عنوان پست میاد اینجا

استفاده از تفاله چای برای باغبانی

 

چای محبوب‌ترین نوشیدنی گرم در مشرق زمین است. این نوشیدنی تلخ، در برگ‌های خود مقادیر فراوانی کافئین، تیانین و آنتی‌اکسیدان دارد. البته این تنها بخش کوچکی از فواید چای است. بخش عمده‌ای از خواص چای به آب جوشی که با آن دم کشیده، منتقل می‌شود ولی این گیاه پس از دم کشیدن هم قابل‌استفاده است. تفاله چای بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. تفاله چای به‌مرورزمان به خاکی غنی برای گیاهان تبدیل می‌شود. با ما همراه باشید تا با شیوه استفاده از تفاله چای برای باغبانی آشنا شوید.

استفاده از تفاله چای

 

استفاده از چای برای باغبانی

کمپوست چای که به شکل مایع تولید می‌شود یک کود عالی برای گیاهان، گل‌ها و سبزی‌ها محسوب می‌شود. بسیاری از باغبانان از این کود ارزان و در دسترس برای بهبود کیفیت خاک استفاده می‌کنند. برگ چای به‌عنوان یک مکمل ارگانیک سرشار از مواد مغذی است که به‌صورت مایع یا خشک برای تقویت خاک به کار گرفته می‌شود. استفاده از چای به‌عنوان کود، مختص فصل خاصی نیست و در هرزمانی از سال قابل‌استفاده است.

فواید تفاله چای برای باغبانی

تفاله چای را به‌هیچ‌وجه دور نریزید. این ماده خواص فراوانی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. تقویت و رشد گیاهان:

  تفاله چای سرشار از مواد مغذی است که منجر به سبزی، بزرگ شدن و زیبایی بیشتر برگ گیاهان می‌شود. همچنین تفاله چای باعث تقویت ریشه گیاهان و رشد سریع‌تر آن‌ها خواهد شد.

 2. شفافیت برگ‌ها:

  کود تفاله چای موجب شفاف و روشن‌تر شدن برگ گیاهان می‌شود و کنتراست رنگ آن‌ها را بالا می‌برد.

 

تفاله چای برای باغبانی

شفافیت بیشتر برگ‌ها با کود تفاله چای

 

 1. غنی کردن خاک:

  وقتی از تفاله چای به‌عنوان کود استفاده می‌کنید، سطح برگ‌ گیاهان با میکروب‌های مفید پر می‌شود و برای فعالیت موجودات مضر و آسیب‌رسان جایی باقی نمی‌ماند. گیاهانی که با کمپوست چای کود دهی می‌شوند معمولاً تحت تأثیر کپک‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌های پژمردگی قرار نمی‌گیرند.

 2. جایگزین مناسب برای کود و سم‌های شیمیایی:

  بزرگ‌ترین مزیت استفاده از تفاله چای به‌عنوان کود این است که از شر کودها و سموم شیمیایی راحت می‌شوید. برخی از کودهای شیمیایی حتی برای سلامتی انسان هم مضر هستند.

شیوه استفاده از تفاله چای

به‌کارگیری تفاله چای برای تقویت خاک و رشد گیاهان کار چنان پیچیده‌ای نیست. البته لازم به ذکر است که  علاوه بر تفاله چای، از چای کیسه‌ای هم می‌توان به‌عنوان کود آلی برای گیاهان استفاده کرد. دو راه برای اضافه کردن کود تفاله چای به خاک وجود دارد؛ یا آن را با خاک خود ترکیب کنید و یا به‌صورت مستقیم روی خاک بریزید.

ریختن تفاله چای روی خاک گلدان باعث می‌شود که گیاه به‌صورت مستقیم از طریق ریشه، آن را دریافت کند. این روش علاوه بر اینکه به تأمین مواد مغذی موردنیاز گیاه کمک می‌کند، باعث حفظ رطوبت در محدوده ریشه گیاه و جلوگیری از رویش علف‌های هرز نیز می‌شود.

ایجاد خاک غنی از تفاله چای

اگر در خانه خود تراس یا حیاط کوچکی دارید، به‌طوری‌که آفتاب به آن بتابد، می‌توانید یک خاک غنی با تفاله چای درست کنید. شیوه کار به این صورت است که گلدانی را تا نصف از خاک پرکنید؛ سپس تفاله چای، دم‌نوش و پوست میوه‌هایی که مصرف می‌کنید را در گلدان بریزید و در معرض خورشید قرار دهید. پس از مدتی، خاک گلدان سرشار از مواد مغذی برای رشد گیاهان می‌شود.

استفاده از تفاله چای کیسه‌ای

اگر می‌خواهید از چای کیسه‌ای به‌عنوان کود استفاده کنید ابتدا باید مطمئن شوید کیسه چای، تجزیه‌پذیر باشد. اگر کیسه چای تجزیه‌پذیر نباشد باید کیسه آن را باز و محتوای آن را خالی کنید و کیسه را در سطل زباله بیندازید. دقت داشته باشید، چای‌های کیسه‌ای که از جنس کاغذ، ابریشم و پارچه باشند، قابل‌تجزیه هستند. چای کیسه‌ای را درون خاک قرار دهید.

 

تفاله چای برای باغبانی

استفاده از تفاله چای کیسه‌ای

 

سخن پایانی

چای از جمله گیاهان شگفت‌انگیزی است که خواص فراوانی دارد. بعد از دم کشیدن برگ چای در آب داغ، می‌توان از تفاله چای برای مصارف متعددی استفاده کرد. خوب است بدانید برگ خشک‌شده چای غیر از نوشیدن، کاربردهای دیگری هم دارد؛ رفع تیرگی پوست، از بین بردن بوی بد پا و استفاده به‌عنوان ماسک صورت تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های این گیاه است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای چای، استفاده از تفاله آن به‌عنوان کود برای باغبانی است. کود تهیه‌شده از تفاله چای باعث شفافیت و رشد سریع گیاه، غنی شدن خاک و جلوگیری از رشد باکتری‌ها در خاک می‌شود؛ بنابراین به‌هیچ‌وجه تفاله چای را دور نریزید.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع:

nargil.ir

namnak.com 

yjc.ir

rangirangi.com

wikipedia.org

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *