عنوان پست میاد اینجا

تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی

 

گلدان، خانه یک گیاه محسوب می‌شود؛ از این‌رو اهمیت بسیار زیادی در رشد و طراوت آن دارد. داشتن شرایط مطلوب، فضای رشد، خاک خوب و کود مناسب از لازمه‌های رشد گیاهان به‌حساب می‌آیند. بیشتر گیاهان پس از مدتی رشد می‌کنند و از گلدان‌ها و ظروفی که در درون آن قرار دارند، بزرگ‌تر می‌شوند؛ بنابراین باید هرچند وقت یک‌بار به تعویض گلدان آن‌ها پرداخت. اگر با نحوه تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی و زمان تعویض آن آشنایی ندارید، با ما همراه باشید.

 

تعویض گلدان

تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی

 

چگونه زمان تعویض گلدان را تشخیص دهید؟

در ادامه به توضیح علائمی پرداخته می‌شوند که با کمک آن‌ها می‌توانید زمان تعویض گلدان را تشخیص دهید:

 1. ریشه‌های گیاه از سوراخ‌های زهکش موجود در زیر گلدان بیرون می‌زنند و به همدیگر می‌پیچند.
 2. ارتفاع گیاه نسبت به گلدان بیش‌از اندازه باشد.
 3. خاک گیاه به‌سرعت خشک می‌شود و به آبیاری بیش‌از حد معمول نیاز دارد.
 4. گیاه در سطح بالاتری از خاک قرار بگیرد.
 5. بعد از گذشت چند سال، گیاه رشد چندانی نکند.
 6. گلدان شکسته شود. این موضوع می‌تواند به علت رشد ریشه، ضربه و یا عمر آن باشد.
 7. خاک گلدان ظاهر نامناسبی پیدا کند و یا تکه‌تکه شود. این موضوع می‌تواند به علت کپک و قارچ، بوی نامطبوع و یا بلورهای نمک باشد.
 8. ریزش برگ گیاه درصورتی‌که شرایط آب، هوا و نور آن مناسب باشد.
 9. هنگامی‌که گیاه را از داخل گلدان بیرون می‌کشید، مشاهده کنید که تنها ریشه در داخل گلدان وجود دارد.

 

زمان تعویض گلدان

چگونه زمان تعویض گلدان را تشخیص دهید؟

 

عدم تعویض گلدان

در این شرایط نباید به فکر تعویض گلدان باشید:

 1. هرگز نباید گلدان گیاهی که دارای گل است را تعویض کنید. گیاهان آپارتمانی تنها زمانی که شرایط برای آن‌ها مساعد باشد، گل می‌دهند. وارونه کردن، تکان دادن و ضربه زدن به گلدان، در این شرایط می‌تواند به گل‌دهی گیاه صدمه بزند. حتی ممکن است گیاه دیگر تلاشی برای گل دادن نکند؛ برای مثال امکان دارد که جوانه‌های گل بریزند.
 2. اگر گیاه در حالت عادی از ابعاد بزرگی برخوردار باشد و بلند کردن آن به خودتان و گیاه آسیب بزند، نیازی به تعویض گلدان وجود ندارد. در این شرایط می‌توانید مقداری خاک بر روی گلدان بریزید و یا چند سانتی‌متر از خاک روی آن را با مخلوط جدید و حاوی مواد غذایی عوض کنید.
 3. برخی از گیاهان نظیر پرنده بهشتی و اسپاتی فیلوم به گلدان کوچک و پر ریشه‌ای نیاز دارند. درواقع این گیاهان زمانی گل می‌دهند که انرژی کافی برای رشد ریشه نداشته باشند.
 4. اگر گیاه ناسالم و مریض است، فکر نکنید با تعویض گلدان می‌توانید به درمان آن بپردازید.

شیوه تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی

بسیاری از افراد معتقدند که بهترین زمان برای تعویض گلدان در طول فصل بهار است؛ اما برای بیشتر گیاهان آپارتمانی زمان تعویض گلدان چندان تفاوتی ندارد. درواقع برای این نوع از گیاهان، بیشتر نحوه تعویض گلدان دارای اهمیت است. البته بهتر است به مدت یک یا دو روز قبل از انتقال گل‌ها به گلدان، آن‌ها را آبیاری کنید. این کار سبب می‌شود که گیاهان آب موردنیاز خود را جذب کنند. همچنین از شوکه شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

v     گام اول

در این مرحله باید تمامی لوازم موردنیاز خود نظیر گلدان جدید و خاک تازه را تهیه کنید. اگر در داخل خانه می‌خواهید به تعویض گلدانتان بپردازید، باید ابتدا سطح کار را با یک پارچه بپوشانید. این کار از کثیفی بیشتر محیط جلوگیری می‌کند. در هنگام تعویض گلدان، می‎بایست سایز آن یک شماره از نمونه قبلی بزرگ‌تر باشد. اگر از گلدانی با چند سایز بزرگ‌تر استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که آبیاری بیشتر به گیاه شما آسیب نرساند.

v     گام دوم

بیرون آوردن ریشه‌های خارج‌شده از زیر گلدان، یکی از سخت‌ترین قسمت‌های تعویض گلدان به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که نباید گیاه را از ساقه بیرون بکشید. اگر گیاه شما در یک گلدان پلاستیکی و منعطف قرار دارد، ابتدا آن را کمی فشار داده و سپس بچرخانید. مجدداً این کار را تکرار کنید. این موضوع کمک می‌کند تا ریشه‌ها کمی آزادشده و حالت سفت و منسجم خود را از دست بدهند. درنهایت ریشه‌ها به‌راحتی از انتهای گلدان خارج می‌شوند. در صورت استفاده از گلدان‌هایی با جنس سخت نظیر سرامیک یا سفال، بهتر است یکی از ریشه‌ها را برش بزنید. البته توجه داشته باشید، ریشه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین درگیری برای خارج شدن از گلدان را دارد. اگر قطع کردن ریشه فایده‌ای نداشت، باید از نیروی بیشتری بهره ببرید. برای این منظور جسمی مانند مداد را از درون سوراخ‌های زهکشی گلدان کمی به داخل فشار دهید. این کار به بیرون آمدن گیاه از گلدان کمک می‌کند؛ درصورتی‌که این روش نیز کارساز نبود، گلدان را بشکنید و یا برش بدهید.

 

خارج کردن گیاه از گلدان

خارج کردن گیاه از گلدان

 

v     گام سوم

بعد از خارج کردن گیاه از گلدان، سلامت ریشه‌ها را بررسی کنید. در این مرحله و پیش از کاشت دوباره گیاه به حذف ریشه‌های نرم و سیاه‌رنگ، ریشه‌های خشک‌شده و مرده بپردازید. اگر وضعیت کلی ریشه‌ها مناسب نباشد، باید به نحوه نگهداری از گیاه خود بیشتر دقت کنید.

 

بررسی سلامت ریشه‌ها

بررسی سلامت ریشه‌ها

 

v     گام چهارم

در این مرحله مقداری سنگریزه و خاک جدید در داخل گلدان بریزید؛ سپس گیاه را بسیار ساده و راحت در داخل گلدان قرار دهید. فضای خالی موجود در گلدان را با خاک پرکنید. درنهایت سطح خاک را، کمی فشار داده تا فضای خالی در درون آن باقی نماند. در آخرین مرحله باید گیاه را آبیاری کنید.

 

گذاشتن گیاه در گلدان

گذاشتن گیاه در داخل گلدان جدید

 

نتیجه‌گیری

برای برخورداری از گیاهان شاداب، باید هرچند وقت یک‌بار به تعویض گلدان و خاک آن‌ها بپردازید. عدم وجود خاک مناسب و یا فضای کافی برای رشد گیاه، باعث می‌شود که نیاز به تعویض گلدان پیدا کنید. در این مواقع باید مواردی نظیر زهکشی مناسب گلدان، اندازه و جنس آن و خاک متناسب با گیاه را مدنظر قرار دهید؛ زیرا اگر گلدان برای گیاه کوچک باشد، گیاه نمی‌تواند به‌اندازه کافی رشد کند. همچنین استفاده از گلدان‌های بزرگ ممکن است باعث فاسدشدن ریشه گیاه شود. با بهره‌گیری از مطالب ذکرشده در این مقاله می‌توانید بدون خراب شدن گیاهان، گلدان آن‌ها را تعویض کنید.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

beytoote.com

namnak.com

fardanews.com

wikicactus.com

chidaneh.com

parsegard.com

persianv.com

kavyab.com

bartarinha.ir

roozcheen.com

mihancactus.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *