عنوان پست میاد اینجا

اصول مهم برای نگهداری رایج‌ترین کاکتوس‌ها

کاکتوس‌ها به‌عنوان متنوع‌ترین گیاهان شناخته می‌شوند که حتی در دستان افراد غیرحرفه‌ای نیز به‌سادگی رشد می‌کنند. ظاهر جذاب و گل‌های زیبا و منحصربه‌فردشان سبب شده تا طرفداران بسیاری در اقصی نقاط جهان داشته باشند. از سویی دیگر، کاکتوس‌ها با شروع فصل سرما باوجود تجهیزات گرمایشی آپارتمان، محیط گرم و دل‌چسبی را تجربه خواهند کرد. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نحوه نگهداری رایج‌ترین کاکتوس‌ها در خانه آشناسازیم.

اصول مهم برای نگهداری کاکتوس در خانه

۱-     کاکتوس گوش خرگوشی

این نوع کاکتوس فاقد تیغ بوده و دارای گل‌های زردرنگ و گلوشیدهای زرد یا سفید با تعداد زیاد است. گوش خرگوشی به مکان‌های آفتاب‌گیر و نیمه سایه تمایل دارد. خاک مناسب برای رشد آن باید حاصلخیز با زهکشی خوب باشد؛ البته خیس بودن همیشگی خاک برای گیاه مضر است. با فرارسیدن فصل گرما، آبیاری آن باید به‌صورت مرتب و منظم انجام گیرد؛ اما در طول فصل سرد سال، آبیاری گوش خرگوشی می‌بایست به‌گونه‌ای باشد که پدها چروکیده نشوند. قلمه زدن یکی از شیوه‌های مهم برای تکثیر این نوع کاکتوس است. برای این کار ابتدا باید اقدام به جداسازی پد از گیاه مادر کنید و به مدت چند روز آن را در مکان سایه‌دار قرار دهید تا خشک شود؛ سپس پد را در خاک قرار داده و پس از گذشت چند روز آبیاری کنید. لازم به ذکر است که بعد از گذشت یک ماه، مرحله ریشه دهی انجام می‌گیرد.

 

نگهداری کاکتوس خرگوشی

کاکتوس گوش خرگوشی

 

۲-     کاکتوس استوانه‌ای (چیلیتا)

کاکتوس استوانه‌ای دارای تیغ‌های زرد یا نارنجی است که با گروه‌های ۲۵ تایی به سمت پیکره کاکتوس متمایل می‌شوند. این مدل کاکتوس به خاک ماسه‌ای با زهکشی مناسب علاقه دارد و گل‌های آن معمولاً به رنگ زرد و صورتی دیده می‌شوند. مکان نگهداری این گیاه باید دارای نور فراوان و غیرمستقیم خورشید باشد. ریشه کاکتوس استوانه‌ای به آبیاری بیش‌از حد حساس است؛ بنابراین باید به میزان آبیاری آن نیز توجه کنید. به یاد داشته باشید که آبیاری گیاه در فصل تابستان پس از خشک شدن خاک انجام می‌گیرد؛ اما در فصل زمستان از آبیاری آن کاسته می‌شود. بهترین روش برای تکثیر چیلیتا، قلمه زدن است.

 

نگهداری کاکتوس استوانه‌ای

کاکتوس استوانه‌ای

 

۳-     کاکتوس توپ طلایی

کاکتوس توپ طلایی همان‌طور که از اسمش پیداست دارای تیغ‌های زرد و سفیدرنگ است. هنگامی این تیغ‌ها رشد می‌کنند که در برابر نور مستقیم خورشید قرار داده شوند؛ به‌طوری‌که نمونه‌های رشد یافته این مدل کاکتوس دارای تیغ‌هایی به قطر ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر هستند. گل‌های کوچک این گیاه به رنگ زرد دیده می‌شوند که زمان گل‌دهی آن‌ها اواخر بهار است. این مدل کاکتوس در هنگام رشد رویشی به مقدار کافی آب نیاز دارد؛ بنابراین هنگامی آبیاری مجدد صورت می‌گیرد که سطح خاک به‌طور کامل خشک‌شده باشد. جهت جلوگیری از پوسیدگی بخش‌های انتهایی کاکتوس براثر تماس با خاک خیس، بهتر است پیرامون گیاه با سنگریزه پوشانده شود. در صورت نگهداری توپ طلایی در مکانی سایه‌دار، رشد طولی آن بیشتر از رشد قطری می‌شود و کاکتوس به‌صورت نیمه استوانه‌ای رشد می‌کند.

 

نگهداری کاکتوس توپ طلایی

کاکتوس توپ طلایی

 

۴-     کاکتوس آلوئه گورخری

کاکتوس آلوئه گورخری دارای برگ‌های گوشتی و آبدار است که به شکل چسبیده کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این گیاه در  خاک سبک متشکل از دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک‌برگ رشد خوبی دارد. گل‌های این نوع کاکتوس به شکل زنگوله‌ای و به رنگ سفید هستند که معمولاً با شروع فصل گرما دیده می‌شوند. میزان آب موردنیاز گیاه کم است؛ بنابراین پس از خشک شدن کامل خاک باید آبیاری انجام گیرد. این گونه نورپسند بوده و باید در مکانی آفتاب‌گیر قرار داده شود. بهترین روش برای تکثیر آلوئه گورخری کاشت پاجوش‌های آن است.

 

کاکتوس آلوئه گورخری

کاکتوس آلوئه گورخری

 

۵-     کاکتوس سدوم یا ناز سدوم

کاکتوس سدوم دارای برگ‌های گوشتی و استوانه‌ای با ساقه‌های نازک به رنگ سبز روشن و قرمز است. گل‌های این مدل کاکتوس به شکل ستاره و به رنگ زرد کم‌رنگ، صورتی و سفید هستند. خاک مناسب جهت رشد آن باید متشکل از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته شده باشد. از دیگر نیازهای مهم این گیاه نور فراوان، آبیاری کم و خاک قلیایی است. یکی از روش‌های مهم جهت تکثیر آن، انتخاب یک ساقه طویل و جداسازی قلمه انتهایی به طول ۵ سانتی‌متر است. شما باید برای خشک شدن قلمه‌ها، آن‌ها را به مدت ۲ روز در هوای آزاد قرار دهید و پس‌از آن در خاک مرطوب بکارید.

 

نگهداری کاکتوس سدوم

کاکتوس سدوم

 

نتیجه‌گیری

در سال‌های اخیر، با توسعه زندگی آپارتمان‌نشینی افراد بسیاری تمایل به پرورش کاکتوس دارند. از کاکتوس‌ها با عنوان گیاهان صبور یاد می‌شود؛ زیرا از مقاومت خوبی در برابر شرایط محیطی برخوردارند. در این میان، نکات مهمی جهت نگهداری صحیح از کاکتوس‌ها وجود دارد که از آن جمله می‌توان به انتخاب گلدان مناسب برای آن‌ها اشاره کرد. به یاد داشته باشید که گلدان‌های سفالی به دلیل قابلیت نفوذ آب‌وهوا، سبب حفظ سلامت ریشه‌ها می‌شوند.

 

شما به خواندن تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی هم علاقه‌مند خواهید بود.

 


*برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی دان‌شو*


 

منابع

 

yjc.ir

 padiab.com/article

 chidaneh.com

beytoote.com

tizbin.ir

birclick.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *