عنوان پست میاد اینجا

آموزش زبان؛ سایت‌­های آموزش آنلاین زبان انگلیسی

انگلیسی یکی از مهم­‌ترین زبان‌­های مرجع در جهان است که بسیاری از ارتباطات، مراودات، نامه‌نگاری­‌ها و روابط بین‌­المللی به کمک آن صورت می‌­گیرند. کلاس­‌های آنلاین قابلیت­‌های فراوانی را ارائه می‌­دهند که باعث صرفه‌­جویی در وقت و هزینه می­‌شوند. در این مقاله به بررسی سایت‌­های آموزش آنلاین زبان انگلیسی پرداخته و تعدادی از پر کاربردترین و پر طرفدارترین آن­ها را معرفی خواهیم کرد.

انگلیسی یکی از مهم­‌ترین زبان‌­های مرجع در جهان است که بسیاری از ارتباطات، مراودات، نامه‌نگاری­‌ها و روابط بین‌­المللی به کمک آن صورت می‌­گیرند. امروزه به پیروی از زندگی مدرن و محدودیت زمان، ابتکارات و پیشنهادات جدیدی در راستای آموزش زبان انگلیسی صورت گرفته است که از آن جمله می‌­توان به سایت­‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی اشاره کرد. کلاس­‌های آنلاین قابلیت­‌های فراوانی را ارائه می‌­دهند که باعث صرفه‌­جویی در وقت و هزینه می­‌شوند. در این مقاله پس از آشنایی با مفهوم آموزش آنلاین، به بررسی سایت‌­های آموزش آنلاین زبان انگلیسی پرداخته و تعدادی از پر کاربردترین و پر طرفدارترین آن­ها را معرفی خواهیم کرد.

آموزش آنلاین

آموزش الکترونیکی یا آنلاین، یکی از روش‌­های آموزشی نوپا و جدید در جهان است که با استفاده از فناوری­‌های ارتباطی نوین و ابزارهای الکترونیکی، برای دسترسی آسان به منابع و خدمات آموزشی صورت می‌­گیرد. امروزه آموزش الکترونیکی علاوه بر آموزش تحت وب، شامل آموزش از راه دور، آموزش غیرحضوری و خودآموزی نیز می‌شود. آموزش الکترونیکی به دو صورت هم­زمان یا غیر هم­زمان امکان­‌پذیر است که در آموزش هم­زمان، تمامی کاربران در یک زمان مشخص به‌صورت مجازی یک کلاس را تشکیل می­دهند و مستقیماً با یکدیگر در ارتباط هستند ولی در روش غیر هم­زمان، ارتباطات باکمی تأخیر صورت می­‌گیرد (مانند ارتباط از طریق پست الکترونیکی).

ویژگی­‌های آموزش آنلاین

برای توضیح و درک بهتر ویژگی­‌های آموزش آنلاین، آن را به دو بخش مزایا و معایب تقسیم کرده و بعضی از موارد مهم را نام می­‌بریم:

مزایا

امکان دسترسی اساتید و دانش آموزان به کلاس در هر زمان و هر مکان

صرفه­‌جویی در مخارج و هزینه کمتر نسبت به برخی از دانشگاه‌­ها و آموزشکده‌­ها

صرفه­‌جویی در زمان

امکان استفاده از کلاس‌­ها به تعداد نامحدود

امکان برقراری ارتباط به‌سادگی با اساتید و سایر دانش‌­پژوهان

معایب

عدم حضور فیزیکی در کلاس و ارتباط مستقیم با اساتید و فراگیران

عدم دسترسی همگان به سیستم­‌های رایانه‌­ای و اینترنت

سرعت پایین و مشکلات احتمالی ارتباطات اینترنتی

مختصری درباره زبان انگلیسی

زبان انگلیسی یکی از مهم­‌ترین و رایج‌­ترین زبان‌­ها است که امروزه برای برقراری ارتباط در اقصی نقاط جهان به کار می‌­رود. زبان انگلیسی طی یک بازه زمانی ۱۴۰۰ ساله گسترش پیدا کرد و در حال حاضر بیشترین تعداد اسناد علمی و فنی در جهان، چه به شکل مکتوب و چه در قالب دیجیتال، به این زبان به چاپ رسیده‌­اند. انگلیسی مدرن تدریجاً از حالت صرف فعل خارج شده و افعال کمکی در ساختار جملات، بیشتر به کار می‌­روند. با چشم‌­پوشی از تفاوت‌­های زبان انگلیسی در نقاط مختلف جهان مانند اختلافات جزئی در تلفظ، نکات گرامری و انتخاب واژه‌­­های متفاوت، می­‌توان گفت که اکثر انگلیسی‌­زبانان به‌سادگی قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند.

زمان مورد نیاز برای فراگیری زبان انگلیسی

بر اساس پژوهش‌­های انجام شده در زمینه زبان‌­شناسی، زمان مورد نیاز برای یادگیری یک زبان جدید برای یک فرد معمولی را حدود هزار و صد ساعت تخمین زده­‌اند یعنی برای رسیدن به سطحی قابل قبول می‌­بایست حداقل شش ماه زمان صرف کرد. البته یادگیری زبان انگلیسی از سطح ابتدایی تا پیشرفته، به‌وسیله یک برنامه ریزی منظم تقریباً بین یک تا دو سال زمان می‌­برد.

نحوه کار سایت­‌های آموزش زبان

برای شروع فراگیری زبان انگلیسی از طریق سایت‌­های آموزش آنلاین می‌­بایست یک سری مراحل تقریباً مشابه را طی کرد. در ابتدا پس از ثبت نام و انتخاب گرایش مورد نظر (مکالمه، آیلتس، تافل و …) یک آزمون تعیین سطح از زبان‌­آموزان گرفته می­‌شود تا قابلیت‌­های آنان مشخص شده و در یکی از سطوح مختلف برای آموزش قرار گیرند. در اکثر آموزشگاه‌­های زبان انگلیسی (هم مجازی و هم حضوری) دوره‌­ها و سطوح مختلف عبارت‌اند از: ابتدایی، پایه، مقدماتی، تکمیلی، پیشرفته و فوق پیشرفته.

معرفی سایت­‌هایی برای آموزش آنلاین زبان انگلیسی

در زمینه آموزش آنلاین زبان انگلیسی، وب­سایت‌­ها و اپلیکیشن‌­های فراوانی مشغول فعالیت هستند که در ادامه برخی از وب­سایت‌­ها را به تفکیک فارسی‌­زبان و انگلیسی­‌زبان بیان کرده و تعدادی از نرم‌­افزارها را نیز نام می‌­بریم.

سایت­‌های فارسی‌­زبان عبارت‌اند از:

  • ایران کمبریج: مؤسسه «ایران کمبریج» یکی از وب­سایت‌­های معتبر و با کارنامه درخشان در زمینه آموزش زبان است. این آموزشکده آنلاین با بهره‌­گیری از اساتید مجرب، امکان فراگیری بیش از دوازده زبان خارجی (انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه، آلمانی و …) را برای علاقه‌مندان فراهم می‌­کند. همچنین مشاوره در زمینه پروسه­‌های مسافرت نیز از دیگر فعالیت‌­های این مؤسسه است.

http://www.ircambridge.com/

  •  ای ان۴۵: یکی از پیشرفته‌­ترین آموزشگاه­‌های آنلاین زبان انگلیسی است که از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را در زمینه مهارت‌­های چهارگانه زبان انگلیسی  آغاز کرد. محتویات این سایت با فیلم‌­ها، تصاویر و مقالات مناسب برای تمام سنین و از سطح پایه تا فوق پیشرفته برنامه‌­ریزی شده است. این مؤسسه پس از گذراندن دوره­‌های مربوطه، به فراگیران گواهینامه تسلط به زبان انگلیسی اعطا می‌­کند.

http://www.en45.com/

  •  سلام زبان: وب‌­سایت «سلام زبان» یکی از قدیمی‌­ترین آموزشگاه‌­های آنلاین است که از سال ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد. اکثر آموزش‌­های زبان انگلیسی سایت سلام زبان، رایگان بوده و به‌صورت دوره‌­های کوتاه­‌مدت مجازی، قابل دسترسی هستند اما پس از پایان دوره، مدرکی به افراد یادگیرنده اعطا نمی‌­شود.

http://www.salamzaban.com/

  •  شورای فرهنگی بریتانیا: وب­‌سایت «بریتیش کانسیل» یا شورای فرهنگی بریتانیا یکی از جامع‌­ترین مجموعه‌­های آموزش آنلاین زبان انگلیسی است که موقعیت­‌ها و منابع فراوانی را در راستای فراگیری زبان انگلیسی فراهم می‌­کند. این مجموعه برای تمامی سنین از جمله کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان، منابع جداگانه‌­ای را ایجاد کرده است. همچنین این وب­‌سایت از طریق انواع ویدیو، نرم‌­افزار موبایل، بازی، داستان، فعالیت‌­های شنیداری و دستور زبان توانسته شرایط مناسبی را در اختیار علاقه‌مندان یادگیری زبان انگلیسی قرار دهد.

http://iran.britishcouncil.org/

  •  گُلدفیش: مؤسسه آموزش آنلاین زبان‌­های خارجی «گلدفیش» بر اساس برنامه­‌های آموزشی کشور کانادا و مطابق با سطح‌­بندی‌­های بین‌­المللی طراحی شده است. این وب­‌سایت به علاقه‌مندان اجازه می‌­دهد تا پس از شرکت در آزمون تعیین سطح، در یکی از گرایش­‌های زبان انگلیسی یا فرانسه مشغول به یادگیری شوند. مجموعه گلدفیش یک برنامه موبایلی نیز در اختیار کاربران قرا می‌­دهد تا منابع موجود، به‌سادگی در دسترس قرار بگیرند.

http://www.goldfishschool.com/fa

علاوه بر موارد ذکر شده، وب‌­سایت‌­های فارسی‌­زبان دیگری نیز در زمینه آموزش آنلاین زبان انگلیسی مشغول به فعالیت هستند که در ادامه برخی از آن­ها را نام می­بریم:

 

·         انگلیسی در خانه http://www.englishathome.ir/public/
·         ایران آکسفورد http://iranianlc.com/
·         زبان افزا http://www.zabanafza.com/
·         کلاوِرپَد http://cloverpad.net/
·         کلاس زبان آنلاین علی­‌اکبر عطایی http://www.ataeionline.com/
·         مؤسسه علامه قطب راوندی http://www.ghotbravandi.com/
·         کلاس زبان حامد اسکندری http://hamedeskandari.ir/
·         کالج QQEnglish http://qqeng.ir/
·         آسان­‌زبان http://www.asanzaban.com/
·         کاردو آنلاین http://learnenglish.kardoonline.com/

 

سایت­‌های انگلیسی‌­زبان

http://www.duolingo.com/

http://english-online.org.uk/

http://www.hello-hello.com/index_home.php

http://www.learnalanguage.com/

http://www.fluentu.com/

http://www.elanguageschool.net/

http://www.internetpolyglot.com/

http://www.rosettastone.com/

http://hs2.dliflc.edu/

http://www.memrise.com/

http://ocw.mit.edu/index.htm

http://www.lingq.com/

http://www.mylanguages.org/

http://www.mylanguageexchange.com/

http://www.word2word.com/

http://www.talkenglish.com

http://www.edufind.com/english/grammar

اپلیکیشن­‌ها

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وابستگی انسان­‌ها به تلفن‌­های همراه، سایت‌­های آموزش آنلاین زبان انگلیسی به این فکر افتادند تا دسترسی به منابع سایت را بر روی موبایل نیز فراهم کنند. به همین منظور برنامه‌­هایی طراحی شد تا علاقه‌مندان به آموزش زبان بتوانند بر روی پلتفُرم موبایل به درس‌­ها و آموزش‌­های خود دسترسی داشته باشند. برخی از این برنامه‌­های موبایلی را در ادامه معرفی می‌­کنیم:

  • Duolingo: دولینگو یکی از محبوب­ترین نرم­‌افزارهای آموزش زبان است که بسیاری از قابلیت‌­ها را به‌صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می‌­دهد. این نرم­‌افزار محیطی جذاب و زیبا دارد و مهارت‌­ها را در قالب یک بازی ساده به فراگیران می‌­آموزد.
  • BABBEL: این اپلیکیشن با تقسیم­‌بندی دروس به زمان­‌های ۱۰ و ۱۵ دقیقه‌­ای در دو گروه زبان آموزان مبتدی و زبان آموزان حرفه‌­ای، لغات و عبارات مختلفی را به فراگیران آموزش می­‌دهد. نرم‌افزار BABBEL بر روی مهارت مکالمه تمرکز داشته ولی برای دسترسی کامل به امکانات طراحی‌شده در آن باید در ماه مبالغی را پرداخت کرد.
  • TANDEM: نرم‌­افزار تَندِم، گزینه‌­های جالبی را برای زبان آموزان فراهم می‌­کند تا مهارت مکالمه و درک شنیداری خود را ارتقا بخشند. این نرم­‌افزار با استفاده از متون، فایل‌­های صوتی و مکالمات تصویری، تأثیر مثبتی بر فرایند زبان‌آموزی می‌­گذارد. در ضمن می­‌توان برای مکالمات، موضوعات مشخصی را به‌صورت دلخواه انتخاب کرد.

برنامه‌­های فراوانی در زمینه آموزش زبان وجود دارند که در ادامه برخی دیگر از آن­ها را نام می‌­بریم:

Learn English Audio and Video

MEMRISE

Fun Easy Learn English

Phrasalstein

BUSUU

Learn English Elementary Podcasts

LearnEnglish Grammar UK Edition | US Edition

Johnny Grammar’s word Challenge

SpeakingPal English Tutor

MyWordBook 2

Learn English Grammar

راهکارهایی برای تقویت مهارت­های زبان انگلیسی

در کنار استفاده از سایت­ها و کلاس­‌های آنلاین آموزش زبان می­‌توان از روش­‌های دیگری برای تقویت مهارت­‌های کسب‌شده و تمرین آموخته‌­های قبلی بهره بُرد. به بعضی از این موارد که به‌صورت پیشنهادی در ذیل آمده است توجه کنید:

تماشای ویدیو و فیلم‌­ها به زبان انگلیسی

جستجو و خواندن محتوا و مطالب جذاب

گفتگو به زبان انگلیسی با دوستانی که در این زمینه علاقه‌مند هستند

انجام بازی­‌های رایانه‌­ای

مطالعه کتاب، روزنامه و متون به زبان انگلیسی

گوش کردن به رادیو و کتاب‌­های صوتی به زبان انگلیسی

در انجمن­‌های آنلاین موردعلاقه عضو شوید و در مورد موضوعات به زبان انگلیسی نظر داده و بحث کنید.

با خودتان انگلیسی صحبت کنید

نتیجه‌­گیری

وابستگی بیش از حد زندگی مدرن به اینترنت و ارتباطات جهانی باعث شده تا بسیاری از فعالیت‌­ها نیز از طریق این بستر ارتباطی انجام بگیرند. کلاس­‌ها و آموزش‌­های آنلاین، امروزه از مقبولیت و محبوبیت قابل توجهی برخوردار شده­‌اند و اکثر افراد با توجه به کمبود وقت، با استفاده از این کلاس‌­ها، برخی از قابلیت‌­ها و مهارت‌­های خود را تقویت می‌­کنند. وب­‌سایت‌­های فراوانی در زمینه آموزش آنلاین زبان انگلیسی، وجود دارند که هر کدام بر اساس برنامه­‌ها و ویژگی‌­های از پیش تعیین‌شده‌ای طراحی می‌گردند اما انتخاب وب­‌سایت مناسب و نوع شیوه آموزشی، به خواست و سلیقه و همچنین میزان وقت و هزینه موردنظر اشخاص بستگی است.

منابع

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

منبع ۵

منبع ۶

منبع ۷

منبع ۸

منبع ۹

منبع ۱۰

منبع ۱۱

منبع ۱۲

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *