوید.

محافظت از گیاه در زمستان

محافظت از گیاه در زمستان

 

روش‌های جلوگیری از سرمازده شدن گیاهان گلدانی

اگر گلدان‌های کوچک تزئینی را در فضای بالکن، تراس یا راه‌پله نگهداری می‌کنید با آغار فصل سرما حتماً آن‌ها را به محیط داخل خانه انتقال دهید. البته قبل از این جابجایی توصیه می‌کنیم گل‌ها را چند روزی در سایه قرار دهید؛ زیرا انتقال یک‌باره از محیط بیرون به داخل ممکن است بر روی برخی از گیاهان اثرات منفی بگذارد.

بهترین مکان برای نگهداری از گیاهان در فصل زمستان پشت پنجره‌های جنوبی منزل است. چراکه این پنجره‌ها نسبت به سایر بخش‌های ساختمان آفتاب‌گیرتر هستند. توجه داشته باشید که در زیر یا کنار این پنجره‌ها بخاری وجود نداشته باشد چراکه فضای خیلی گرم باعث پژمردگی گیاه خواهد شد.

 

جلوگیری از سرمازده شدن گیاهان در فصل زمستان

رطوبت پایین و روشن بودن تجهیزات گرمایشی در فضای داخلی آپارتمان، احتمال خشک شدن خاک گیاه را افزایش می‌دهد. ازاین‌رو توصیه می‌شود همواره رطوبت خاک را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را آبیاری کنید. البته میزان آبیاری گیاهان با یکدیگر متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال گیاه کاکتوس براثر آبیاری بیش‌ازحد پوسیده و خراب خواهد شد. پس می‌بایست شرایطی برای این‌گونه از گیاهان به وجود بیاوریم تا بتوانند خودشان را با محیط جدید وقف بدهند.

 

قرار دادن گیاهان در پشت پنجره

به نظر شما چگونه می‌توان گیاهانی که در گلدان‌‌های بزرگ و فضای آزاد کاشته شده‌اند را در برابر باراش برف و باران و برودت هوا حفظ کرد؟ گیاهانی که در گلدان‌های بزرگ کاشته شده‌اند به علت جاگیر بودن نمی‌توان آن‌ها را در محیط داخل خانه نگهداری کرد. استفاده از یک پوشش پارچه‌ای ساده یا الیاف مصنوعی برای محافظت از آن‌ها گزینه مناسبی محسوب می‌شود. این پوشش‌ها علاوه بر اینکه در فروشگاه‌های عرضه لوازم باغبانی در دسترس هستند در محیط خانه نیز می‌توان به کمک پارچه‌های مختلف در ابعاد مناسب آنها را طراحی کرد.

اگر از پارچه‌های سنگین برای این کار استفاده می‌کنید بهتر است به اندازه ارتفاع گلدان تعدادی چوب یا فلز در کناره‌های گلدان فرو کنید تا همچون یک داربست مانع از فشار پارچه بر روی گیاه شود. در صورت استفاده از پوشش پلاستیکی نیز بهتر است نوع نازک و روشن آن را انتخاب کنید و قسمتی از آن را نیز برای تهویه باز بگذارید.

استفاده از پوشش الیاف مصنوعی برای محافظت از گیاه در زمستان

استفاده از پوشش الیاف مصنوعی

 

روش‌های جلوگیری از سرمازده شدن گیاهان باغچه‌ای

 

در این قسمت روش‌های محافظت از گیاهان باغچه‌ای را معرفی خواهیم کرد.

مالچ به‌عنوان نوعی خاک مقاوم، ریشه گیاه را در برابر یخ‌زدگی حفظ می‌کند. مالچ درواقع نوعی خاک از خرده چوب، برگ درختان، کاه، بقایای گیاهان و … است که می‌توان آن را بر روی سطح زمین و اطراف ساقه گیاهان قرار داد. در مناطق سردسیر و پر بارش نیز می‌توان به کمک چندتکه سنگ یا لوازم پلاستیکی دیواری موقت در اطراف ساقه ایجاد کرد و درون آن را با خاک‌برگ، مالچ یا موادی ازاین‌دست پر کرد.

استفاده از خاک‌برگ برای محافظت از گیاه در زمستان

می‌توان از موکت نیز به‌عنوان یک عایق حرارتی کمک گرفت. برای این کار یک‌تکه موکت را برش داده و در اطراف ساقه گیاه و بر روی سطح زمین به‌گونه‌ای پهن می‌کنیم که تنها ساقه از مرکز آن خارج شود.

 

استفاده از موکت برای محافظت از گیاه در زمستان

با جمع‌آوری برگ‌های پاییزی که بر روی سطح زمین ریخته شده‌اند نیز می‌توان از گیاهان در برابر سرما محافظت کرد. ابتدا در اطراف گیاه چند چوب یا فلز فرو می‌کنیم و دور آن را با توری فلزی و یا پلاستیکی می‌پوشانیم. البته بهتر است این حفاظ بلندتر از ارتفاع سطح گیاه باشد. در زمان بارش برف نیز می‌توان یک لایه پلاستیک بر روی این محفظه نصب کرد.

استفاده از پوشش الیاف مصنوعی برای محافظت از گیاه در زمستان

استفاده از موکت برای محافظت از گیاه در زمستان

استفاده از برگ‌های پاییزی برای محافظت از گیاه در زمستان

پوشش‌های آماده ازجنس الیاف مصنوعی نیز انتخابی مناسب و ایدئالی به شمار می‌روند. این پوشش پارچه‌ای گیاه را در برابر سرما حفظ و اکسیژن نیز به‌راحتی از بافت‌های آن عبور کرده و به گیاه می‌رسد.

پوشش‌های پلاستیکی همچون یک گلخانه کوچک گیاه را در برابر سرما در امان نگاه می‌دارد. برای نصب آن می‌توان ابتدا داربستی در اطراف باغچه نصب کرد و سپس پوشش را بر روی آن قرار داد.

استفاده از پوشش پلاستیکی برای محافظت از گیاه در زمستان

استفاده از پوشش پلاستیکی برای محافظت از گیاه در زمستان

 

توصیه‌هایی برای نگهداری گیاهان در فصل زمستان و مناطق سردسیر

ازآنجایی‌که مقاومت گیاهان در برابر سرما با یکدیگر تفاوت دارد بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه گیاهانی را برای نگهداری در باغچه‌ها و فضای باز انتخاب کنیم که در برابر سرما سرسخت‌تر و مقاوم‌تر باشند. برای کاشت گیاهان در مناطق سردسیر توصیه می‌کنیم آن‌ها را در مکان‌هایی آفتاب‌گیر (قسمت‌های جنوبی و شرقی حیاط) و در کنار درختان بلند و یا دیوارها بکارید تا از وزش باد و بارش برف محفوظ بمانند.

در صورت استفاده از پوشش برای گیاهان نیز توصیه می‌کنیم در زمان‌هایی که هوا صاف یا آفتابی است پوشش را کنار زده تا نور و گرمای خورشید به گیاه برسد. در صورت خرابی و یا یخ‌زدگی گیاه نیز از هرس کردن و قطع کردن شاخ و برگ‌های پوسیده خودداری کنید و این کار را به اواخر زمستان موکول کنید.

 

محافظت از گیاهان در زمستان

با مطالعه این مقاله امیدواریم بسیاری از دغدغه‌های شما در مورد نگهداری از گل و گیاهانتان در فصل زمستان برطرف شده باشد. همانطور که مطالعه کردید راهکارها و روش‌های متنوعی برای جلوگیری از سرمازده شدن گیاهان وجود دارند که می‌توانید با توجه به امکانات در دسترس از آن‌ها استفاده کنید و با آرامش و آسودگی روزهای سرد زمستانی را در کنار این گیاهان زیبا و باطراوت پشت سر بگذارید.

 *برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی – دان‌شو* 


 

منابع

https://baelm.net/

http://www.fardanews.com/

http://www.beytoote.com/

http://www.payesh8523.ir/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *