عنوان پست میاد اینجا

یک بوستان خانگی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بسیاری از افراد برای زیبایی بخشیدن به فضای پیرامون خود به‌قدری خوش‌سلیقه عمل می‌کنند.  فرقی نمی‌کند این فضا یک‌ خانه کوچک باشد یا خانه‌ای به وسعت یک هکتار. داشتن یک چشم‌انداز سرسبز و پر گل در محل زندگی علاوه بر اینکه به لحاظ زیبایی‌شناسی از اهمیت بالایی برخوردار است، بر سلامت روح و روان اعضای خانواده تأثیر بسزایی دارد. یادتان باشد که طراوت و زیبایی همیشگی گیاهان نیازمند رسیدگی و مراقبت‌های ویژه‌ای است. پس در این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با ویژگی‌های یک بوستان خانگی آشناسازیم.

عوامل محیطی مؤثر بر رشد گیاهان

برخی از گیاهان در شرایط مختلف آب و هوایی نظیر تغییرات دما و رطوبت و کمبود کود و آب از مقاومت بالایی برخوردارند و به‌خوبی رشد می‌کنند. این گیاهان با نام «گیاهان فولادی» شهرت دارند؛ اما برخی دیگر، نسبت به شرایط مختلف مانند دمای بالا در فصل سرد سال و هوای خشک خانه حساس هستند و نیاز به رسیدگی دائم دارند. بهترین روش، نگهداری از این گیاهان در گلدان‌های شیشه‌ای است تا نیازهای رطوبتی و دمایی آن‌ها تأمین گردد.

 

عوامل محیطی مؤثر بر رشد گیاهان

عوامل محیطی مؤثر بر رشد گیاهان

 

جایگاه قرارگیری گیاهان در خانه

برای نگهداری از گلدان در محیط خانه باید جایگاه مناسبی را انتخاب کنید. محل موردنظر نباید مانع از بازی کودکان یا استراحت اعضای خانواده شود. زیرا هدف از قرار دادن گلدان در محیط پذیرایی القای حس آرامش به شما و اطرافیانتان است. بسیاری از افراد برای نگهداری از گیاهان خانگی از فضای آشپزخانه استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برای این کار از گلدان‌های کوچک کم‌رشد مانند پریمولا و کاکتوس استفاده کنید. به دلایلی همچون وجود آب جوش یا دیگ پز، محیط آشپزخانه از رطوبت بالایی برخوردار است؛ بنابراین شرایط مناسبی برای رشد گیاهان رطوبت پسند فراهم می‌شود. اغلب افراد از گیاهان برای تزئین اتاق نشیمن و راه‌پله‌ها استفاده می‌کنند؛ البته در این‌گونه از محیط‌ها باید جایگاه مناسبی را برای گیاه انتخاب کرد تا به لحاظ زیبایی‌شناسی با فضای موردنظر همخوانی مطلوبی برقرار شود. برای اتاق نشیمن می‌بایست از گیاهان زود رشد استفاده کنید تا در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند نور کم، کوران هوا، کمبود رطوبت و غیره از مقاومت خوبی برخوردار باشند؛ در غیر این صورت با بروز لکه‌های زردرنگ و خشکیدگی گیاه، منظره نامناسبی در محیط ایجاد می‌شود.

 

جایگاه قرارگیری گیاهان در خانه

جایگاه قرارگیری گیاهان در خانه

 

نکات مهم برای ایجاد یک بوستان خانگی

  • برای رشد مطلوب گیاهان باید نکات ریز و مهمی را رعایت کنید. ریشه‌ها برای رشد به‌صورت کاملاً مساوی به آب‌وهوا نیاز دارند. در صورت خیس بودن همیشگی پای بوته، ریشه‌ها دچار خفگی می‌شوند؛ بنابراین مقدار و فواصل آبیاری بسیار حائز اهمیت است.
  • گیاهان به یک دوره استراحت نیاز دارند و چنانچه این فرآیند رخ ندهد، گیاه تضعیف می‌شود؛ به‌طوری‌که، گیاهان در فصل سرد سال به خواب زمستانی می‌روند و در این شرایط لازم است مقدار آب و کود آن‌ها به ۱٫۵ تقلیل یابد.
  • وسایل گرمایشی خانه سبب خشک شدن هوای محیط و کاهش رطوبت هوا می‌شوند؛ بنابراین باید بستری جهت تأمین این کمبود رطوبت فراهم شود.

 

جایگاه قرارگیری گیاهان در خانه

نکات مهم برای ایجاد یک بوستان خانگی

 

نتیجه‌گیری

گیاهان آپارتمانی حس مثبت و فوق‌العاده خوبی را در محیط خانه به وجود می‌آورند. این عناصر زیبا در هرکجای خانه که باشند، خاطره بسیار دلپذیری را در بیننده ایجاد می‌کنند. برای برخورداری همیشگی از چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد خانه نیاز به توجه و مراقبت دائمی است. یادتان باشد گلدان‌ها را در مکانی از خانه قرار دهید که آبیاری آن‌ها در فواصل زمانی منظم به‌راحتی صورت گیرد. در این میان گیاهانی مانند فیکوس، بنجامین و نخل مرداب از جمله رایج‌ترین گیاهان خانگی محسوب می‌شوند که به‌زحمت ناچیز و معقولی نیاز دارند.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

 

blog.pinwork.ir

chidaneh.com

bartarinha.ir

bagheboon.com

beytoote.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *